Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

SIPUR w II kwartale 2019 r. - podsumowanie działalności

Materiały prasowe  |  01.07.2019
Przedstawiciele Związku "SIPUR" uczestniczyli w VI Międzynarodowej Konferencji ETICS
Przedstawiciele Związku "SIPUR" uczestniczyli w VI Międzynarodowej Konferencji ETICS
SSO

W drugim kwartale br. Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR "SIPUR" uczestniczył w wielu spotkaniach branżowych i konferencjach.

Związek "SIPUR" był jednym ze sponsorów pierwszej edycji "Dnia Inżyniera", zorganizowanego na Politechnice Poznańskiej 11 kwietnia br. z inicjatywy samorządu studentów oraz kół naukowych działających na Wydziale Budownictwa Lądowego i Inżynierii Środowiska PP. Celem spotkania była promocja kierunków, specjalności i zawodów nauczanych na WBiIŚ Politechniki Poznańskiej. Do udziału w "Dniu Inżyniera" zaproszono uczniów liceów i szkół technicznych z Wielkopolski. Wydarzenie miało formę festynu łączącego naukę i zabawę.

"SIPUR" był też jednym ze sponsorów IX edycji Ogólnopolskiej Konferencji Budowlanej Studentów i Doktorantów "EUROINŻYNIER", zorganizowanej w dniach 11-13 kwietnia na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki przez Koło Naukowe Konstrukcji Żelbetowych CONKRET. Program konferencji obejmował m.in. prezentację referatów studentów i doktorantów, konkursy referatów studentów I, II i III stopnia, wystąpienia gości honorowych, dyskusje tematyczne zainspirowane wygłoszonymi wykładami i referatami oraz spotkania o charakterze kameralnym, specjalistycznym i promocyjnym.

Jak co roku, w pierwszej połowie maja Zakład Fizyki Budowli i Komputerowych Metod Projektowania Politechniki Wrocławskiej zorganizował Wiosenną Szkołę Fizyki Budowli i Środowiska, którą tradycyjnie wspierał Związek "SIPUR". Tym razem głównym elementem spotkania był cykl wykładów profesora dr hab. inż. Edwarda Szczechowiaka z Politechniki Poznańskiej pod tytułem: "Budynki niemal zeroenergetyczne: geneza, parametry energetyczne, metody projektowania i symulacji, właściwości komponentów, diagnostyka". Podczas wykładów omówiono nie tylko zasady projektowania budynków niemal zeroenergetycznych, ale również nakreślono rys historyczny idei ich energooszczędności. Prezentacje dotyczyły  sposobów poprawy efektywności energetycznej w sektorze budownictwa, a także w przemyśle i transporcie. Wskazano modele projektowania i oceny budynków nie tylko pod względem jakości architektonicznej i funkcjonalności, ale przede wszystkim z uwagi na generowane przez nie obciążenie środowiska, zużycie zasobów naturalnych oraz koszty w całym cyklu życia obiektu budowlanego. Przedstawiono analizę komponentów budynku pod względem energooszczędności i zasadności wykorzystania w budynkach niemal zeroenergetycznych. Drugim istotnym elementem tegorocznej konferencji były wystąpienia i dyskusje prelegentów z różnych ośrodków naukowych z całej Polski. W XXXIII Wiosennej Szkole Fizyki Budowli i Środowiska uczestniczyło 38 naukowców z całej Polski, którzy wygłosili 16 referatów.

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) po raz szósty zorganizowało Międzynarodową Konferencja ETICS. W gronie 163 osób z Polski i z zagranicy, które wzięły udział w tym wydarzeniu byli jak co roku przedstawiciele Związku "SIPUR". Podczas debaty szczególną uwagę poświęcono zagadnieniu bezpieczeństwa pożarowego ocieplonych elewacji. Ten temat omówił Jerzy Rutka z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu. Następnie Małgorzata Niziurska z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych omówiła metody badań rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w dużej skali, w Polsce i w innych krajach europejskich oraz wyniki prowadzonych w krakowskim instytucie badań w tym zakresie. Z kolei szef Komisji Technicznej Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń dr inż. Mariusz Garecki usystematyzował wiedzę na temat aktualnych wymagań i zaleceń w zakresie bezpieczeństwa pożarowego elewacji, jak również zaprezentował krytyczne stanowisko SSO wobec publikacji Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa (SITP) pt. "Wytyczne projektowania ocieplenia elewacji budynku z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe" SITP WP-03:2018. Według Komisji Technicznej SSO proponowane przez SITP rozwiązania zostały zaprezentowane w oderwaniu od współczesnego stanu wiedzy na temat systemów ociepleń. Przedstawiciel Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego - Dyrektor Departamentu Wyrobów Budowlanych Roman Sobczak - podsumował polski rynek wyrobów budowlanych w oparciu o wyniki kontroli w latach 2015-2018. Podczas konferencji wystąpili także prelegenci z Austrii, Litwy, Niemiec, Słowacji i Ukrainy. Eksperci Instytutu Techniki Budowlanej przedstawili kierunki zmian w ocenie systemów ociepleń w świetle europejskich dokumentów oceny oraz inicjatywy europejskie z obszaru zrównoważonego budownictwa i kryteria oceny środowiskowej dla systemów ETICS. Natomiast Ralf Pasker z European Association for ETICS (EAE), europejskiej reprezentacji branży ociepleń, skoncentrował się na wzajemnych relacjach pomiędzy przepisami krajowymi w zakresie ETICS a harmonizacją na poziomie europejskim.

Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych był organizatorem konferencji poświęconej wyzwaniom i perspektywom rozwoju branży tworzywowej pt. "Co europejska strategia dla tworzyw sztucznych zmieni na polskim rynku?" (14 maja 2019 w Warszawie). Jak co roku, w spotkaniu uczestniczył też przedstawiciel "SIPUR".

"SIPUR" wspiera także energetykę obywatelską, dlatego jego przedstawiciel uczestniczył w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Kongresu Energetyki Obywatelskiej. Organizatorem wydarzenia był tradycyjnie Związek Stowarzyszeń "Polska Zielona Sieć". Na początki wystąpiła Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz, która zaprezentowała rządowy program Energia Plus. W ramach kongresu odbyły się także ciekawe panele dyskusyjne poświęcone m.in. rosnącym cenom energii, smogowi, lokalnemu bezpieczeństwu energetycznemu, nowym miejscom pracy i realizacji unijnej polityki klimatycznej, a także nowemu unijnemu prawodawstwu i przeznaczonym na nie środkom finansowym oraz polskiej transformacji energetycznej.

W dniach 11-12 czerwca w Puszczykowie k. Poznania uroczyście obchodzono okrągłą rocznicę powstania Związku. W jubileuszu wzięli udział oprócz członkowie organizacji, a także szefowie i przedstawiciele wiodących budowlanych instytutów badawczych, branżowych mediów, zaprzyjaźnionych stowarzyszeń i organizacji oraz ekspertów.

Zobacz też: 10-lecie działalności Związku SIPUR

Przedstawiciele "SIPUR" regularnie spotykają się ze studentami wyższych uczelni w ramach akcji "POLIURETAN IZOLUJE LEPIEJ". W drugim kwartale br. odwiedzili Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Politechnikę w Koszalinie, Wrocławiu, Rzeszowie, Kielcach i Krakowie. W trakcie spotkań z przyszłymi profesjonalistami przedstawili m.in. budowę, rodzaje oraz technologie wytwarzania poliuretanu, a także najważniejsze cechy wyrobów izolacyjnych z poliuretanu stosowanych w budownictwie.

Źródło: SIPUR

[poliuretan, izolacje z pianki, SIPUR, etics, branża budowlana, tworzywa sztuczne, PUR/PIR, izolacje z poliuretanu]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Wpust balkonowy prosty, skośny, ogrzewany, nieogrzewany... Dobierz odpowiedni czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.