Na świecie wciąż rośnie liczba ludności, a wraz z nią gęstnieje zabudowa w przestrzeni miejskiej. Prawdziwym wyzwaniem staje się więc bezpieczeństwo mieszkańców związane z ochroną przeciwpożarową, a także komfort akustyczny - według Światowej Organizacji Zdrowia, hałas uliczny może być szkodliwy dla zdrowia tak samo jak substancje toksyczne, więc ważne jest to, by obiekty zapewniały użytkownikom odpowiedni poziom akustyczny.
"Co roku do miast przeprowadza się milion osób, a wyzwaniem współczesnego świata jest znalezienie sposobu, by w tych miastach każdy mógł żyć zdrowo, komfortowo i bezpiecznie. Wiemy, że osiągnięcie tego celu to współpraca i zaangażowanie wielu stron: architektów, wykonawców, inwestorów i producentów materiałów budowlanych" - mówi Łukasz Glapa, dyrektor marketingu w firmie Rockwool CEE.
Przeczytaj: Izolacje techniczne - zapobieganie stratom energii i korozji instalacji
Ponadto, jedną z głównych kwestii w projektowaniu i modernizacji obiektów mieszkalnych oraz użyteczności publicznej, jest komfort termiczny i energooszczędność. Są to najskuteczniejsze sposoby walki ze smogiem - a problem ten dotyka wiele krajów, nie tylko w Europie. Nowoczesne obiekty powinny być trwałe i służyć przez wiele lat - dobrze, by z ich funkcjonalnością łączył się też ładny wygląd. Przestrzeń miejska powinna powstawać z materiałów, które nadają się do ponownego przetworzenia. To wszystko razem tworzy wizję "zielonych miast przyszłości".
Dzięki konkursowi dowiemy się, czy już dziś w Europie Środkowo-Wschodniej są takie miejsca.
Konkurs ma wyłonić najpiękniejsze budynki na tym obszarze, które urzekają formą i reprezentują najlepsze idee architektoniczne. W konkursie mogą wziąć udział architekci z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, których projekty najpełniej oddają zasady zrównoważonego budownictwa: są estetyczne wizualnie, wkomponowują się w tkankę miasta i przedstawiają syntezę kilku kluczowych cech, które charakteryzują budynek zaprojektowany na miarę miasta przyszłości.
W konkursie przewidziano dwie kategorie: obiekt nowy i obiekt zmodernizowany, oddane do użytku w 2018 r. Pula nagród dla zwycięzców to 16 000 euro - po 5000 euro za Grand Prix i trzy wyróżnienia w wysokości 1000 euro w obu kategoriach. Prace ocenią architekci: Ewa Kuryłowicz (PL), Robert Konieczny (PL), Péter Reicher (HU) i Jaroslav Dokoupil (CZ).
Konkurs organizowany jest przez Rockwool Polska. Prace można nadsyłać do 31.01.2019 r. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zastosowanie produktów Rockwool, Rockpanel lub Rockfon.
Ewa Kuryłowicz - polska architekt, profesor tytularny od 2014 r., kierowniczka Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i członkini Izby Architektów RP. Generalny projektant i wiceprezes w autorskiej pracowni architektury Kuryłowicz & Associates, gdzie zaprojektowano m.in. Narodowe Forum Muzyki (Wrocław 2015), Galerię Warmińską w Olsztynie (2014) czy Stadion miejski w Białymstoku (2014). Wraz z zespołem była laureatką wielu nagród architektonicznych.
Robert Konieczny - polski architekt znany ze śmiałych i często nowatorskich realizacji i projektów, twórca katowickiej pracowni KWK Promes i laureat najważniejszych międzynarodowych konkursów architektonicznych. W 2016 r. otrzymał prestiżową nagrodę European Prize for Urban Public Space dla najlepszej przestrzeni publicznej w Europie za Centrum Dialogu Przełomy. To jeden z największych sukcesów w historii polskiej architektury.
Péter Reicher - z wykształcenia inżynier budownictwa, a także znany działacz społeczny zajmujący się wspieraniem architektury, kultury i budowaniem nowych relacji społecznych w przestrzeni miasta. Od 2012 r. pracuje jako menedżer w GRAPHISOFT - do jego zadań należy budowanie i rozwijanie węgierskiej pozycji na rynku, a także wprowadzanie produktów Grupy Nemetschek wspierającej budownictwo na Węgrzech.
Jaroslav Dokoupil - czeski architekt, założyciel jednej z najbardziej znanych czeskich pracowni architektonicznych Atelier DoS, która działa od 1992 r. (w 2013 roku połączyła siły z pracownią Arch.Design). Najbardziej znane i najczęściej nagradzane realizacje Atelier DoS to: Centrum Biznesu i Rozrywki Olympia Brno, Łaźnie miejskie (Nové Město na Morawach), przebudowa węzła kolejowego w Brnie, Roman Square w Brnie czy Plac w Kuřim.
[architekci, architekt, konkurs architektoniczny, Rockwool, akustyka, komfort akustyczny, miasta przyszłości, zrównoważony rozwój, energooszczędność, ochrona przeciwpożarowa]