Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Spółki energetyczne i samorządy razem walczą ze smogiem

Materiały prasowe  |  10.09.2018
Spółki energetyczne i samorządy razem walczą ze smogiem
Spółki energetyczne i samorządy razem walczą ze smogiem
www.pixabay.com

Największe spółki energetyczne chcą aktywnie wspierać samorządy w ich wysiłkach na rzecz poprawy jakości życia i stanu środowiska. To jeden z wniosków panelu "Biznes wobec energetycznych wyzwań polskich miast", który odbył się podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Otwierając debatę Jacek Libucha z The Boston Consulting Group Polska podkreślił, że w ciągu ostatnich 30 lat polskie miasta stały się największym beneficjentem rozwoju, a jednocześnie największą jego ofiarą w kontekście zanieczyszczenia powietrza i związanej z tym jakości życia.

"Jeśli chodzi o PKB, Polska od 1990 r. rozwinęła się sześciokrotnie. W tym czasie nie tylko nie zwiększyliśmy emisji CO2, ale nawet minimalnie ją zmniejszyliśmy o 15 proc. Natomiast niestety to nie przełożyło się bezpośrednio na jakość życia i jakość powietrza" - mówił Libucha. Wskazał przy tym, że spośród 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, aż sześć znajduje się w Polsce.

Jego zdaniem, Polska powinna dużo środków przeznaczać na obniżanie niskiej emisji, bo to ma realny wpływ na nasze życie. Przykłady z Chin pokazują, że da się to osiągnąć w relatywnie krótkim czasie. Przywołał tu doświadczenia Shenzen, które jeszcze w 2013 r. było półtora razy bardziej zanieczyszczonym miastem niż Kraków.

Zobacz też: Ustawa o jakości paliw ograniczy smog i napływ niesortowanego węgla do Polski

"Dzięki determinacji i działaniom w zakresie elektromobilności transportu publicznego, termoizolacji, zmiany miksu energetycznego w 5 lat 12-milionowe miasto było w stanie zredukować niską emisję o 30 proc." - podkreślał Libucha.

Zdaniem Henryka Muchy, prezesa PGNiG Obrót Detaliczny walka z zanieczyszczeniem powietrza wymaga ścisłej współpracy rządu, samorządów i firm energetycznych. PGNiG proponuje miastom rozwiązania w dziedzinie transportu publicznego i pojazdów komunalnych zasilanych gazem CNG. Jeszcze w 2016 r. spółka, która posiadała zaledwie 20 stacji na gaz sprzężony CNG i nie była partnerem dla lokalnych władz. Wówczas postawiła na organiczną współpracę, której efektem było partnerstwo z Izbą Gospodarczą Komunikacji Miejskiej. PGNiG przekonało też resort finansów, że zerowa stawka podatku akcyzowego dla gazu CNG to właściwy kierunek. 

Zaledwie w ciągu dwóch lat miasta takie jak Tychy, Warszawa, Tarnów, Rzeszów i Sanok zdecydowały się na zakup łącznie 250 autobusów zasilanych CNG. W 2016 r. autobus gazowy był średnio droższy od napędzanego olejem napędowym o 30 do 40 proc. Dziś ta cena jest na podobnym poziomie.
Samorządowcy przekonali się, że obok elektromobilności funkcjonuje dojrzała, sprawdzona i ekologiczna technologia, która nazywana jest gazomobilnością.

Grzegorz Należyty, członek zarządu Siemens Polska mówił z kolei o konieczności zwiększenia efektywności energetycznej w miastach.

"Widzimy, że 33 proc. mieszkańców w Polsce konsumuje energię bazującą na paliwach stałych co oznacza, że generujemy ogromne ilości pyłów PM 2,5 i PM 10. Mamy tu więc przestrzeń żeby się poprawić, żeby zastosować nowoczesne technologie, żeby poprawić jakość życia w polskich miastach" - przekonywał Należyty.

Dobrym przykładem zastosowania technologii w energetyce jest elektrociepłownia Gorzów wykorzystująca blok gazowo-parowy, który wyraźnie zmniejszył emisję dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów. Koszt ciepła z sieci jest porównywalny do kosztów paliw stałych, z których dotychczas korzystali mieszkańcy.

Jarosław Broda, wiceprezes Tauronu mówił m.in. o korzyściach z rozwoju elektromobilności, która przyczynia się do ograniczenia smogu spowodowanego przez spaliny samochodów. Pilotażowy program elektryfikacji Katowic przewiduje budowę do końca 2018 r. roku systemu ponad 30 ładowarek w mieście. System ma być uzupełniony o ładowarki umożliwiające dojazd do Katowic z lotniska w Balicach.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

[smog, efektywność energetyczna, zanieczyszczenie powietrza, jakość powietrza, czyste powietrze, walka ze smogiem, firmy energetyczne]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Alternatywa dla wełny i styropianu »


W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu... ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Która fuga szybko wiąże i jest łatwa w utrzymaniu czystości?

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Chemia budowlana - porady ekspertów »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
4/2020

Aktualny numer:

Izolacje 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Co wpływa na trwałość i niezawodność ETICS?
  • - Balkony – projektowanie numeryczne złączy z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.