Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Budownictwo w obiegu zamkniętym - wnioski z raportu

Materiały prasowe  |  31.05.2019
Budownictwo w obiegu zamkniętym
Budownictwo w obiegu zamkniętym
INNOWO

Sektor budowlany odpowiada za prawie połowę światowego wydobycia surowców i za jedną trzecią globalnej emisji dwutlenku węgla. Według przedstawicieli Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO konieczna jest transformacja tej gałęzi gospodarki w kierunku modelu gospodarki cyrkularnej. Program "Budownictwo w obiegu zamkniętym w praktyce" oraz raport, będący efektem prac w ramach tego projektu, ma pokazać kierunki rozwoju budownictwa cyrkularnego w Polsce i zapoczątkować realne zmiany w sektorze budowlanym.

Ponieważ wdrożenie nowych technologii czy metod zarządzania w budownictwie to procesy zachodzące bardzo wolno, branża w większości przypadków dalej korzysta z rozwiązań, które  powstały w czasach, gdy zasoby naturalne traktowano jako praktycznie niewyczerpywalne. Tymczasem jak najbardziej produktywne wykorzystanie surowców może przynieść korzyści gospodarcze wyceniane na 1 bilion euro do 2030 w samej Unii  Europejskiej. Równocześnie ograniczyłoby to negatywny wpływ sektora budowlanego na środowisko naturalne.

Aby wdrożyć budownictwo cyrkularne, konieczne jest pokonanie barier w obszarach finansowym, organizacyjnym, społecznym i technologicznym. Podstawowe z nich dotyczą braku regulacji i rzeczywistego ich egzekwowania, braku śledzenia strumieni odpadów budowlanych, a także problemu negatywnych skojarzeń na temat ponownego wykorzystania materiałów i części budowlanych oraz niskiej świadomości społecznej i konieczności rozdzielenia roli inwestora i właściciela. 

Zobacz też: Koniunktura w budownictwie - maj 2019 r.

Fundamentalną rolę w pokonywaniu tych barier mają władze publiczne, które powinny przyjąć rolę lidera wdrażania gospodarki cyrkularnej, także w sektorze budowlanym. W tym celu konieczne jest zastosowanie zamówień publicznych jako bodźca innowacji i wzrostu skali rynku produktów cyrkularnych. Przy czym regulator nie powinien wymagać konkretnych technologii budowlanych, które należy stosować, ale opierać się na wynikach i stosować dopracowane standardy działań. Duże znaczenie we wdrażaniu budownictwa cyrkularnego mają również użytkownicy i właściciele budynków. Ważny jest też dobór odpowiednich technologii, które decydują o późniejszej trwałości budynku, możliwości zagospodarowania jego części oraz jego długoterminowej wartości ekonomicznej. Technologie cyrkularne grają fundamentalną rolę na etapie projektowania budynku, stosując zasady projektowania zgodne z koncepcjami gospodarki obiegu zamkniętego. Pozwalają też na domknięcie obiegu, a więc traktowanie odpadu jako surowca. Te technologie to informatyzacja, modularyzacja, prefabrykacja, nowe metody recyklingu i ponownego wykorzystania, innowacyjne materiały budowlane i technologie ograniczające zużycie wody i energii.

Zmiana modelu gospodarczego na cyrkularny właśnie w sektorze budowlanym może przynieść stosunkowo największe korzyści, i okazać się relatywnie łatwa ze względu na naturalne predyspozycje produktów tej gałęzi gospodarki.

Prezentacja raportu odbyła się 30 maja br. w Ambasadzie Holandii w Warszawie. Dokument jest zwieńczeniem cyklu debat nt. zrównoważonego budownictwa odbywającego się w ramach Polish Circular Hotspot z udziałem przedstawicieli branży budowlanej, architektów, administracji państwowej i samorządów.

Zobacz pełną wersję raportu

Źródło: Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO

[budownictwo, sektor budowlany, budownictwo cyrkularne, zużycie energii, Innowo, branża budowlana, zrównoważony rozwój, budownictwo zrównoważone]

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.