Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

BCC o zmianach dotyczących znaku budowlanego i Polskiej Normy

Materiały prasowe  |  24.10.2018
BCC o zmianach dotyczących znaku budowlanego i Polskiej Normy
BCC o zmianach dotyczących znaku budowlanego i Polskiej Normy
pkn.pl

Projekt dotyczy zmiany obecnie obowiązującego rozporządzenia w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym. Nowe przepisy mają ułatwić i zmniejszyć koszty działalności przedsiębiorców, w szczególności dzięki ograniczeniu przypadków zaskakiwania firm uchyleniem Polskich Norm, a także modyfikacji warunków badań wyrobów budowlanych.

Zdaniem BCC, projekt wpisuje się w obecne trendy ułatwiania i zmniejszania kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców więc generalnie zasługuje na pozytywną ocenę. Szczególnie dobrze oceniono propozycję zmiany definicji Polskiej Normy w sposób uwzględniający swoisty okres przejściowy na wypadek uchylenia normy dotychczasowej.

Zgodnie z załączonym do projektu uzasadnieniem, pośrednim celem projektu jest implementacja rozwiązań stosowanych na gruncie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z 9 marca 2011 r. ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylającego dyrektywę Rady 89/106/EWG (Dz. Urz. UE L 88 z 04.04.2011, str. 5, Dz. Urz.UE L 103 z 12.04.2013, str. 10, Dz. Urz. UE L 157 z 27.05.2014, str. 76 i Dz. Urz. UE L 159 z 28.05.2014, str. 41).

Z punktu widzenia przedsiębiorcy: W § 1 ust. 1 projektu zaproponowano zmianę definicji Polskiej Normy, którą posługuje się dotychczasowe rozporządzenie. Zmiana miałaby polegać na zastrzeżeniu, że przez Polską Normę rozumiana jest również norma wycofana, nie dłużej niż do dnia wskazanego w przedmowie normy zastępującej, jako daty wycofania krajowych norm sprzecznych z nią. BCC ocenia tę propozycję pozytywnie, ponieważ producenci oraz akredytowane jednostki certyfikujące wyroby, powinny mieć niezbędny czas do dostosowania się do nowych wymagań. Istotnie bowiem, w praktyce dochodziło do przypadków niepewności co do tego, jaka norma jest uznawana z Polską Normę na gruncie rozporządzenia w przypadku uchylenia normy dotychczasowej, przed rozpoczęciem stosowania nowej normy.

Zobacz też: Kolejne badania materiałów budowlanych - sprawdź wyniki

Proponowana zmiana wyznaczy swoisty okres przejściowy pomiędzy uchyleniem poprzedniej normy, a rozpoczęciem stosowania nowej normy będącej podstawą dokonywania oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych. Trafnie przy tym nie ustanawiano w projekcie ogólnego okresu przejściowego, a odsyła on do daty zawartej w nowej normie, określającej datę wycofania stosowania dotychczasowych norm (niezgodnych z nową, obowiązującą normą). Data ta może być bowiem każdorazowo inna. To rozwiązanie pozwoli zapewnić odpowiednią elastyczność w stosowaniu nowej definicji Polskiej Normy zawartej w projekcie i znaczne ułatwienie interpretacyjne.

Inaczej jest z propozycją zawartą w § 1 ust. 2 projektu, która zakłada kompleksową zmianę (§ 4 ust. 2 pkt 2 lit. a, ust. 3 pkt 2 lit. a oraz ust. 4 pkt 1 lit. a) ww. rozporządzenia poprzez usunięcie zastrzeżenia pobrania próbek do badań przez odpowiednio jednostkę certyfikującą lub producenta. Z jednej strony, jak wskazano w uzasadnieniu, ograniczenie konieczności udziału jednostki certyfikującej już na etapie pobierania próbek może stanowić pewien sposób zmniejszenia kosztów. Z drugiej jednak strony, pobranie próbki przez taką jednostkę zwiększało wiarygodność przeprowadzanych badań i zmniejszać mogło ryzyko manipulacji próbkami. Pobranie próbek przez taki podmiot mogło również zmniejszać ryzyko niemiarodajności próbki z uwagi na błędny sposób, miejsce lub technikę poboru, a także zmniejszać ryzyko zanieczyszczenia próbki w sposób utrudniający prawidłowe wykonanie badań. Jednostka certyfikująca, jako podmiot profesjonalnie zajmujący się przeprowadzaniem badań, może w praktyce posiadać lepsze możliwości i umiejętności prawidłowego pobrania miarodajnych do badań próbek niż przedsiębiorca oddający próbkę do badania. Próbki pobrane przez podmiot trzeci, niezainteresowany w sprawie, mogą również być uznawane za bardziej wiarygodne przez inne podmioty trzecie.

Zdaniem BCC, istnieje poważne ryzyko, że wejście w życie zaproponowanej zmiany, z jednej strony, ułatwi możliwość manipulacji wynikami badań przez podmioty zainteresowane w drodze samodzielnego pobierania i manipulowania próbkami, z drugiej strony, że przepis ten okaże się przepisem martwym, a w praktyce sposób pobierania próbek nie ulegnie zmianie. Z uwagi bowiem na wiarygodność badań oraz generalnie pożądaną miarodajność wyników, podmioty zainteresowane mogą i tak zwracać się o pobranie próbek przez jednostkę certyfikującą, jako posiadającą odpowiednie przygotowanie i zaplecze techniczne dla prawidłowego przeprowadzenia takiej czynności.

Źródło: BCC

[wyroby budowlane, próbki wyrobów, próbka wyrobu, pobranie próbek, polskie normy, znak budowlany, BCC]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Czego użyć do napraw i uszczelnień?


Na etapie wykonywania hydroizolacji budynku warto rozważyć zastosowanie materiałów ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.