Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Szansa na termomodernizację 3 milionów domów

Materiały prasowe  |  11.10.2018
Szansa na termomodernizację 3 milionów domów dzięki programowi "Czyste Powietrze"
Szansa na termomodernizację 3 milionów domów dzięki programowi "Czyste Powietrze"
www.freeimages.com

Zaczyna się sezon grzewczy i już wisi nad nami widmo smogu. Jak powszechnie wiadomo, główną jego przyczyną jest nieefektywne spalanie paliw stałych w domowych kotłach. Według raportu NIK, aż 90% zanieczyszczeń pyłem zawieszonym PM10 i PM2,5 powstaje przez indywidualne ogrzewanie budynków. Dotychczas wszystkie działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w Polsce skupiały się na wymianie kotłów grzewczych i jakości paliw, ale wymiana źródła ciepła ma sens dopiero po ociepleniu domu i wymianie okien.

"Dlatego cieszy nas, że niedawno ruszył ogólnokrajowy program «Czyste Powietrze», którego celem jest termomodernizacja domów jednorodzinnych i efektywne zarządzanie energią w gospodarstwach domowych. Pozwoli to zmniejszyć ilość zużywanej energii cieplnej i uzyskać oszczędności w gospodarstwach domowych" - powiedział Konrad Witczak, ekspert MIWO - Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej.

Rząd przeznaczył na ten program 103 miliardy złotych w latach 2018-2029. Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 3 mln domów. Właściciele domów jednorodzinnych będą mogli uzyskać dofinansowanie na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego, wysokoemisyjnego kotła grzewczego. Od 2019 r. będzie można również skorzystać z ulgi na termomodernizację domów jednorodzinnych.

Czy wiesz, że: Rząd przyjął nowelizację ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów

"Mam nadzieję, że program «Czyste Powietrze» pozytywnie wpłynie na świadomość społeczną w zakresie efektywności energetycznej budynków, a także da dodatkowy impuls rozwoju polskiej gospodarki, zwłaszcza lokalnych firm. A jak powinien wyglądać proces termomodernizacji domu? Najpierw należy przeprowadzić analizę energetyczną budynku. Samodzielnie - przy pomocy formularza on-line na stronie właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Można również zlecić audytorowi energetycznymi wykonanie pełnego, profesjonalnego audytu energetycznego budynku. Koszt wykonania takiego audytu jest również refinansowany. Audytor energetyczny powinien określić zakres prac, a następnie należy pamiętać o właściwej kolejności procesu termomodernizacji. Zaczynamy od izolacji - dachu, ścian i podłóg, włączamy w to wymianę okien, drzwi, aż wreszcie dochodzimy do źródła energii cieplnej. Może to być energia odnawialna lub inne źródła energii. W każdym przypadku, wydajność urządzeń grzewczych pozostaje ściśle uzależniona od właściwości izolacyjnych budynku. Nie rozpoczynajmy termomodernizacji budynku od wymiany pieca, bo to doprowadzi do wyższych rachunków za ogrzewanie" - podkreśla Konrad Witczak.

Kompleksowa termomodernizacja niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim ogranicza zużycie paliw potrzebnych do ogrzania budynków, a tym samym pozwala na zmniejszenie kosztów. Zmniejsza występowanie zjawiska ubóstwa energetycznego, a także poprawia bezpieczeństwo energetyczne kraju niezależnie od rodzaju paliw stosowanych do ogrzewania budynków jednorodzinnych. Właściwie wykonane docieplenie przegród zewnętrznych budynku to również poprawa komfortu użytkowania budynków, izolacyjności akustycznej przegród, bezpieczeństwa pożarowego oraz poprawa ich stanu technicznego i wizualnego. 

Szczegółowe informacje na temat termomodernizacji domów jednorodzinnych można znaleźć w broszurze MIWO

Zobacz webinarium na temat termomodernizacji domów jednorodzinnych

[czyste powietrze, termomodernizacja, termomodernizacja budynków, termomodernizacja domu, kompleksowa termomodernizacja, domy jednorodzinne, MIWO, jakość powietrza, wymiana kotła, wymiana okien, ocieplenie domu]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie właściwości ma pianobeton i gdzie się go stosuje?

ciepła belka montażowa

Zastosowany w miejsce chudego betonu poprawia izolacyjność podłóg i posadzek na gruncie powodując oszczędność energii czytaj dalej »

 


Termomodernizacja - od czego zacząć?

Farby do wnętrz i elewacji - jakie powinny być?

Bardzo ważna przed podjęciem jakichkolwiek działań jest ocena stanu technicznego budynku podlegającego termomodernizacji. czytaj dalej » W 2002r. rynek farb fasadowych został zrewolucjonizowany przez farbę zolowo-krzemianową, która bazuje na całkowicie nowatorskiej koncepcji spoiw, dzięki czemu... czytaj dalej »

Wszystko, co warto wiedzieć o izolacji budynku »


Komfortowy i energooszczędny dom zapewnia swoim mieszkańcom izolację od gorąca, zimna, hałasu oraz... wysokich rachunków za ogrzewanie i klimatyzację czytaj dalej »

 


Jak oszczędzić podczas izolacji poddasza?

Co to jest polistyren ekstrudowany XPS?

Każdy chce oszczędzić. To dość oczywiste, nie trzeba tego udowadniać. Natomiast tylko niektórzy potrafią spojrzeć w przyszłość i przeanalizować swoje wydatki w perspektywie czasu, tak żeby naprawdę oszczędzić, a nie zapłacić później i to w nieprzewidzianym momencie. czytaj dalej » Dynamiczny rozwój rynku budowlanego i coraz bardziej restrykcyjne przepisy ukierunkowane na dbałość o otaczające nas środowisko powodują, że inwestorzy, projektanci i wykonawcy szukają proekologicznych, trwałych materiałów budowlanych wysokiej jakości. czytaj dalej »

Czego użyć do wykonania szczelnej izolacji dachu?

Istotnym elementem współczesnych powłok hydroizolacyjnych, pełniących znacznie bardziej złożone funkcje niż w przeszłości, są dziś także walory estetyczne i mechaniczne. czytaj dalej »


Jak efektywnie uszczelnić okna?

Jak poprawić komfort akustyczny budynku?

Przy ocieplaniu zapomina się o tym, że bardzo duży ubytek ciepła następuje w wyniku ubogiej lub źle położonej izolacji framugi okiennej...
czytaj dalej »

Czy wiesz, jakich materiałów użyć by podnieść izolacyjność akustyczną ścian? czytaj dalej »

Termomodernizacja pomoże w walce ze smogiem?

Smog to temat bardzo nośny w mediach, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy w powietrzu unoszą się "efekty" palenia byle czymczytaj dalej »


Planujesz wykonanie bądź modernizację dachu?

Jak wybrać płytę styropianową w systemie ETICS?

Obecnie uszczelnienie co piątego dachu płaskiego oraz co piąta termoizolacja na krokwiach...
czytaj dalej »

Jakość izolacyjności termicznej systemu ETICS, zależy od materiału termoizolacyjnego, użytego w tym systemie. czytaj dalej »

Jak obliczać wymiary oraz parametry izolacji technicznych dla różnych systemów?

Skorzystaj z rozwiązań online i sprawnie wykonuj obliczenia na większości urządzeń! czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
9/2018

Aktualny numer:

Izolacje 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Detale w konstrukcji dachów zielonych
  • - Skażenia mikrobiologiczne na elewacjach
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.