Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Termomodernizacja domu z aplikacją AntySmog - oszczędzaj i oddychaj czystym powietrzem

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 10/2018  |  09.10.2018
Termomodernizacja domu z aplikacją AntySmog - oszczędzaj i oddychaj czystym powietrzem
Termomodernizacja domu z aplikacją AntySmog - oszczędzaj i oddychaj czystym powietrzem
Rockwool Polska

Jak możemy pokonać smog? Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym wielu z nas zadaje sobie to pytanie. Możemy sadzić drzewa, ograniczyć jazdę samochodem czy kupować oczyszczacze powietrza, jednak najbardziej skutecznym sposobem na zmniejszenie ilości emisji szkodliwych pyłów jest według ekspertów kompleksowa termomodernizacja. By popularyzować tę metodę walki ze smogiem, firma Rockwool Polska stworzyła bezpłatną aplikację AntySmog, dzięki której można przeprowadzić symulacje korzyści z ocieplania domu.

Według Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami głównym źródłem smogu w polsce jest tzw. "niska emisja", czyli zanieczyszczenia pochodzące z indywidualnego ogrzewania nieocieplonych budynków mieszkalnych. Ogrzewanie polskich domów i mieszkań odpowiada za aż 40% produkcji szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 i 78% węglowodorów aromatycznych, takich jak benzo(a)piren.

Kompleksowa termomodernizacja, która według szacunków ekspertów powinna objąć 3,6 mln domów w Polsce, może zredukować emisję szkodliwych pyłów o znaczące wartości: 44% w przypadku benzo(a)pirenu, 22% pyłów PM2,5 oraz 23% pyłów PM10 (raport ISECS). 

Zobacz też: Nowe normy węgla dopiero za dwa lata

Każdy z nas ma wpływ na jakość powietrza, którym oddycha. Prawidłowa kolejność działań - najpierw wykonanie ocieplenia, a potem wymiana kotła), oznacza dla właściciela domu nie tylko zmniejszenie smogu, ale i obniżenie kosztów ogrzewania - nawet o 5 tys. zł rocznie. 

By rozwiązać problem smogu i zachęcić inwestorów indywidualnych do przeprowadzania termomodernizacji, producent wełny skalnej, stworzył specjalną aplikację Rockwool AntySmog. Dzięki niej każdy właściciel domu może sprawdzić, jak duże korzyści przyniesie docieplenie budynku do standardu rekomendowanego przez firmę.

Wystarczy, że wybierze rok budowy swojego domu, a także metraż budynku, a aplikacja policzy:

  • o pieniędzy można zaoszczędzić przez rok
  • o ile procent zmniejszy się smog - a dokładniej, o ile zmniejszy się zanieczyszczenie powietrza pyłami PM2,5 i PM10 - głównych składników smogu
  • o ile procent zmniejszy się poziom szkodliwego dla zdrowia dwutlenku węgla
  • ile drzew trzeba byłoby posadzić, by zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza do poziomu, jaki daje kompleksowa termomodernizacja budynku

Dla przykładu: wykonując termomodernizację domu o powierzchni 90 m2, wybudowanego w 1966 r. można zaoszczędzić aż 70% na ogrzewaniu (dokładnie 4763 zł), zanieczyszczenie powietrza pyłami PM2,5 i PM10 zmniejsza się o 80%, a poziom CO2 o 75%. Daje to równowartość posadzenia 2273 drzew w roku. Z kolei właściciel domu o metrażu 120 m2, wybudowanego w 1995 r. może dzięki termomodernizacji zaoszczędzić 57% dotychczasowych kosztów (3410 zł), zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza o 67% (pyły PM 2,5 i PM10) i 62% (CO2), co przekłada się na równowartość posadzenia 1627 drzew w ciągu roku. 

"Nasza aplikacja w prosty i przystępny sposób pokazuje, jak wiele korzyści przynosi termomodernizacja zarówno dla portfela, zdrowia, jak i środowiska. Promujemy ideę zrównoważonego budownictwa i budujemy świadomość społeczną na temat termomodernizacji budynków, bez której nie rozwiążemy problemu smogu. Aplikacja Rockwool AntySmog jasno pokazuje, że warto ocieplić każdy budynek, by żyć komfortowo, bezpiecznie i oszczędzać na kosztach ogrzewania. Walka ze smogiem to wyzwanie dla całego społeczeństwa, wie także o tym polski rząd, który uruchomił program «Czyste Powietrze» wspierający termomodernizację. Bo najważniejsza jest kolejność działań: najpierw ocieplamy, a potem wymieniamy źródło ciepła. Warto pamiętać, że każdy z nas ma wpływ na redukcję zanieczyszczeń" - mówi Łukasz Glapa, dyrektor marketingu Rockwool CEE.

Aplikację można pobrać za darmo z Google Play oraz AppStore. 

[zanieczyszczenie powietrza, smog, czyste powietrze, jakość powietrza, Antysmog, rockwool, dwutlenek węgla, termomodernizacja, termomodernizacja budynków, ocieplanie budynku, ocieplanie domu]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 10/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Building Information Modelling - dowiedz się więcej »

BIM odnosi się do programów, które wspomagają projektowanie. Ich działanie polega na... czytaj dalej »


Jak skrócić okres inwestycji i zminimalizować koszty budowy?

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Te materiały upraszczają budowanie, poprawiają jakość architektoniczną budynków, skracają okres inwestycji, prowadzą do zminimalizowania kosztów oraz eliminują ryzyko powstawania mostków cieplnych i podnoszą wartość energetyczną budynków czytaj dalej » Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. Polacy coraz chętniej sięgają po ten rodzaj styropianu. Czy szary styropian to tylko chwilowa moda, czy też naprawdę jest lepszy? czytaj dalej »

Czym jest podparapet termiczny?


Świadomi inwestorzy coraz częściej wybierają okna o niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła, wiedząc, jak ważna z punktu widzenia energooszczędności całego budynku jest izolacja okien. czytaj dalej »

 


Szukasz rzetelnego wykonawcy osuszania? Sprawdź »

Farby do wnętrz i elewacji - jakie powinny być?

Tu nie ma miejsca na błąd. Liczą się tylko najlepsze decyzje, tym bardziej, że często remont... czytaj dalej » W 2002r. rynek farb fasadowych został zrewolucjonizowany przez farbę zolowo-krzemianową, która bazuje na całkowicie nowatorskiej koncepcji spoiw, dzięki czemu... czytaj dalej »

Jak prawidłowo zamontować okna?

ciepła belka montażowa

Długotrwałą i bezproblemową eksploatację stolarki otworowej zapewni prawidłowo wykonany i szczelny montaż okien i drzwi. czytaj dalej »

 


Jak efektywnie uszczelnić okna?

Innowacyjne kanapki z płyt styropianowych. Co je wyróżnia?

Przy ocieplaniu zapomina się o tym, że bardzo duży ubytek ciepła następuje w wyniku ubogiej lub źle położonej izolacji framugi okiennej...
czytaj dalej »

Chroniona prawem patentowym metoda powstała dzięki wdrożeniu energooszczędnej nowatorskiej technologii produkcji z odzyskiem ciepła i redukcją strat w procesie czytaj dalej »

Termomodernizacja pomoże w walce ze smogiem?

Smog to temat bardzo nośny w mediach, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy w powietrzu unoszą się "efekty" palenia byle czymczytaj dalej »


Planujesz wykonanie bądź modernizację dachu?

Jak wybrać płytę styropianową w systemie ETICS?

Obecnie uszczelnienie co piątego dachu płaskiego oraz co piąta termoizolacja na krokwiach...
czytaj dalej »

Jakość izolacyjności termicznej systemu ETICS, zależy od materiału termoizolacyjnego, użytego w tym systemie. czytaj dalej »

Jak łączyć płyty g/k? Jakie produkty wybierać?

Których materiałów użyć z taśmą, a których bez taśmy zbrojącej? Jeśli szpachla to sypka czy gotowa? czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
10/2018

Aktualny numer:

Izolacje 10/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Naprawy i renowacje stropów
  • - Sposoby mocowania ociepleń
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.