Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Warszawa przeznaczy więcej środków na walkę ze smogiem

Materiały prasowe  |  21.12.2018  |  1
Warszawa przeznaczy więcej środków na walkę ze smogiem
Warszawa przeznaczy więcej środków na walkę ze smogiem
www.freeimages.com

Warszawa walczy ze smogiem - 12 tys. zł przeznaczy dla wszystkich warszawiaków chcących wymienić piece, planuje także nowe stacje pomiarowe i czujniki powietrza, intensyfikacja zazieleniania ulic oraz lepsza organizacja pracy służb miejskich.

Podczas konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przedstawił pełny, skoordynowany plan walki ze smogiem dla stolicy.

"Problem jest wielowątkowy. Pierwszą, najważniejszą rzeczą jest likwidacja wszystkich kopciuchów w ciągu trzech lat" - powiedział. Kwestia jakości powietrza dotyczy bowiem nas wszystkich.

"Wymiana pieca średnio kosztuje 12 tys. zł, dlatego do tej kwoty podniesiemy wysokość dotacji dla osób indywidualnych. Rezygnujemy z kryterium dochodowego. Każdy warszawiak może liczyć na stuprocentowy zwrot kosztów" - podkreśliła Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

W przyszłym roku miasto chce przeznaczyć 30 mln zł na walkę ze smogiem. W 2020 r. kwota będzie dwa razy wyższa - 60 mln zł, a w kolejnych dwóch latach - łącznie 210 mln zł.

"Zabiegam w tej chwili o wsparcie Unii Europejskiej. Będziemy wykorzystywać wszystkie możliwości, zarówno na poziomie międzynarodowym, rządowym czy wojewódzkim. Zaczynamy od zobowiązań, które mieszczą się w naszych kompetencjach. To początek" - powiedział prezydent stolicy.

Zobacz też: Trzy organizacje razem na rzecz czystego powietrza

12 tys. zł dla wszystkich mieszkańców na wymianę pieca - ta kwota powinna wystarczyć na pokrycie całości kosztów instalacji pieca w domu jednorodzinnym - łącznie z kosztem projektu. Z tej dotacji będzie mógł skorzystać każdy mieszkaniec, bez względu na zarobki. Warszawiak, który zdecyduje się na skorzystanie z dofinansowania, od początku do końca procesu będzie wspierany przez miasto przy formalnościach.

"Opracujemy wygodny i łatwo dostępny system dla mieszkańców. Stolica przyjmie też proaktywną rolę. Doradcy będą prowadzić mieszkańców na każdym kroku procesu pozyskiwania środków" - mówiła Justyna Glusman.

W pierwszym kwartale 2019 r. miasto ogłosi przetarg na trzy nowe stacje monitorowania powietrza. Jedna będzie przy ul. Grochowskiej (Praga-Południe), druga na ul. Filtrowej (Ochota), a trzecia - w Pruszkowie. Stacje będą mierzyć jakość powietrza już od przyszłego sezonu zimowego. Projekt ten jest realizowany wspólnie z gminami obszaru funkcjonalnego metropolii warszawskiej. W drugim kwartale 2019 r. ogłoszony zostanie przetarg na zakup blisko 140 czujników (98 w Warszawie i 38 na terenie aglomeracji) monitorujących podstawowe zagrożenia.

Po rozbudowie systemu, wskazania z tych czujników będą w czasie rzeczywistym pokazywane na miejskich nośnikach, w komunikacji publicznej oraz w Internecie.

Miasto chciałoby jeszcze w tym sezonie ulżyć warszawiakom i zmniejszyć zanieczyszenie powietrza. Radny m.st. Warszawy Tomasz Żyłka podkreśla wagę informowania i promowania dobrych postaw wśród mieszkańców, by wiedzieli, że palenie śmieci czy innych złych substancji szkodzi nam wszystkim.

Nasadzenia roślin wzdłuż głównych ulic ma byc przyspieszone - chodzi o 76 dużych arterii, w ramach programu "Zielone ulice Warszawy". Miasto przekaże warszawskim lasom miejskim nowe tereny pod zalesienia. To będzie pierwsze powiększenie obszaru Lasów Miejskich w stolicy od kilkunastu lat. Ważna jest również komunikacja miejska. Jedna z inwestycji w tym obszarze będzie już w przyszłym roku - Miejskie Zakłady Autobusowe zamówią 130 autobusów elektrycznych.

W pierwszych dniach stycznia Straż Miejska zacznie używać dwóch specjalistycznych dronów, które pomogą strażnikom wykrywać przypadki zatruwania powietrza. Miasto wprowadzi nowe zasady pracy miejskich strażników - grupa specjalizująca się w monitorowaniu jakości powietrza, zintensyfikuje swoje działania, a walka ze smogiem będzie priorytetem dla wszystkich funkcjonariuszy. Do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 można będzie zgłaszać przypadki zatruwania powietrza. Natomiast w ratuszu zostanie utworzona struktura zajmująca się tylko tematem walki ze smogiem.

Źródło: um.warszawa.pl

[walka ze smogiem, jakość powietrza, zanieczyszczenie powietrza, smog, czujniki powietrza, zanieczyszczenie powietrza, Warszawa, stolica]

Komentarze

(1)
kozer | 05.01.2019, 22:28
Największymi trucicielami są kominy naszych domów, dlatego tak ważny jest sprawny piec, dobrze ocieplony dom i przede wszystkim to czym palimy. Potwierdza to raport Politechniki Warszawskiej, http://cdn28.muratorplus.smcloud.net/t/myfile/Raport-Okrelenie-gwnych-zalet-ocieplania-budynkw.pdf
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zacząłeś już budowę i zaskoczyła Cię zima?


Sprawdź, jakie materiały sprawdzą się przy temperaturach rzędu –10, a nawet –20°C czytaj dalej »


Wybierz odpowiednią izolację dla swojego domu »

Jak wybrać płytę styropianową w systemie ETICS?

Czy mineralna wełna szklana zapewni komfort cieplny i zdrowy dom na długie lata?
czytaj dalej »

Stosując najwyższej jakości styropian o odpowiedniej gęstości, parametrach deklarowanych, potwierdzonych w rzeczywistości, naprawdę oszczędzasz... czytaj dalej »

Building Information Modelling - jak to działa?

BIM odnosi się do programów, które wspomagają projektowanie. Ich działanie polega na... czytaj dalej »

 


Dobierz najlepszy materiał ociepleniowy. Sprawdź »

Gdzie wykonać badania elewacji wentylowanych zgodne z wymogami ETAG 034?

Inwestorzy szukają wciąż lepszych, mocniejszych i bardziej wytrzymałych, a przede wszystkim bezpiecznych dla zdrowia produktów. Gdzie je znaleźć? czytaj dalej » Na potrzeby badań zbudowano specjalną komorę, w której produkt poddaje się cyklom odporności na zmianę temperatury, wilgoć, wiatr oraz czynniki uderzeniowe. czytaj dalej »

Szybki i skuteczny sposób na renowację pokrycia dachowego »

Dach to obok ścian zewnętrznych jedna z najważniejszych przegród w budynku. Jednak wieloletnia eksploatacja często powoduje obniżenie jego szczelności i trwałości... czytaj dalej »

 


Jak efektywnie uszczelnić okna?

Jak zoptymalizować przepływ powietrza przez ściany?

Przy ocieplaniu zapomina się o tym, że bardzo duży ubytek ciepła następuje w wyniku ubogiej lub źle położonej izolacji framugi okiennej...
czytaj dalej »

Zwiększenie izolacyjności budynku przynosi wymierne korzyści ekonomiczne przez cały okres eksploatacji budynku. czytaj dalej »

Termomodernizacja pomoże w walce ze smogiem?

Smog to temat bardzo nośny w mediach, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy w powietrzu unoszą się "efekty" palenia byle czymczytaj dalej »


Jaka jest cena hali z płyty obornickiej?

Farby do wnętrz i elewacji - jakie powinny być?

Praktycznie wszystkie hale wyglądają tak samo, ale w rzeczywistości nie ma dwóch takich samych! Do każdego projektu trzeba podejść indywidualnie – wbrew pozorom taka taktyka prowadzi do... czytaj dalej » W 2002r. rynek farb fasadowych został zrewolucjonizowany przez farbę zolowo-krzemianową, która bazuje na całkowicie nowatorskiej koncepcji spoiw, dzięki czemu... czytaj dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2018

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Izolacje w niskich temperaturach
  • - Prace hydroizolacyjne w okresie zimowym
Zobacz szczegóły
Podparapet termiczny - ciepły montaż okien

Podparapet termiczny - ciepły montaż okien

Świadomi inwestorzy coraz częściej wybierają okna o niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła, wiedząc, jak ważna z punktu widzenia energooszczędności...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.