Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Budownictwo w obiegu zamkniętym - wnioski z raportu

Materiały prasowe  |  31.05.2019
Budownictwo w obiegu zamkniętym
Budownictwo w obiegu zamkniętym
INNOWO

Sektor budowlany odpowiada za prawie połowę światowego wydobycia surowców i za jedną trzecią globalnej emisji dwutlenku węgla. Według przedstawicieli Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO konieczna jest transformacja tej gałęzi gospodarki w kierunku modelu gospodarki cyrkularnej. Program "Budownictwo w obiegu zamkniętym w praktyce" oraz raport, będący efektem prac w ramach tego projektu, ma pokazać kierunki rozwoju budownictwa cyrkularnego w Polsce i zapoczątkować realne zmiany w sektorze budowlanym.

Ponieważ wdrożenie nowych technologii czy metod zarządzania w budownictwie to procesy zachodzące bardzo wolno, branża w większości przypadków dalej korzysta z rozwiązań, które  powstały w czasach, gdy zasoby naturalne traktowano jako praktycznie niewyczerpywalne. Tymczasem jak najbardziej produktywne wykorzystanie surowców może przynieść korzyści gospodarcze wyceniane na 1 bilion euro do 2030 w samej Unii  Europejskiej. Równocześnie ograniczyłoby to negatywny wpływ sektora budowlanego na środowisko naturalne.

Aby wdrożyć budownictwo cyrkularne, konieczne jest pokonanie barier w obszarach finansowym, organizacyjnym, społecznym i technologicznym. Podstawowe z nich dotyczą braku regulacji i rzeczywistego ich egzekwowania, braku śledzenia strumieni odpadów budowlanych, a także problemu negatywnych skojarzeń na temat ponownego wykorzystania materiałów i części budowlanych oraz niskiej świadomości społecznej i konieczności rozdzielenia roli inwestora i właściciela. 

Zobacz też: Koniunktura w budownictwie - maj 2019 r.

Fundamentalną rolę w pokonywaniu tych barier mają władze publiczne, które powinny przyjąć rolę lidera wdrażania gospodarki cyrkularnej, także w sektorze budowlanym. W tym celu konieczne jest zastosowanie zamówień publicznych jako bodźca innowacji i wzrostu skali rynku produktów cyrkularnych. Przy czym regulator nie powinien wymagać konkretnych technologii budowlanych, które należy stosować, ale opierać się na wynikach i stosować dopracowane standardy działań. Duże znaczenie we wdrażaniu budownictwa cyrkularnego mają również użytkownicy i właściciele budynków. Ważny jest też dobór odpowiednich technologii, które decydują o późniejszej trwałości budynku, możliwości zagospodarowania jego części oraz jego długoterminowej wartości ekonomicznej. Technologie cyrkularne grają fundamentalną rolę na etapie projektowania budynku, stosując zasady projektowania zgodne z koncepcjami gospodarki obiegu zamkniętego. Pozwalają też na domknięcie obiegu, a więc traktowanie odpadu jako surowca. Te technologie to informatyzacja, modularyzacja, prefabrykacja, nowe metody recyklingu i ponownego wykorzystania, innowacyjne materiały budowlane i technologie ograniczające zużycie wody i energii.

Zmiana modelu gospodarczego na cyrkularny właśnie w sektorze budowlanym może przynieść stosunkowo największe korzyści, i okazać się relatywnie łatwa ze względu na naturalne predyspozycje produktów tej gałęzi gospodarki.

Prezentacja raportu odbyła się 30 maja br. w Ambasadzie Holandii w Warszawie. Dokument jest zwieńczeniem cyklu debat nt. zrównoważonego budownictwa odbywającego się w ramach Polish Circular Hotspot z udziałem przedstawicieli branży budowlanej, architektów, administracji państwowej i samorządów.

Zobacz pełną wersję raportu

Źródło: Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO

[budownictwo, sektor budowlany, budownictwo cyrkularne, zużycie energii, Innowo, branża budowlana, zrównoważony rozwój, budownictwo zrównoważone]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Ogromna skuteczność tłumienia hałasu! Sprawdź »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Jak skutecznie wytłumić dźwięki w pomieszczeniach? Czym zaizolować podłogi, ściany i sufity? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Co warto wiedzieć o polimocznikach?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Technologia polimoczników oparta jest na zastosowaniu dwuskładnikowych powłok nakładanych metodą natrysku... czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Jak naprawić przeciekający dach lub balkon?


Nowoczesne technologie umożliwiają łatwą i szybką aplikację produktu, co pozwala zmniejszyć koszty i skrócić czas wykonania prac. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.