Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Produkcja budowlano-montażowa w maju 2019 r.

Materiały prasowe  |  27.06.2019
Produkcja budowlano-montażowa w maju 2019 r.
Produkcja budowlano-montażowa w maju 2019 r.
GUS

W maju br., w porównaniu do analogicznych okresów ubiegłego roku, wartość produkcji budowlano-montażowej w cenach stałych wzrosła.

Według wstępnych danych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była wyższa w maju br. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 9,6% oraz z kwietniem br. o 5,3% (przed rokiem wzrosty - odpowiednio o 20,7% i 12,9%). W okresie styczeń-maj 2019 r. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 9,3% w odniesieniu do tego samego okresu ubiegłego roku, kiedy notowano wzrost o 24,0%.

W stosunku do maja ubiegłego roku wzrost wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności były roboty budowlane specjalistyczne (14,6%). Wzrosty odnotowano również w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej (8,8%) orazw jednostkach zajmujących się budową budynków (7,0%).

Zobacz też: Koniunktura w budownictwie - maj 2019 r.

W porównaniu z kwietniem br. wzrost wartości zrealizowanych robót zaobserwowano w dwóch działach budownictwa tj. w jednostkach zajmujących się budową obiektów inżynierii lądoweji wodnej - o 15,4%, a realizujących roboty związane z budową budynków - o 0,8%, zaś w przedsiębiorstwach realizujących roboty specjalistyczne odnotowano spadek - o 2,9%.

W okresie styczeń-maj br. największy wzrost (12,3%) wartości produkcji budowlano-montażowej wystąpił w jednostkach, których podstawowym rodzajem dzialalności była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej. Wzrosty odnotowały również przedsiębiorstwa zajmujące się wykonywaniem robót specjalistycznych (11,4%) oraz budową budynków (5,0%).

Wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty inwestycyjne w maju 2019 r. była wyższa o 9,4% w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku (rok temu wzrost o 20,3%), natomiast wartość robót o charakterze remontowym zwiększyła się o 9,9% (przed rokiem o 21,3%).

W okresie styczeń-maj br. wzrost wartości robót inwestycyjnych w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku wyniósł 9,5%, zaś remontowych 9,0% (wobec analogicznych wzrostów o 24,6% i 23,0% w 2018 r.). Dynamika produkcji budowlano-montażowej w maju br. (w cenach stałych) w porównaniu do przeciętnej miesięcznej wartości z roku 2015 wyniosła 113,5.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 8,2% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku oraz o 2,7% niższym w porównaniu z kwietniem bieżącego roku.

Źródło: GUS

[produkcja budowlana, produkcja montażowa, budownictwo, roboty budowlane, budowa obiektów, GUS]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Wpust balkonowy prosty, skośny, ogrzewany, nieogrzewany... Dobierz odpowiedni czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.