Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Koniunktura w budownictwie - wrzesień 2019 r.

Materiały prasowe  |  01.10.2019
Koniunktura w budownictwie - wrzesień 2019 r.
Koniunktura w budownictwie - wrzesień 2019 r.
GUS

We wrześniu br. koniunktura dla budownictwa kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego w sierpniu br. Wskaźnik ocen diagnostycznych jest zbliżony do zgłaszanego przed miesiącem, prognostycznych - niższy. W porównaniu z wrześniem ub.r. wartości obu składowych zmniejszyły się.

Wskaźnik ufności w budownictwie kształtuje się we wrześniu na dodatnim poziomie, podobnym jak przed miesiącem. Utrzymują się pozytywne oceny bieżącego portfela zamówień na rynku krajowym i zagranicznym. Prognozy zatrudnienia są nieco bardziej optymistyczne od formułowanych w sierpniu br.

W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 3,2 (przed miesiącem plus 5,6). Poprawę koniunktury sygnalizuje 13,4% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 10,3% (przed miesiącem odpowiednio 14,6% i 9%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Zobacz też: Jaka będzie wartość polskiego rynku budowlanego w roku 2020?

Oceny dotyczące bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są nieznacznie negatywne, gorsze od zgłaszanych w sierpniu. Odpowiednie prognozy są pesymistyczne wobec optymistycznych formułowanych przed miesiącem. Opóźnienia płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe nadal rosną.

Firmy budowlane przewidują nieznaczny spadek zatrudnienia po raz pierwszy od stycznia br. W najbliższych trzech miesiącach ceny robót budowlano-montażowych mogą rosnąć podobnie jak sygnalizowano w sierpniu. Spośród badanych podmiotów 34,6% planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą (przed rokiem 32,6%). We wrześniu przedsiębiorcy formułują nieco bardziej negatywne niż przed miesiącem prognozy dotycząc eportfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych.

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 8,7% (przed rokiem 7,1%). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (65,1% we wrześniu br., 63,2% przed rokiem). W porównaniu z wrześniem 2018 r.w największym stopniu spadło znaczenie barier związanych z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 53,7% do 49,2%) oraz zbyt dużą konkurencją na rynku (z 28% do 24,2%).

Jednostki z większości województw prowadzące działalność w zakresie budownictwa formułują we wrześniu pozytywne oceny koniunktury, najlepsze - przedsiębiorstwa z województwa podlaskiego. Nieco negatywnie oceniają koniunkturę jedynie przedsiębiorstwa z województw: opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego.

Źródło: GUS

[koniunktura, budownictwo, firmy budowlane, roboty budowlane, roboty montażowe, produkcja budowlana, produkcja montażowa, GUS]

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.