Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dzień Powietrza na szczycie klimatycznym w Katowicach

Materiały prasowe  |  12.12.2018
Od lewej: minister środowiska Henryk Kowalczyk, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste Powietrze" Piotr Woźny
Od lewej: minister środowiska Henryk Kowalczyk, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste Powietrze" Piotr Woźny
MPiT

W dniach 3-14 grudnia w Katowicach odbywa się szczyt klimatyczny COP24. Przypadający we wtorek 11 grudnia Dzień Powietrza, współorganizowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Środowisko, poświęcono działaniom, finansowaniu oraz technologiom, które mają przyczynić się do poprawy powietrza w Polsce.

Polska to jeden z krajów europejskich, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone pyłami PM10, PM2,5 i benzo(a)pirenem. Przyczynia się to do wielu chorób i ponad 46 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. 34 z 50 miast Europy o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu pod względem pyłu PM2,5 znajduje się w Polsce. Gospodarstwa domowe i transport drogowy łącznie odpowiadają za 93% krajowej emisji pierwotnej pyłu PM2,5. 

Na dramatyczną sytuację stanu powietrza w Polsce NIK zwracała uwagę już w grudniu 2014 r. W swoim raporcie nakazywała ona możliwie najszybsze wprowadzenie standardów emisyjnych dla kotłów węglowych w gospodarstwach domowych, a także wprowadzenie minimalnych wymagań jakościowych dla węgla pozwalających usunąć z domowych palenisk najbardziej szkodliwe dla zdrowia i życia odpady produkcyjne. NIK zarzucała również ówczesnym rządzącym brak jakiejkolwiek, elementarnej koordynacji działań prowadzonych wewnątrz administracji rządowej w tym obszarze, nie mówiąc już o koordynacji działań prowadzonych przez administrację rządową i samorząd terytorialny.

Zobacz też: Bank Światowy wspiera działania na rzecz czystego powietrza

Rząd Zjednoczonej Prawicy wprowadził już normy jakości dla paliw oraz wymogi dla kotłów. Eliminowane są pozaklasowe i wysokoemisyjne urządzenia, które są głównym źródłem niskiej emisji w Polsce. Nowoczesne kotły z automatycznym podawaniem paliwa i pełną kontrolą procesu spalania pozwalają obniżyć emisję pyłu i innych zanieczyszczeń nawet o 99 proc. Obecnie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia, która pozwoli uszczelnić rynek obrotu tymi urządzeniami.

"W ostatnich dniach parlament zakończył prace nad nowelą ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Teraz czeka ona już tylko na podpis prezydenta. Ustawa pozwoli uruchomić pilotażowy program termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych i wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła. Możliwe będzie sfinansowanie nawet 100 proc. kosztów wymiany pieców i ocieplenia domów najbardziej potrzebujących osób" - mówiła minister Jadwiga Emilewicz. 

"Uruchamiamy w Polsce programy finansowe wsparcia termomodernizacji i wymiany kotłów. Robimy to z KE i Bankiem Światowym. To przygotowanie do następnej perspektywy finansowej UE" - zaznacza pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste Powietrze", wiceprezes NFOŚiGW Piotr Woźny.

W Polsce znaczna część budynków, zwłaszcza domów jednorodzinnych, jest słabo ocieplona i dodatkowo ogrzewana piecami na węgiel. Taki problem jest powszechny w krajach naszego regionu. Nowoczesne systemy grzewcze i termomodernizacja budynków mogłyby przynieść oszczędności oraz zredukować roczną emisję CO2. Jednocześnie poprawi się jakość powietrza poprzez obniżenie emisji pyłów PM2,5 oraz PM10.

Kluczową rolę w poprawie jakości powietrza odgrywają też samorządy oraz organizacje pozarządowe. Ostatnio w gminie Skawina (Małopolskie) ruszył program Stop Smog. Jest to pilotażowy projekt termomodernizacji budynków oraz wymiany źródeł ciepła w kilkudziesięciu polskich miastach, które znalazły się na stworzonej przez WHO liście 50 aglomeracji z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. W 2016 r. były to 33 miasta, a w 2018 r. - 36. Akcja ma wesprzeć ludzi, których nie stać na ocieplenie swoich domów. Planowanie i realizacja termomodernizacji oraz wymiany pieców będzie zadaniem gminy.

Aby osiągnąć sukces, jakim jest ograniczenie zanieczyszczeń, potrzeba działania ramię w ramię na wszystkich szczeblach. Należy podkreślić dobrą współpracę i pomoc przy tworzeniu prawa wspierającego walkę z zanieczyszczeniami powietrza ze strony tzw. alarmów smogowych i innych  organizacji społecznych. 

Na obecnym etapie kluczowa jest jednak samoorganizacja społeczeństwa obywatelskiego i maksymalne wsparcie go przez władze samorządowe i centralne. Ta samoorganizacja w ostatnim czasie polega na swego rodzaju wzajemnej kontroli sąsiedzkiej. 

Ważną rolę w procesie poprawy jakości powietrza odgrywają czyste, innowacyjne technologie. W Polsce węgiel stanowi ok. 80% mixu energetycznego. Dlatego potrzebujemy z jednej strony czystej energii, a z drugiej wydajniejszych technologii, które dotyczą nie tylko wykorzystania węgla, ale również jego zrównoważonego wydobycia (np. zużycia wody i energii).

Obok powszechnie stosowanej odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego jako czynnika energetycznego, naukowcy pracują nad niekonwencjonalnymi technologiami utylizacji węgla. Najbardziej zaawansowane prace badawcze obejmują upłynnianie i zgazowanie węgla, w tym zgazowanie w złożu. Jednym z rozwiązań w tym zakresie jest produkcja metanolu i amoniaku w połączeniu z wytwarzaniem energii elektrycznej w oparciu o zgazowanie węgla. Zgazowanie węgla na potrzeby przemysłu chemicznego jest opłacalne ekonomicznie; jest szansą rozwoju tej branży i zmniejszy zapotrzebowanie na gaz ziemny z importu.

Źródło: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

[termomodernizacja, czyste powietrze, wymiana kotłów, piece na węgiel, jakość powietrza, zanieczyszczenie powietrza, stan powietrza, alarm smogowy, smog]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.