Wskaźnik ufności w budownictwie kształtuje się we wrześniu na dodatnim poziomie, podobnym jak przed miesiącem. Utrzymują się pozytywne oceny bieżącego portfela zamówień na rynku krajowym i zagranicznym. Prognozy zatrudnienia są nieco bardziej optymistyczne od formułowanych w sierpniu br.
W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 3,2 (przed miesiącem plus 5,6). Poprawę koniunktury sygnalizuje 13,4% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 10,3% (przed miesiącem odpowiednio 14,6% i 9%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Zobacz też: Jaka będzie wartość polskiego rynku budowlanego w roku 2020?
Oceny dotyczące bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są nieznacznie negatywne, gorsze od zgłaszanych w sierpniu. Odpowiednie prognozy są pesymistyczne wobec optymistycznych formułowanych przed miesiącem. Opóźnienia płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe nadal rosną.
Firmy budowlane przewidują nieznaczny spadek zatrudnienia po raz pierwszy od stycznia br. W najbliższych trzech miesiącach ceny robót budowlano-montażowych mogą rosnąć podobnie jak sygnalizowano w sierpniu. Spośród badanych podmiotów 34,6% planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą (przed rokiem 32,6%). We wrześniu przedsiębiorcy formułują nieco bardziej negatywne niż przed miesiącem prognozy dotycząc eportfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych.
Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 8,7% (przed rokiem 7,1%). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (65,1% we wrześniu br., 63,2% przed rokiem). W porównaniu z wrześniem 2018 r.w największym stopniu spadło znaczenie barier związanych z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 53,7% do 49,2%) oraz zbyt dużą konkurencją na rynku (z 28% do 24,2%).
Jednostki z większości województw prowadzące działalność w zakresie budownictwa formułują we wrześniu pozytywne oceny koniunktury, najlepsze - przedsiębiorstwa z województwa podlaskiego. Nieco negatywnie oceniają koniunkturę jedynie przedsiębiorstwa z województw: opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego.
Źródło: GUS
[koniunktura, budownictwo, firmy budowlane, roboty budowlane, roboty montażowe, produkcja budowlana, produkcja montażowa, GUS]