Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Pierwszy budynek zeroenergetyczny powstaje w województwie podlaskim

Materiały prasowe  |  27.07.2018
Pierwszy budynek zeroenergetyczny powstaje w województwie podlaskim
Pierwszy budynek zeroenergetyczny powstaje w województwie podlaskim
Unibep

W Bielsku Podlaskim powstał pierwszy w województwie podlaskim testowy budynek zeroenergetyczny. Budynek wykonano w technologii modułowej. Przygotowane wcześniej w fabryce moduły zmontowano w jeden dzień, tworząc całą konstrukcję. W kolejnych dniach zostaną zamontowane balkony, taras oraz elewacja.

"Jest to prototypowy, z niskim zużyciem energii budynek mieszkalny wielorodzinny, który powstaje w ramach projektu dofinansowanego z funduszy europejskich. Budynek będzie poddawany przeróżnym testom, aby pomóc w opracowaniu, a następnie wdrożeniu do produkcji w Fabryce Domów Unihouse w Bielsku Podlaskim modułów, z których będą budowane budynki wielorodzinne zeroenergetyczne" - mówi Marta Nazarczuk, kierownik działu badań i rozwoju Unihouse.

Moduły, jeden po drugim, za pomocą dźwigu zostały ustawione w cztery kondygnacje. Cała operacja trwała kilka godzin.

Przeczytaj też: Niemal zeroenergetyczny zespół szkolno-przedszkolny w Podgórzynie

"Jest to nasz pierwszy budynek modułowy realizowany w Bielsku Podlaskim. Do tej pory budowaliśmy głównie w Norwegii. Dziś była okazja zobaczyć, jak budujemy z modułów, które od lat wykonujemy w naszej fabryce" - powiedział Marcin Gołębiewski, kierownik budowy, dyrektor ds. realizacji Unihouse.

W ramach współpracy z Politechniką Białostocką zaraz po montażu budynku konstrukcja zostanie przebadana pod kątem obciążenia poziomego w celu sprawdzenia, jakie siły działają na poszczególne moduły.

Budynek składa się z 12 modułów i ma 4 kondygnacje - na każdym piętrze są po trzy moduły. W budynku zastosowano nowe technologie - są trzy różne rodzaje ścian zewnętrznych, trzy rodzaje dachu oraz trzy rodzaje podłóg na gruncie. Znajdzie się tam też pompa ciepła oraz panele fotowoltaiczne. W przyszłości budynek zostanie poddany różnym badaniom wykonanym za pomocą sprzętu zakupionego w ramach projektu unijnego - badania akustyczne, szczelności, osiadania, odkształceń. Dodatkowo we wszystkich przegrodach zewnętrznych są umieszczone czujniki temperatury i wilgotności, aby sprawdzać zachowanie się ścian pod względem hydrotermicznym w warunkach rzeczywistych.

Przedstawiciele firmy Unibep i członkowie zarządu Wwojewództwa podlaskiego 10 sierpnia 2017 r. podpisali umowę na realizację tego projektu badawczo-rozwojowego. 

Dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego pomoże w opracowaniu, a następnie wdrożeniu do produkcji w Fabryce Domów Unihouse w Bielsku Podlaskim modułów, z których są budowane budynki wielorodzinne. Kilkupiętrowe bloki zrealizowane dzięki takim modułom będą zeroenergetyczne - będą w stanie produkować energię ze źródeł odnawialnych. Prace badawczo-rozwojowe dotyczą przede wszystkim stworzenia nowych rozwiązań w zakresie izolacji i akustyki domów, a także poprawy ich parametrów cieplnych i wilgotnościowych.

Dzięki budowie prototypowego budynku będzie można sprawdzić, czy opracowane wcześniej rozwiązania konstrukcyjne sprawdzają się w warunkach rzeczywistych, i w razie potrzeby je ulepszać.

Całkowita wartość projektu to prawie 4,5 mln zł. Dofinansowanie z RPOWP wynosi 2,4 mln zł. Realizacja ma się zakończyć w listopadzie 2019 r.

Źródło: Unibep

[budynek zeronergetyczny, budynki modułowe, technologia modułowa, zużycie energii, budynki wielorodzinne, oze, energia odnawialna, budynki energooszczędne, montaż budynku]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.