Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

W MIiR o projektach ustaw o architektach i inżynierach budownictwa

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 9/2018  |  16.08.2018  |  1
W MIiR o projektach ustaw o architektach i inżynierach budownictwa
W MIiR o projektach ustaw o architektach i inżynierach budownictwa
www.pixabay.com

14 sierpnia br. przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju spotkali się z reprezentantami Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Izby Architektów RP. MIiR zaprosiło delegacje obu izb w związku z prekonsultacjami dotyczącymi projektów ustaw o architektach i inżynierach budownictwa.

Polską Izbę Inżynierów Budownictwa podczas spotkania reprezentowali: prof. Zbigniew Kledyński, prezes PIIB, a także Andrzej Falkowski i dr hab. Joanna Smarż. W skład delegacji Izby Architektów RP weszli Małgorzata Pilinkiewicz, prezes IARP, Wojciech Gęsiak, Wojciech Gwizdak i Piotr Andrzejewski.

Polska Izba Inżynierów Budownictwa jest przeciwna rozdzielaniu regulacji dotyczących zawodu architekta i inżyniera budownictwa. Zawody te od początku nadawania uprawnień budowlanych uznawane były zawsze za zawody pokrewne i związane z samodzielnymi funkcjami technicznymi w budownictwie.

11 lipca br. PIIB otrzymała z MIiR, w ramach tzw. prekonsultacji, sygnalizowane już wcześniej dwa projekty ustaw: o architektach oraz o inżynierach budownictwa. Generalne stanowisko PIIB w tej sprawie było już przedmiotem dyskusji na XVII Krajowym Zjeździe Sprawozdawczo-Wyborczym PIIB, jaki odbył się w Warszawie w dniach 29-30 lipca 2018 r.

Na podstawie dyskusji wewnątrzizbowej opracowano obszerną opinię na temat przedłożonych projektów ustaw, odwołującą się m.in. do wcześniejszych zamierzeń legislacyjnych resortu odpowiedzialnego za budownictwo.

Generalny postulat PIIB, aby nie rozdzielać regulacji dotyczących zawodów i związać je, jak jest to aktualnie i od kilkudziesięciu lat, z samodzielnymi funkcjami technicznymi w budownictwie, wynikającymi z kolei z prawa budowlanego - nie zyskał uznania Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju i nadal trwają prace nad odrębnymi aktami prawnymi.

Podczas spotkania 14 sierpnia br. przedstawicieli MIiR, Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa i Izby Architektów RP, w toku ponad 4-godzinnej wymiany poglądów omówiono rozumienie kilku najbardziej kontrowersyjnych propozycji przepisów, jakie miałyby regulować relacje między zawodami i ich rolę w procesach planistycznym, inwestycyjnym i budowlanym.

Kluczową kwestią jest fundamentalna różnica w konstytuowaniu obu zawodów, widoczna już w początkowych zapisach projektów ustaw. Sytuuje ona zawód architekta wokół idei wszechobecnej i bardzo szeroko rozumianej architektury, natomiast zawód inżyniera budownictwa jako wykonawcy czynności określonych w posiadanych uprawnieniach budowlanych. Konsekwencją takiego podejścia byłaby m.in. likwidacja aktualnej specjalności architektonicznej jako takiej, gdyż w propozycjach IARP dotychczasowe uprawnienia architektoniczne byłyby "niepodzielne" i przynależne tylko architektom, tj. osobom z wykształceniem architektonicznym, po egzaminie w IARP i członkom tej izby.

Departament Architektury, Budownictwa i Geodezji w MIiR przygotuje i przedstawi na piśmie wnioski z przeprowadzonych rozmów, aby przedstawiciele izb zawodowych mogli się do nich odnieść również w formie pisemnej. Najprawdopodobniej nie było to ostatnie spotkanie w tej sprawie.

Źródło: PIIB

[architekci, zawód architekta, inżynier budownictwa, uprawnienia budowlane, uprawnienia architektoniczne, budownictwo, PIIB, MIiR]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2018

Komentarze

(1)
Andrzej Jasiński | 22.08.2018, 15:15
Ktoś nawiedzony z grupy architektów próbuje poróżnić środowisko inżynierskie tj. wpływ obecnej polityki państwa, im więcej skłóconych tym lepiej się rządzi. Za budynek jest odpowiedzialny architekt, konstruktor, elektryk, sanitarny. Co z tego, że architekt narysuje ładny rysunek, jak nie będzie obliczeń konstrukcyjnych, elektrycznych, sanitarnych, to budynek nie zostanie wybudowany. W krajach arabskich budynek może zaprojektować rzeźbiarz, malarz i każdy inny jak ma piękną wizję. Tam jest najważniejszy inżynier konstruktor, to on na podstawie obliczeń stwierdza, czy to co jest narysowane na papierze można zbudować lub nie i proponuje wniesienie poprawek.
Czyżby architekci zapatrzyli się na obecnego człowieka wszystko wiedzącego w Polsce? Dawniej taką rolę pełnił Stalin i Rosjanie do dzisiaj nie mogą wyjść z zaklętego kręgu. Wg mnie powinna być jedna izba, bo wszyscy przyczyniają się do powstania budynku lub innej budowli.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Hydroizolacja fundamentów - co musisz wiedzieć »

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Alternatywa dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Powłoka ta stanowi elastyczne, trudnościeralne pokrycie posadzek betonowych szczególnie polecane do...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.