Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Forum Dialogu Mieszkaniowego rozpoczęło pracę

Materiały prasowe  |  22.06.2018
Forum Dialogu Mieszkaniowego rozpoczęło pracę
Forum Dialogu Mieszkaniowego rozpoczęło pracę
www.freeimages.com

Ekspercki głos doradczy środowisk społecznych, biznesowych, branżowych i naukowych - taki cel ma realizować Forum Dialogu Mieszkaniowego. Pierwsze otwarte spotkanie specjalistów odbyło się 21 czerwca się w Warszawie.

Forum Dialogu Mieszkaniowego to ogólnopolska debata o rozwoju rynku mieszkaniowego w Polsce, która uwzględni wszystkie kluczowe wyzwania, jakie stoją przed tym rynkiem - w aspekcie społecznym, ekonomicznym, finansowym i legislacyjnym. Założeniem forum jest udział wszystkich uczestników rynku mieszkaniowego - członków izb branżowych, stowarzyszeń oraz organizacji pozarządowych; przedstawicieli firm deweloperskich i wykonawczych oraz instytucji finansowych; samorządowców, architektów oraz urbanistów; reprezentantów świata nauki i kultury; przedstawicieli administracji publicznej oraz władz państwowych.

Organizatorami forum są Bank Gospodarstwa Krajowego oraz BGK Nieruchomości, we współpracy z Radą Mieszkalnictwa, działającą przy Prezesie Rady Ministrów. Założeniem organizatorów jest, aby w czasie wydarzenia powstały grupy eksperckie, które będą później pełniły funkcje analityczne i doradcze dla Rady Mieszkalnictwa. Głos doradczy środowisk społecznych, biznesowych, branżowych i naukowych będzie wyznaczał optymalne priorytety dla Rady Mieszkalnictwa oraz koordynował przez nią działania służące realizacji polityki mieszkaniowej państwa.

"Zależy nam, żeby nowe warunki prowadzenia inwestycji mieszkaniowych pozwoliły nie tylko budować szybciej i sprawniej, ale udostępnić nowe mieszkania osobom mniej zamożnym i młodym" - mówił Jerzy Kwieciński, szef resortu inwestycji i rozwoju o zmianach w programie "Mieszkanie Plus".

20 czerwca rząd przyjął projekt ustawy o ułatwieniu w realizacji inwestycji mieszkaniowych, a tydzień wcześniej projekt dotyczący dopłat do czynszu. Oba projekty mają szansę jeszcze w lipcu zostać rozpatrzone przez Sejm.

Dowiedz się więcej: Rozwiązania przyjęte przez rząd usprawnią realizację inwestycji mieszkaniowych

Program dopłat do czynszu

  • pomoc osobom o dochodach uniemożliwiających samodzielny zakup lub najem mieszkania o odpowiednim standardzie w warunkach rynkowych w ponoszeniu wydatków z tytułu najmu mieszkania,   
  • zwiększenie zaangażowania inwestorów w rozwój rynku mieszkań na wynajem poprzez adresowanie dopłat do pierwszych najemców nowych mieszkań lub mieszkań poddanych działaniom rewitalizacyjnym,   
  • wzmocnienie lokalnego wymiaru polityki mieszkaniowej poprzez przyznanie samorządom gminnym wiodącej roli w wyborze inwestora i kwalifikacji najemców.

Dopłaty będą przyznawane w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na okres 9 lat. Miesięczna wysokość dopłaty będzie zależeć od kosztów budowy mieszkania na danym terenie (rozróżnienie na stolice województw, gminy sąsiadujące i pozostałe gminy w województwie) oraz liczby osób w gospodarstwie domowym.

Specustawa mieszkaniowa

Celem projektu ustawy jest wsparcie realizacji założeń Narodowego Programu Mieszkaniowego. Pozwoli ona na uruchomienie gruntów, które do tej pory nie były brane pod uwagę przy budownictwie mieszkaniowym, w tym gruntów rolnych w administracyjnych granicach miast, a także na terenach, które w przeszłości były wykorzystywane jako tereny kolejowe, wojskowe, produkcyjne lub usługi pocztowe, a obecnie funkcje te nie są na tych terenach realizowane. Rząd chce uwolnić potencjał dobrze zlokalizowanych, skomunikowanych i uzbrojonych terenów w centrach miast, bo ważnym elementem ceny mieszkania jest koszt gruntu. Ustawa ułatwi budowę tam, gdzie jest dostęp do drogi, jest lub zaraz będzie szkoła, przedszkole, miejsce rekreacji. Jednocześnie ustawa nie pozwala na inwestowanie na terenach podlegających ochronie.

Dzięki ustawie proces inwestycyjny będzie szybki, a dostęp do gruntów łatwiejszy, co zwiększy konkurencyjność rynku. Dla nabywców i najemców oznacza to w praktyce obniżenie ceny mieszkań i zwiększenie ich dostępności także w gminach, gdzie dziś nie budują deweloperzy.

Specustawa określa też standardy urbanistyczne, zgodnie z którymi muszą być budowane takie mieszkania. Decyzję o lokalizacji będą podejmowały samorządy gminne - to one będą decydować, czy taka inwestycja będzie mogła być realizowana w trybie ustawy.

Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

[budownictwo mieszkaniowe, rynek mieszkaniowy, deweloperzy, mieszkania, mieszkania na wynajem, polityka mieszkaniowa]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Szkło piankowe - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Planujesz renowację budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Jeśli docieplenie z zewnątrz nie jest możliwe, co jest częste w przypadku obiektów zabytkowych, mamy... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.