Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Budownictwo w obiegu zamkniętym - wnioski z raportu

Materiały prasowe  |  31.05.2019
Budownictwo w obiegu zamkniętym
Budownictwo w obiegu zamkniętym
INNOWO

Sektor budowlany odpowiada za prawie połowę światowego wydobycia surowców i za jedną trzecią globalnej emisji dwutlenku węgla. Według przedstawicieli Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO konieczna jest transformacja tej gałęzi gospodarki w kierunku modelu gospodarki cyrkularnej. Program "Budownictwo w obiegu zamkniętym w praktyce" oraz raport, będący efektem prac w ramach tego projektu, ma pokazać kierunki rozwoju budownictwa cyrkularnego w Polsce i zapoczątkować realne zmiany w sektorze budowlanym.

Ponieważ wdrożenie nowych technologii czy metod zarządzania w budownictwie to procesy zachodzące bardzo wolno, branża w większości przypadków dalej korzysta z rozwiązań, które  powstały w czasach, gdy zasoby naturalne traktowano jako praktycznie niewyczerpywalne. Tymczasem jak najbardziej produktywne wykorzystanie surowców może przynieść korzyści gospodarcze wyceniane na 1 bilion euro do 2030 w samej Unii  Europejskiej. Równocześnie ograniczyłoby to negatywny wpływ sektora budowlanego na środowisko naturalne.

Aby wdrożyć budownictwo cyrkularne, konieczne jest pokonanie barier w obszarach finansowym, organizacyjnym, społecznym i technologicznym. Podstawowe z nich dotyczą braku regulacji i rzeczywistego ich egzekwowania, braku śledzenia strumieni odpadów budowlanych, a także problemu negatywnych skojarzeń na temat ponownego wykorzystania materiałów i części budowlanych oraz niskiej świadomości społecznej i konieczności rozdzielenia roli inwestora i właściciela. 

Zobacz też: Koniunktura w budownictwie - maj 2019 r.

Fundamentalną rolę w pokonywaniu tych barier mają władze publiczne, które powinny przyjąć rolę lidera wdrażania gospodarki cyrkularnej, także w sektorze budowlanym. W tym celu konieczne jest zastosowanie zamówień publicznych jako bodźca innowacji i wzrostu skali rynku produktów cyrkularnych. Przy czym regulator nie powinien wymagać konkretnych technologii budowlanych, które należy stosować, ale opierać się na wynikach i stosować dopracowane standardy działań. Duże znaczenie we wdrażaniu budownictwa cyrkularnego mają również użytkownicy i właściciele budynków. Ważny jest też dobór odpowiednich technologii, które decydują o późniejszej trwałości budynku, możliwości zagospodarowania jego części oraz jego długoterminowej wartości ekonomicznej. Technologie cyrkularne grają fundamentalną rolę na etapie projektowania budynku, stosując zasady projektowania zgodne z koncepcjami gospodarki obiegu zamkniętego. Pozwalają też na domknięcie obiegu, a więc traktowanie odpadu jako surowca. Te technologie to informatyzacja, modularyzacja, prefabrykacja, nowe metody recyklingu i ponownego wykorzystania, innowacyjne materiały budowlane i technologie ograniczające zużycie wody i energii.

Zmiana modelu gospodarczego na cyrkularny właśnie w sektorze budowlanym może przynieść stosunkowo największe korzyści, i okazać się relatywnie łatwa ze względu na naturalne predyspozycje produktów tej gałęzi gospodarki.

Prezentacja raportu odbyła się 30 maja br. w Ambasadzie Holandii w Warszawie. Dokument jest zwieńczeniem cyklu debat nt. zrównoważonego budownictwa odbywającego się w ramach Polish Circular Hotspot z udziałem przedstawicieli branży budowlanej, architektów, administracji państwowej i samorządów.

Zobacz pełną wersję raportu

Źródło: Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO

[budownictwo, sektor budowlany, budownictwo cyrkularne, zużycie energii, Innowo, branża budowlana, zrównoważony rozwój, budownictwo zrównoważone]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zatrzymać ciepło i ochronić dom przed zimnem?


Markizy tarasowe oraz markizy balkonowe sprawdzają się idealnie także w domach jednorodzinnych. Dużym zainteresowaniem... ZOBACZ »


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj sam symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Płynne membrany poliuretanowe - gdzie je stosować?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

Siła związania do podłoża przekraczająca 20 kg/cm2, wysoka odporność na niszczące czynniki eksploatacyjne...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.