Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

W MIiR o projektach ustaw o architektach i inżynierach budownictwa

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 9/2018  |  16.08.2018  |  1
W MIiR o projektach ustaw o architektach i inżynierach budownictwa
W MIiR o projektach ustaw o architektach i inżynierach budownictwa
www.pixabay.com

14 sierpnia br. przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju spotkali się z reprezentantami Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Izby Architektów RP. MIiR zaprosiło delegacje obu izb w związku z prekonsultacjami dotyczącymi projektów ustaw o architektach i inżynierach budownictwa.

Polską Izbę Inżynierów Budownictwa podczas spotkania reprezentowali: prof. Zbigniew Kledyński, prezes PIIB, a także Andrzej Falkowski i dr hab. Joanna Smarż. W skład delegacji Izby Architektów RP weszli Małgorzata Pilinkiewicz, prezes IARP, Wojciech Gęsiak, Wojciech Gwizdak i Piotr Andrzejewski.

Polska Izba Inżynierów Budownictwa jest przeciwna rozdzielaniu regulacji dotyczących zawodu architekta i inżyniera budownictwa. Zawody te od początku nadawania uprawnień budowlanych uznawane były zawsze za zawody pokrewne i związane z samodzielnymi funkcjami technicznymi w budownictwie.

11 lipca br. PIIB otrzymała z MIiR, w ramach tzw. prekonsultacji, sygnalizowane już wcześniej dwa projekty ustaw: o architektach oraz o inżynierach budownictwa. Generalne stanowisko PIIB w tej sprawie było już przedmiotem dyskusji na XVII Krajowym Zjeździe Sprawozdawczo-Wyborczym PIIB, jaki odbył się w Warszawie w dniach 29-30 lipca 2018 r.

Na podstawie dyskusji wewnątrzizbowej opracowano obszerną opinię na temat przedłożonych projektów ustaw, odwołującą się m.in. do wcześniejszych zamierzeń legislacyjnych resortu odpowiedzialnego za budownictwo.

Generalny postulat PIIB, aby nie rozdzielać regulacji dotyczących zawodów i związać je, jak jest to aktualnie i od kilkudziesięciu lat, z samodzielnymi funkcjami technicznymi w budownictwie, wynikającymi z kolei z prawa budowlanego - nie zyskał uznania Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju i nadal trwają prace nad odrębnymi aktami prawnymi.

Podczas spotkania 14 sierpnia br. przedstawicieli MIiR, Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa i Izby Architektów RP, w toku ponad 4-godzinnej wymiany poglądów omówiono rozumienie kilku najbardziej kontrowersyjnych propozycji przepisów, jakie miałyby regulować relacje między zawodami i ich rolę w procesach planistycznym, inwestycyjnym i budowlanym.

Kluczową kwestią jest fundamentalna różnica w konstytuowaniu obu zawodów, widoczna już w początkowych zapisach projektów ustaw. Sytuuje ona zawód architekta wokół idei wszechobecnej i bardzo szeroko rozumianej architektury, natomiast zawód inżyniera budownictwa jako wykonawcy czynności określonych w posiadanych uprawnieniach budowlanych. Konsekwencją takiego podejścia byłaby m.in. likwidacja aktualnej specjalności architektonicznej jako takiej, gdyż w propozycjach IARP dotychczasowe uprawnienia architektoniczne byłyby "niepodzielne" i przynależne tylko architektom, tj. osobom z wykształceniem architektonicznym, po egzaminie w IARP i członkom tej izby.

Departament Architektury, Budownictwa i Geodezji w MIiR przygotuje i przedstawi na piśmie wnioski z przeprowadzonych rozmów, aby przedstawiciele izb zawodowych mogli się do nich odnieść również w formie pisemnej. Najprawdopodobniej nie było to ostatnie spotkanie w tej sprawie.

Źródło: PIIB

[architekci, zawód architekta, inżynier budownictwa, uprawnienia budowlane, uprawnienia architektoniczne, budownictwo, PIIB, MIiR]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2018

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(1)
Andrzej Jasiński | 22.08.2018, 15:15
Ktoś nawiedzony z grupy architektów próbuje poróżnić środowisko inżynierskie tj. wpływ obecnej polityki państwa, im więcej skłóconych tym lepiej się rządzi. Za budynek jest odpowiedzialny architekt, konstruktor, elektryk, sanitarny. Co z tego, że architekt narysuje ładny rysunek, jak nie będzie obliczeń konstrukcyjnych, elektrycznych, sanitarnych, to budynek nie zostanie wybudowany. W krajach arabskich budynek może zaprojektować rzeźbiarz, malarz i każdy inny jak ma piękną wizję. Tam jest najważniejszy inżynier konstruktor, to on na podstawie obliczeń stwierdza, czy to co jest narysowane na papierze można zbudować lub nie i proponuje wniesienie poprawek.
Czyżby architekci zapatrzyli się na obecnego człowieka wszystko wiedzącego w Polsce? Dawniej taką rolę pełnił Stalin i Rosjanie do dzisiaj nie mogą wyjść z zaklętego kręgu. Wg mnie powinna być jedna izba, bo wszyscy przyczyniają się do powstania budynku lub innej budowli.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.