Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dni Betonu 2018

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 11/12/2018  |  19.11.2018  |  1
W dniach 8-10 października 2018 r. w Hotelu Gołębiewski w Wiśle odbyła się X konferencja Dni Betonu.
W dniach 8-10 października 2018 r. w Hotelu Gołębiewski w Wiśle odbyła się X konferencja Dni Betonu.
SPC

Rekordowa liczba 1060 uczestników wzięła udział w dziesiątej, jubileuszowej konferencji Dni Betonu, która odbywała się w Wiśle w dniach od 8 do 10 października br. Drugie tyle widzów śledziło obrady konferencji przez Internet.

Konferencja Dni Betonu to największe w Polsce spotkanie osób związanych nie tylko z produkcją i technologią betonu, ale przede wszystkim z szeroko rozumianym budownictwem. Jest organizowana co dwa lata przez Stowarzyszenie Producentów Cementu.

Tegoroczna edycja odbyła się pod patronatem Ministra Infrastruktury oraz Dyrektora Generalnego Dróg Krajowych i Autostrad. Patronują jej także dwie sekcje Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk: Sekcja Konstrukcji Betonowych oraz Sekcja Inżynierii Materiałów Budowlanych.

W tym roku organizatorów wspiera 13 partnerów programowych oraz kolejne 13 firm - sponsorów konferencji. Konferencji będzie towarzyszyła wystawa 40 firm, które pokażą swoje produkty.

"Lista uczestników konferencji rośnie z edycji na edycję. Zaczynaliśmy w 2000 r. od 200 osób. Są na liście uczestników powtarzające się od początku te same nazwiska i jesteśmy z tego dumni. Ale jesteśmy bardzo zadowoleni, że przyjeżdżają tu także młode osoby, które będą decydować o przemyśle betonowym czy cementowym w najbliższej przyszłości" - mówił prof. Jan Deja, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Betonu.

Zobacz też: Obowiązują specyfikacje techniczne dla nawierzchni betonowych

Dni Betonu od pierwszych edycji miały bardzo nowatorską formułę. Nowością 10 odsłony była transmisja na żywo przez Internet z sali konferencyjnej. Ciekawe referaty i debaty oglądało każdego dnia ponad 500 internautów. 

Podczas konferencji wygłoszono 55 referatów, a 83 opublikowano w dwutomowym wydawnictwie "Monografie technologii betonu". Sesję otwarcia rozpoczął prof. Tomasz Siwowski z Politechniki Rzeszowskiej referatem pt. "Mosty betonowe - stan obecny i kierunki rozwoju".

"Materiał, technologia, konstrukcja to trzy dziedziny, w których poszukujemy rozwiązań, by nasze mosty były coraz lepsze" - mówił prof. Siwowski, który przedstawił nowoczesne obiekty z betonu UHPC i betonu geopolimerowego. 

Beton TRC (textile reinforced concrete) pozwala na kreowanie elementów betonowych o bardzo małej grubości. Dzięki temu można tworzyć mosty lekkie i długie np. obiekt w Albstadt w Niemczech. Z betonu udaje się dzisiaj budować szybko, dobrze i trwale.

Z kolei prof. Anna Siemińska-Lewandowska z Politechniki Warszawskiej omówiła "Światowe tendencje w budowie tuneli". Przedstawiła m.in. najdłuższy obecnie tunel samochodowy na świecie pod przełęczą św. Gotharda o długości 57 km oraz budowany najdłuższy tunel kolejowy pod przełęczą Brenner o długości 64 km.

Druga część sesji otwarcia rozpoczęła się od analizy aktualnej sytuacji gospodarczej, którą przeprowadził prof. Jerzy Hausner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych przedstawił "Rynek materiałów budowlanych w Polsce". Potem przyszedł czas na wystąpienia producentów materiałów budowlanych.

Konferencja stanowi także okazję do dyskusji o obecnych problemach budownictwa czy szansach jego rozwoju w przyszłości. Temu tematowi poświęcona była pierwsza debata pt. "Budownictwo w polskiej gospodarce", w której wzięli udział: Tomasz Pałasiński (GDDKiA Oddział w Krakowie), Adrian Furgalski (TOR), Bohdan Wyżnikiewicz (IPiAG) i Dariusz Blocher (Budimex). W drugiej debacie pt. "Prefabrykacja betonowa w budownictwie mieszkaniowym" uczestniczyli: Jacek Bielecki (Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości), Bolesław Stelmach (Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki), Robert Geryło (Instytut Techniki Budowlanej), Przemysław Borek (Pekabex), Krzysztof Pietraszkiewicz (Związek Banków Polskich). 

Podczas uroczystej kolacji, na zakończenie drugiego dnia konferencji, wręczono nagrody konferencji Dni Betonu tzw. "betonowe Oskary" przyznawane za szczególny wkład w rozwój technologii betonu. Tym razem otrzymali je:

  • dr hab. inż. Maria Kaszyńska, prof. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego, autorka artykułów i referatów z zakresu technologii betonu, betonów samozagęszczalnych, betonów nowej generacji i betonów lekkich
  • prof. Cezary Madryas z Politechniki Wrocławskiej, który prowadzi badania naukowe w zakresie rozbudowy, modernizacji i odnowy infrastruktury podziemnej na terenach zurbanizowanych w większości polskich miast.
  • Andrzej Tekiel, od 1976 r. związany z przemysłem cementowym, prezes Cementowni Małogoszcz, a potem Lafarge Cement i Lafarge Polska, współzałożyciel i wielokrotny przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu
  • Stowarzyszenie Producentów Chemii Budowlanej, organizacja zrzeszająca producentów domieszek do betonu utworzona w 2012 r.
  • Biuro Projektowe Lewicki Łatak, założone przez architektów Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka w 1995 r., twórcy wielu obiektów z zastosowaniem betonu architektonicznego, laureaci nagrody głównej w konkursie Polski Cement w Architekturze w 2015 r.

Z okazji dziesiątego jubileuszu wręczono także Medale Dni Betonu. Otrzymały je 22 osoby - reprezentujące Radę Programową, partnerzy i sponsorzy konferencji.

Podczas konferencji swoją ofertę prezentowało 41 firm. Przy ich stoiskach toczyły się nie tylko rozmowy biznesowe, ale także dyskusje dotyczące budownictwa.

Dni Betonu to również pokazy technologiczne. W tym roku przygotowano 7 pokazów dotyczących technologii betonu i jeden związany z bezpieczeństwem pracy. 

Po raz trzeci w czasie konferencji zorganizowano sesję posterową. Na 25 planszach przedstawiono referaty, które oceniało jury w składzie:  prof. Andrzej Ajdukiewicz, prof. Michał Glinicki, Krzysztof Starzyk, Krzysztof Pogan, Dariusz Konieczny i Zbigniew Pilch.

"Sesja posterowa daje nam - architektom - możliwość pokazania innego spojrzenia na beton. My postrzegamy ten materiał trochę inaczej niż inżynierowie czy konstruktorzy związani z jego funkcjonalnością i czystą użytecznością. Nie zastanawiamy się, czy beton przemarznie czy też będzie wodoodporny. Staramy się użyć i pokazać beton jako materiał niezbędny do stworzenia dzieła sztuki. Wszystkie wybitne realizacje architektoniczne tego świata są albo dosłownie betonowe, albo zastosowany beton jest w nich trochę ukryty np. w postaci konstrukcji" - tłumaczył prof. Tomasz Kozłowski, laureat pierwszej nagrody sesji posterowej.

11 edycja Dni Betonu odbędzie się w terminie 12-14 października 2020 r.

Źródło: SPC

[dni betonu, beton, producenci cementu, konstrukcje betonowe, drogi betonowe, budowa mostów, Stowarzyszenie Producentów Cementu, SPC, budownictwo]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2018

Komentarze

(1)
Tomasz.N | 23.10.2018, 08:52

Beton to surowiec, który na tle innych z pewnością zasługuje na dodatkowy dzień "uświęcony", a przynajmniej uczczony w godny sposób. Na nim przecież zasadza się budulec wszystkiego, z czego na co dzień korzystamy. Dzięki niemu mamy porządny grunt pod nogami i dach nad głową, dlatego wdzięczność przede wszystkim powinna przez nas przemawiać i radzą tak producenci 

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się na szkolenie z hydroizolacji na gorąco »

Weź udział w wydarzeniu online: "Jak hałas wpływa na nasze życie"

ciepły dach

Systemy natryskowe są wodoszczelne oraz mają doskonałe właściwości mostkujące pęknięcia. Dzięki swojej lekkości i odporności na zużycie, idealnie nadają się do hydroizolacji dachów we wszystkich rodzajach budynków... czytaj dalej »

Już 17 września dowiesz się: Czym jest hałas? Jak na nas wpływa? Dlaczego cisza ma tak duże znaczenie?
Premierowy pokaz przygotowany przez ekspertów Centrum Nauki Kopernikć...
dowiedz się więcej »

Z czego wykonać sufit podwieszany?


Poza ścianami osłonowymi i przekryciami płyty warstwowe stosowane są jako... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacjach technicznych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...
czytaj dalej »


Jak zabezpieczyć budynek przed drganiami?

Skuteczna ochrona przed wilgocią »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów... czytaj dalej » W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Chcesz zaoszczędzić nawet 30% na zużyciu energii?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Oprócz niższych rachunków za energię mamy zdecydowanie wyższy komfort mieszkania... czytaj dalej »

Jak zrobić spadki na balkonie i tarasie?


Dach, balkon czy taras jest płaski, a więc jak wygląda kwestia odwodnienia? ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim... czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury... czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często... czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.