Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

NIK we Wrocławiu na rzecz czystego powietrza

Materiały prasowe  |  15.03.2019
NIK we Wrocławiu na rzecz czystego powietrza
NIK we Wrocławiu na rzecz czystego powietrza
www.pixabay.com

Smogowy raport NIK nie pozostawia wątpliwości: zanieczyszczone powietrze jest problemem tylko w przemysłowych regionach Polski. Nie omija ono także Dolnego Śląska, dlatego delegatura NIK we Wrocławiu aktywnie włączyła się w zainicjowane przez prezesa NIK działania na rzecz ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami.

Współpraca z Dolnośląskim Alarmem Smogowym przyniosła m.in. szereg spotkań z mieszkańcami i samorządowcami, które miały pokazać wyniki opublikowanej przez Izbę we wrześniu kontroli "Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami".

Na Dolnym Śląsku problem zanieczyszczeń powietrza ma szczególne znaczenie. To tam znajduje się jedna z najbardziej zanieczyszczonych przez smog miejscowości w Polsce - Nowa Ruda. Jej mieszkańcy oddychają powietrzem, którego stan odpowiada wypalaniu blisko 8 tysięcy papierosów rocznie.

Zobacz też: Jakość powietrza w Polsce na tle Europy

Z tego też powodu od początku roku delegatura NIK we Wrocławiu prezentuje smogowy raport NIK, w tym także własne ustalenia, na wielu spotkaniach w regionie. Do ogólnopolskiego raportu trafiły wrocławskie ustalenia m.in. z Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie. Poza tym delegatura NIK we Wrocławiu skontrolowała również Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Urzędy Miejskie we Wrocławiu i w Legnicy.

Dzięki bezpośrednim spotkaniom ustalenia raportu mają szansę trafić do dużej części mieszkańców Dolnego Śląska. Dotychczas raport NIK przedstawiono m.in. na: 

  • sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego,   
  • spotkaniu działającego przy Marszałku Województwa Dolnośląskiego Zespołu roboczego do spraw jakości powietrza,       
  • posiedzeniu Komisji Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej Wrocławia,   
  • spotkaniu z samorządowcami i mieszkańcami z Nowej Rudy, zorganizowanym przez Noworudzki Alarm Smogowy   
  • konferencji naukowej dotyczącej transformacji energetycznej na Dolnym Śląsku.  

Na każdym spotkaniu wyniki kontroli były przyjmowane z dużym zainteresowaniem, stanowiąc punkt wyjścia do dyskusji o aktualnych i planowanych przez dolnośląskie samorządy działaniach na rzecz czystszego powietrza.

Cieszy reakcja ze strony samorządów na raport NIK - stopniowo eliminują one bowiem problemy, które wskazali kontrolerzy. I tak, np. Gmina Wrocław przeprowadza obecnie inwentaryzację źródeł ciepła. Na terenie Wrocławia wprowadzono również program osłonowy dla osób, które wymieniły źródła ciepła.

Podczas spotkań kontrolerskie spojrzenie Izby uzupełniają aktywiści z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Warto przy tym wspomnieć, że Nowa Ruda, jako jedyna miejscowość na Dolnym Śląsku, ma szansę na udział w ruszającym niebawem rządowym programie "Stop smog". Dolnośląskie samorządy prowadzą także antysmogowe działania edukacyjne - m.in. akcję "Małe kroki, wielkie zmiany" (UM Wrocławia).

Źródło: NIK

[ochrona powietrza, czyste powietrze, smog, walka ze smogiem, źródła ciepła, zanieczyszczenie powietrza, alarm smogowy, NIK]

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieDobierz najlepszy materiał ociepleniowy. Sprawdź »

Sposób na trwałe mocowanie termoizolacji »

Inwestorzy szukają wciąż lepszych, mocniejszych i bardziej wytrzymałych, a przede wszystkim bezpiecznych dla zdrowia produktów. Gdzie je znaleźć? czytaj dalej » Siła ssąca wiatru może doprowadzić do zerwania elewacji z budynku. Jak temu zapobiec? czytaj dalej »

Gdzie stosować izolację z wełny mineralnej?

Zastosowanie mineralnej wełny skalnej jako przyczynia się do znacznych oszczędności i ochrony środowiska poprzez ograniczenie zużycia energii i emisji dwutlenku węgla do atmosfery...  czytaj dalej »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Czy przysługują Ci dotacje na termomodernizację domu?

Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego...
czytaj dalej »

W Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera ok. 45 000 osób! Co możesz zrobić, żeby poprawić jakość powietrza? czytaj dalej »

Building Information Modelling - jak to działa?

BIM odnosi się do programów, które wspomagają projektowanie. Ich działanie polega na... czytaj dalej »

 


Jak ograniczyć straty ciepła i wyciszyć hałas?

Wybierz rozwiązanie, które ochroni uszczelniane powierzchnie przed tworzeniem się mostków termicznych... czytaj dalej »

 


Ciepło ucieka przez dach! Jak temu zapobiec?

Wnętrze bez hałasu - jak zwiększyć izolacyjność akustyczną?

Montując na swoim dachu termomembranę i paroizolację zaoszczędzasz nawet 9% na ogrzewaniu.
czytaj dalej »

Jakość pochłaniania dźwięku w dużym stopniu uzależniona jest od układu wnętrza oraz zatosowanych materialów. czytaj dalej »

Jak skutecznie ocieplić poddasze?


Ocieplenie dachu jest konieczne, by przebywanie na poddaszu było komfortowe. Izolacja musi być wykonana prawidłowo... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Termomodernizacja


POBIERZ E-BOOK TERMOMODERNIZACJA  » Termomodernizacja budynków - dowiedz się więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
2/2019

Aktualny numer:

Izolacje 2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Hydroizolacje podziemych części budynków
  • - Mechaniczne mocowanie systemów ETICS
Zobacz szczegóły
Kiedy ciepło drożeje, nie trać energii - ociepl swój dom!

Kiedy ciepło drożeje, nie trać energii - ociepl swój dom!

Rosnące ceny gazu i węgla, jak również coraz wyższe koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla sprawiają, że sezon grzewczy 2018/2019 to bardzo gorący temat....
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.