Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

4Buildings - zrównoważone budownictwo to przyszłość

4Buildings - nowe wydarzenie dla branży budowlanej
4Buildings - nowe wydarzenie dla branży budowlanej
PTWP

Ponad 2 tys. profesjonalistów oraz 2, 5 tys. miłośników ekologicznego budownictwa, 5 tys. m2 powierzchni, 70 ekspozycji, debaty, wystawy, porady, warsztaty, konsultacje oraz prezentacje - w dniach 15-17 listopada br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyła się pierwsza edycja 4Builidngs - nowego wydarzenia dla branży budowlanej.

4Buildings rozpoczęło się 15 listopada 2019 r. dniem dla profesjonalistów, podczas którego odbyło się 17 sesji tematycznych. Konferencja objęła zakresem cztery najważniejsze trendy w budownictwie XXI wieku:

  • odnawialne źródła energii (GoGreen),
  • zrównoważone budownictwo (NoWaste),
  • nowe technologie (InTech)
  • oraz inteligentne rozwiązania w budynkach (BeSmart).

W wydarzeniu wzięli udział właściciele firm budowlanych, liderzy nowatorskich rozwiązań, producenci, dostawcy, architekci, inżynierowie, inwestorzy, deweloperzy, władze samorządowe, ustawodawcy oraz eksperci z Polski i świata.

"Jak budować w sposób zrównoważony, z wykorzystaniem nowatorskich technologii budowlanych i energii odnawialnej, tak by budynki tworzyły warunki do lepszego życia i pracy? Szukając odpowiedzi na te pytania, stworzyliśmy 4Buildings, nowe wydarzenie w branży budowlanej, które jest odpowiedzią na zmieniające się trendy w budownictwie i architekturze. Zainteresowanie pierwszą edycją pokazuje, że wybór tematu był słuszny. Chyba jeszcze nigdy nie powiedziano w Polsce tyle ważnych słów na temat zrównoważonego budownictwa i jego wpływu na nasze życie i zdrowie. Wniosek z 4Buildings jest taki, że bezśmieciowe budownictwo to nie jest chwilowa moda, ale bezpieczna przyszłość. To ogromna zachęta do rozwoju i kontynuacji idei 4Buildings" - mówią Małgorzata Burzec-Lewandowska i Robert Posytek, autorzy programu 4Buildings, redaktorzy Propertynews.pl i Propertydesign.pl.

Wydarzenie zainaugurowała debata pt. "Zero waste w budownictwie". Ile tracimy, budując tradycyjnie, ile zyskujemy, budując świadomie? Zdrowe, bezpieczne, efektywne, czerpiące z natury, na jakie materiały i technologie budowlane postawić, by były zgodne z gospodarką obiegu zamkniętego? Na te pytania odpowiadali jej uczestnicy.

"Budownictwo na świecie jest odpowiedzialne za połowę globalnego wydobycia surowca oraz za jedną trzecią emisji dwutlenku węgla. Generalnie dosyć mocno trujemy. Rzeczywiście za odpady odpowiadają głównie firmy wykonawcze, ale nie dlatego, że tego chcą. Jesteśmy na początku łańcucha procesu inwestycyjnego, który tworzą prawodawcy, użytkownicy, inwestorzy i architekci, którzy nie zawsze chcą korzystać z produktów krótkoterminowo droższych" - przyznał Dariusz Blocher, prezes Budimexu.

Zobacz też relację z: 65. Konferencji Naukowej - Krynica 2019

"Myślenie zero waste z punktu widzenia architekta powinno zaczynać się od tego, żeby projektować budynek z myślą, że nie zostanie on wyburzony za kilka lub kilkanaście lat" - mówił Szymon Wojciechowski z APA Wojciechowski.

Zrównoważone budownictwo to ogromnie ważny temat. Jeszcze niewiele budynków posiada certyfikaty ekologiczne, ale ta świadomość wzrasta. W przyszłości konstrukcje ekologiczne staną się bardziej atrakcyjne dla najemców, a co za tym idzie, zyskają inwestorzy" - przekonywał Jacek Siwiński, prezes Velux Polska.

"Budowanie świadomości dotyczącej ekologicznych rozwiązań to długi i ważny proces, ale ogromną rolą państwa jest promowanie rozwiązań proekologicznych poprzez regulacje. W ciągu ostatnich 30 lat w branży cementowej nastąpiło ograniczenie emisji o około 30 proc., m.in. dzięki zmianie paliw przemysłowych. Dziś spala się ok. 10 proc. odpadów komunalnych w Polsce. Co roku Lafarge wykorzystuje tyle odpadów, ile jest w stanie wyprodukować milionowe miasto" - mówił Marcin Mądry, dyrektor marketingu i strategii Lafarge.

Podczas pierwszego dnia 4Bulidings rozmawiano również o nowoczesnych materiałach wykorzystywanych w budownictwie.

Wiele średnich firm budowlanych interesuje się prefabrykacją. Szukają możliwości kupienia zakładów produkcyjnych lub zamierzają budować własne fabryki. Chcą zagospodarować nowe rynki w Polsce, albo ruszyć z ofertą za granicę. Polska nigdy nie będzie światowym liderem innowacji w budownictwie, ale to nie znaczy, że nasze firmy nie wdrażają nowoczesnych technologii. Trochę brakuje strategicznego, menedżerskiego spojrzenia nie tylko na to, co dzieje się obecnie, ale też za dwa lata. Powinniśmy w Polsce planować procesy biznesowe w firmach z perspektywą 7-10 lat. Wtedy będziemyw stanie odważniej podchodzić do innowacji, które są niezbędne do tego, by przedsiębiorstwo przetrwało na rynku" - uważa Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Co mają wspólnego inteligentne budynki z zielonym budownictwem? Jak innowacyjne technologiei systemy IT mogą wspomóc ekologiczne budownictwo? Co jest absolutnym "must have" nowoczesnego obiektu? Na te pytania szukali odpowiedzi uczestnicy sesji pt. "Inteligentne budynki = zrównoważone budynki".

"Budynki z zielonymi dachami, zielonymi fasadami to przyszłość budownictwa. Takie budynki będą zasilane czystą, odnawialna energią i wykonywane w ekologicznych technologiach" - prognozował Tadeusz Pawlaczyk, ekspert ds. zarządzania przez jakość i certyfikacji budynków pasywnych, koordynator projektów inwestycyjnych/niskoemisyjnych wiili i rezydencji o wysokim standardzie wykonania.

"Zielone biuro, czyli jakie? - zastanawiano się w dyskusji wieńczącej pierwszy dzień 4 Buidlings w Katowicach. Na temat przewodni sesji złożył się szereg szczegółowych zagadnień: energia w nowoczesnym miejscu pracy, nakłady inwestycyjne kontra korzyści, rodzaje systemów ogrzewania i chłodzenia w budynkach biurowych, a także instalacji oświetleniowych i towarzyszące im zagadnienie energochłonności sprzętu elektrycznego.

Rafał Schurma, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, właściciel visio|architects and consultants zwracał również uwagę na zalety rozwiązań low-techowych, chociażby w kontekście dbania o jakość powietrza w budynku.

"Jeżeli chcemy otworzyć okno, a na zewnątrz jest smog - możemy polegać na automatyce. Ciekawe są tutaj rozwiązania low-techowe. Zarządca budynku może mieć na oknach zainstalowane kontaktrony i dzięki temu wie, które okna są zamknięte i może wysłać maila do osób, które są najbliższej okien i wskazać, które powinny być zamknięte" - opowiadał.

Drugi i trzeci dzień (16-17 listopada br.) 4Buildings przyjęły formułę dni otwartych. Pasjonaci ekologicznego budownictwa wzięli udział w spotkaniach z ekspertami, wystąpieniach oraz warsztatach. Z czego zbudować dom XXI wieku? Rachunki za energię - jak je czytać i zaoszczędzić? Inteligentne budynki, najciekawsze rozwiązania, rynkowe trendy, materiały dociepleniowe - na co się zdecydować i ile to kosztuje? Czy można zmniejszyć ilość odpadów w gospodarstwie domowym? Na te inne pytania odpowiadali eksperci i praktycy obecni na 4Buildings.

W Strefie Ekspertów 4Buildings dostępni byli profesjonaliści z różnych dziedzin związanych z oszczędzaniem mediów, redukowaniem liczby odpadów, fotowoltaiką, rozwiązaniami "smart" dla mieszkania i domu oraz finansowaniem działań proekologicznych (m.in. w ramach programu "Czyste Powietrze").

16 i 17 listopada br. odbyło się także 4Buildings Show – w trakcie dwóch dni znani polscy architekci opowiedzieli o tym, jak powstawały projekty blisko 20 najciekawszych domów z całego kraju, np.: Cichy Dom zaprezentował Marek Wawrzyniak z Pracowni Architektonicznej Toprojekt, Dom Atrialny przybliżył Karol Nieradka z pracowni Maxberg, Dom na Styku 2 pokazał Piotr Tokarskiz TTAT, Dom Rozcięty opisał Bartłomiej Drabik z Superhelix Pracownia Projektowa.

Teren 4Buildings miał też Strefę Zieleni oraz Strefę Wymiany Roślin. Weekendowy program obfitowa łw angażujące zajęcia dla dorosłych i dzieci. Odbyły się m.in. warsztaty: upcykling - jak zrobić torbę nazakupy z t-shirta, "Dzieciaki sadzeniaki" - jak pielęgnować oraz samodzielnie posadzić rośliny, wermikompostowanie w domu i na zewnątrz, czyli jak zbudować własny kompostownik i jak o niego dbać. 

Dni otwarte 4Buildings poprowadzili: Katarzyny Dowbor, dziennikarka i prezenterka TV, Darek Stolarz, stolarz i projektant mebli, prowadzący stacji HGTV oraz Dominik Strzelec, prowadzący stacji HGTV, ogrodnik i majsterkowicz z pasją. Wydarzeniu towarzyszył konkurs 4Buildings Awards 2019, w którym wyróżniono postępowe inwestycje, nowatorskie technologie oraz ludzi z wizją. Ideą konkursu jest promowanie nowoczesnego budownictwa, zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju. Zwycięzców ogłoszono podczas wieczornej gali 15 listopada br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Organizatorem 4Buildings jest Grupa PTWP, wydawca branżowych magazynów i portali oraz organizator kongresów, konferencji, imprez targowych, seminariów i szkoleń, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym w Katowicach oraz 4 Design Days -największego w tej części Europy wydarzenia rynkunieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa.

Organizator: Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości
www.4buildings.pl

[branża budowlana, budownictwo, 4Buildings, zrównoważony rozwój, zrównoważone budownictwo, energia odnawialna, źródła energii, materiały budowlane]

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.