Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Forum Dialogu Mieszkaniowego rozpoczęło pracę

Materiały prasowe  |  22.06.2018
Forum Dialogu Mieszkaniowego rozpoczęło pracę
Forum Dialogu Mieszkaniowego rozpoczęło pracę
www.freeimages.com

Ekspercki głos doradczy środowisk społecznych, biznesowych, branżowych i naukowych - taki cel ma realizować Forum Dialogu Mieszkaniowego. Pierwsze otwarte spotkanie specjalistów odbyło się 21 czerwca się w Warszawie.

Forum Dialogu Mieszkaniowego to ogólnopolska debata o rozwoju rynku mieszkaniowego w Polsce, która uwzględni wszystkie kluczowe wyzwania, jakie stoją przed tym rynkiem - w aspekcie społecznym, ekonomicznym, finansowym i legislacyjnym. Założeniem forum jest udział wszystkich uczestników rynku mieszkaniowego - członków izb branżowych, stowarzyszeń oraz organizacji pozarządowych; przedstawicieli firm deweloperskich i wykonawczych oraz instytucji finansowych; samorządowców, architektów oraz urbanistów; reprezentantów świata nauki i kultury; przedstawicieli administracji publicznej oraz władz państwowych.

Organizatorami forum są Bank Gospodarstwa Krajowego oraz BGK Nieruchomości, we współpracy z Radą Mieszkalnictwa, działającą przy Prezesie Rady Ministrów. Założeniem organizatorów jest, aby w czasie wydarzenia powstały grupy eksperckie, które będą później pełniły funkcje analityczne i doradcze dla Rady Mieszkalnictwa. Głos doradczy środowisk społecznych, biznesowych, branżowych i naukowych będzie wyznaczał optymalne priorytety dla Rady Mieszkalnictwa oraz koordynował przez nią działania służące realizacji polityki mieszkaniowej państwa.

"Zależy nam, żeby nowe warunki prowadzenia inwestycji mieszkaniowych pozwoliły nie tylko budować szybciej i sprawniej, ale udostępnić nowe mieszkania osobom mniej zamożnym i młodym" - mówił Jerzy Kwieciński, szef resortu inwestycji i rozwoju o zmianach w programie "Mieszkanie Plus".

20 czerwca rząd przyjął projekt ustawy o ułatwieniu w realizacji inwestycji mieszkaniowych, a tydzień wcześniej projekt dotyczący dopłat do czynszu. Oba projekty mają szansę jeszcze w lipcu zostać rozpatrzone przez Sejm.

Dowiedz się więcej: Rozwiązania przyjęte przez rząd usprawnią realizację inwestycji mieszkaniowych

Program dopłat do czynszu

  • pomoc osobom o dochodach uniemożliwiających samodzielny zakup lub najem mieszkania o odpowiednim standardzie w warunkach rynkowych w ponoszeniu wydatków z tytułu najmu mieszkania,   
  • zwiększenie zaangażowania inwestorów w rozwój rynku mieszkań na wynajem poprzez adresowanie dopłat do pierwszych najemców nowych mieszkań lub mieszkań poddanych działaniom rewitalizacyjnym,   
  • wzmocnienie lokalnego wymiaru polityki mieszkaniowej poprzez przyznanie samorządom gminnym wiodącej roli w wyborze inwestora i kwalifikacji najemców.

Dopłaty będą przyznawane w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na okres 9 lat. Miesięczna wysokość dopłaty będzie zależeć od kosztów budowy mieszkania na danym terenie (rozróżnienie na stolice województw, gminy sąsiadujące i pozostałe gminy w województwie) oraz liczby osób w gospodarstwie domowym.

Specustawa mieszkaniowa

Celem projektu ustawy jest wsparcie realizacji założeń Narodowego Programu Mieszkaniowego. Pozwoli ona na uruchomienie gruntów, które do tej pory nie były brane pod uwagę przy budownictwie mieszkaniowym, w tym gruntów rolnych w administracyjnych granicach miast, a także na terenach, które w przeszłości były wykorzystywane jako tereny kolejowe, wojskowe, produkcyjne lub usługi pocztowe, a obecnie funkcje te nie są na tych terenach realizowane. Rząd chce uwolnić potencjał dobrze zlokalizowanych, skomunikowanych i uzbrojonych terenów w centrach miast, bo ważnym elementem ceny mieszkania jest koszt gruntu. Ustawa ułatwi budowę tam, gdzie jest dostęp do drogi, jest lub zaraz będzie szkoła, przedszkole, miejsce rekreacji. Jednocześnie ustawa nie pozwala na inwestowanie na terenach podlegających ochronie.

Dzięki ustawie proces inwestycyjny będzie szybki, a dostęp do gruntów łatwiejszy, co zwiększy konkurencyjność rynku. Dla nabywców i najemców oznacza to w praktyce obniżenie ceny mieszkań i zwiększenie ich dostępności także w gminach, gdzie dziś nie budują deweloperzy.

Specustawa określa też standardy urbanistyczne, zgodnie z którymi muszą być budowane takie mieszkania. Decyzję o lokalizacji będą podejmowały samorządy gminne - to one będą decydować, czy taka inwestycja będzie mogła być realizowana w trybie ustawy.

Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

[budownictwo mieszkaniowe, rynek mieszkaniowy, deweloperzy, mieszkania, mieszkania na wynajem, polityka mieszkaniowa]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Na czym polega ciepły montaż okien?


Montaż taki pozwala wyeliminować mostki termiczne powstające na łączeniu muru z oknem... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Kiedy i gdzie stosować płyty warstwowe?

Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Panele wybierane są przez wielu architektów jako elementy wieńczące i tworzące... czytaj dalej »

Sprawdzone sposoby na ocieplenie i izolację budynku »


Konieczność ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym... ZOBACZ »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacjach technicznych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...
czytaj dalej »


Od czego zacząć termomodernizację domu? Co zrobić, aby uzyskać dotację?

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Jak dzięki termomodernizacji zmniejszyć zuzycie energii na ogrzewanie domów nawet o 69%?.. czytaj dalej » Nawierzchnia drenażowa typu kamienny dywan powstaje z połączenia naturalnego kruszywa marmurowego... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Chcesz zaoszczędzić nawet 30% na zużyciu energii?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Oprócz niższych rachunków za energię mamy zdecydowanie wyższy komfort mieszkania... czytaj dalej »

Jak zrobić spadki na balkonie i tarasie?


Dach, balkon czy taras jest płaski, a więc jak wygląda kwestia odwodnienia? ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim... czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury... czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Jak budować energooszczędnie?

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często... czytaj dalej »

Przekonaj się, jakie rozwiązania sprawdzą się w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.