Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dni Betonu 2018

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 11/12/2018  |  19.11.2018  |  1
W dniach 8-10 października 2018 r. w Hotelu Gołębiewski w Wiśle odbyła się X konferencja Dni Betonu.
W dniach 8-10 października 2018 r. w Hotelu Gołębiewski w Wiśle odbyła się X konferencja Dni Betonu.
SPC

Rekordowa liczba 1060 uczestników wzięła udział w dziesiątej, jubileuszowej konferencji Dni Betonu, która odbywała się w Wiśle w dniach od 8 do 10 października br. Drugie tyle widzów śledziło obrady konferencji przez Internet.

Konferencja Dni Betonu to największe w Polsce spotkanie osób związanych nie tylko z produkcją i technologią betonu, ale przede wszystkim z szeroko rozumianym budownictwem. Jest organizowana co dwa lata przez Stowarzyszenie Producentów Cementu.

Tegoroczna edycja odbyła się pod patronatem Ministra Infrastruktury oraz Dyrektora Generalnego Dróg Krajowych i Autostrad. Patronują jej także dwie sekcje Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk: Sekcja Konstrukcji Betonowych oraz Sekcja Inżynierii Materiałów Budowlanych.

W tym roku organizatorów wspiera 13 partnerów programowych oraz kolejne 13 firm - sponsorów konferencji. Konferencji będzie towarzyszyła wystawa 40 firm, które pokażą swoje produkty.

"Lista uczestników konferencji rośnie z edycji na edycję. Zaczynaliśmy w 2000 r. od 200 osób. Są na liście uczestników powtarzające się od początku te same nazwiska i jesteśmy z tego dumni. Ale jesteśmy bardzo zadowoleni, że przyjeżdżają tu także młode osoby, które będą decydować o przemyśle betonowym czy cementowym w najbliższej przyszłości" - mówił prof. Jan Deja, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Betonu.

Zobacz też: Obowiązują specyfikacje techniczne dla nawierzchni betonowych

Dni Betonu od pierwszych edycji miały bardzo nowatorską formułę. Nowością 10 odsłony była transmisja na żywo przez Internet z sali konferencyjnej. Ciekawe referaty i debaty oglądało każdego dnia ponad 500 internautów. 

Podczas konferencji wygłoszono 55 referatów, a 83 opublikowano w dwutomowym wydawnictwie "Monografie technologii betonu". Sesję otwarcia rozpoczął prof. Tomasz Siwowski z Politechniki Rzeszowskiej referatem pt. "Mosty betonowe - stan obecny i kierunki rozwoju".

"Materiał, technologia, konstrukcja to trzy dziedziny, w których poszukujemy rozwiązań, by nasze mosty były coraz lepsze" - mówił prof. Siwowski, który przedstawił nowoczesne obiekty z betonu UHPC i betonu geopolimerowego. 

Beton TRC (textile reinforced concrete) pozwala na kreowanie elementów betonowych o bardzo małej grubości. Dzięki temu można tworzyć mosty lekkie i długie np. obiekt w Albstadt w Niemczech. Z betonu udaje się dzisiaj budować szybko, dobrze i trwale.

Z kolei prof. Anna Siemińska-Lewandowska z Politechniki Warszawskiej omówiła "Światowe tendencje w budowie tuneli". Przedstawiła m.in. najdłuższy obecnie tunel samochodowy na świecie pod przełęczą św. Gotharda o długości 57 km oraz budowany najdłuższy tunel kolejowy pod przełęczą Brenner o długości 64 km.

Druga część sesji otwarcia rozpoczęła się od analizy aktualnej sytuacji gospodarczej, którą przeprowadził prof. Jerzy Hausner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych przedstawił "Rynek materiałów budowlanych w Polsce". Potem przyszedł czas na wystąpienia producentów materiałów budowlanych.

Konferencja stanowi także okazję do dyskusji o obecnych problemach budownictwa czy szansach jego rozwoju w przyszłości. Temu tematowi poświęcona była pierwsza debata pt. "Budownictwo w polskiej gospodarce", w której wzięli udział: Tomasz Pałasiński (GDDKiA Oddział w Krakowie), Adrian Furgalski (TOR), Bohdan Wyżnikiewicz (IPiAG) i Dariusz Blocher (Budimex). W drugiej debacie pt. "Prefabrykacja betonowa w budownictwie mieszkaniowym" uczestniczyli: Jacek Bielecki (Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości), Bolesław Stelmach (Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki), Robert Geryło (Instytut Techniki Budowlanej), Przemysław Borek (Pekabex), Krzysztof Pietraszkiewicz (Związek Banków Polskich). 

Podczas uroczystej kolacji, na zakończenie drugiego dnia konferencji, wręczono nagrody konferencji Dni Betonu tzw. "betonowe Oskary" przyznawane za szczególny wkład w rozwój technologii betonu. Tym razem otrzymali je:

  • dr hab. inż. Maria Kaszyńska, prof. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego, autorka artykułów i referatów z zakresu technologii betonu, betonów samozagęszczalnych, betonów nowej generacji i betonów lekkich
  • prof. Cezary Madryas z Politechniki Wrocławskiej, który prowadzi badania naukowe w zakresie rozbudowy, modernizacji i odnowy infrastruktury podziemnej na terenach zurbanizowanych w większości polskich miast.
  • Andrzej Tekiel, od 1976 r. związany z przemysłem cementowym, prezes Cementowni Małogoszcz, a potem Lafarge Cement i Lafarge Polska, współzałożyciel i wielokrotny przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu
  • Stowarzyszenie Producentów Chemii Budowlanej, organizacja zrzeszająca producentów domieszek do betonu utworzona w 2012 r.
  • Biuro Projektowe Lewicki Łatak, założone przez architektów Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka w 1995 r., twórcy wielu obiektów z zastosowaniem betonu architektonicznego, laureaci nagrody głównej w konkursie Polski Cement w Architekturze w 2015 r.

Z okazji dziesiątego jubileuszu wręczono także Medale Dni Betonu. Otrzymały je 22 osoby - reprezentujące Radę Programową, partnerzy i sponsorzy konferencji.

Podczas konferencji swoją ofertę prezentowało 41 firm. Przy ich stoiskach toczyły się nie tylko rozmowy biznesowe, ale także dyskusje dotyczące budownictwa.

Dni Betonu to również pokazy technologiczne. W tym roku przygotowano 7 pokazów dotyczących technologii betonu i jeden związany z bezpieczeństwem pracy. 

Po raz trzeci w czasie konferencji zorganizowano sesję posterową. Na 25 planszach przedstawiono referaty, które oceniało jury w składzie:  prof. Andrzej Ajdukiewicz, prof. Michał Glinicki, Krzysztof Starzyk, Krzysztof Pogan, Dariusz Konieczny i Zbigniew Pilch.

"Sesja posterowa daje nam - architektom - możliwość pokazania innego spojrzenia na beton. My postrzegamy ten materiał trochę inaczej niż inżynierowie czy konstruktorzy związani z jego funkcjonalnością i czystą użytecznością. Nie zastanawiamy się, czy beton przemarznie czy też będzie wodoodporny. Staramy się użyć i pokazać beton jako materiał niezbędny do stworzenia dzieła sztuki. Wszystkie wybitne realizacje architektoniczne tego świata są albo dosłownie betonowe, albo zastosowany beton jest w nich trochę ukryty np. w postaci konstrukcji" - tłumaczył prof. Tomasz Kozłowski, laureat pierwszej nagrody sesji posterowej.

11 edycja Dni Betonu odbędzie się w terminie 12-14 października 2020 r.

Źródło: SPC

[dni betonu, beton, producenci cementu, konstrukcje betonowe, drogi betonowe, budowa mostów, Stowarzyszenie Producentów Cementu, SPC, budownictwo]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2018

Komentarze

(1)
Tomasz.N | 23.10.2018, 08:52

Beton to surowiec, który na tle innych z pewnością zasługuje na dodatkowy dzień "uświęcony", a przynajmniej uczczony w godny sposób. Na nim przecież zasadza się budulec wszystkiego, z czego na co dzień korzystamy. Dzięki niemu mamy porządny grunt pod nogami i dach nad głową, dlatego wdzięczność przede wszystkim powinna przez nas przemawiać i radzą tak producenci 

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Szkło piankowe - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Planujesz renowację budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Jeśli docieplenie z zewnątrz nie jest możliwe, co jest częste w przypadku obiektów zabytkowych, mamy... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

ECOLAK to producent wysokiej jakości membrany hydroizolacyjnej PWP 100. Firma stawia przede wszystkim na jakość oferowanego produktu.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.