Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Finansowanie, legislacja i świadomość społeczna - trzy filary walki ze smogiem

Materiały prasowe  |  17.05.2018  |  4
Finansowanie, legislacja i świadomość społeczna - trzy filary walki ze smogiem
Finansowanie, legislacja i świadomość społeczna - trzy filary walki ze smogiem
www.pixabay.com

Ponad 37 mld zł - to wartość zrealizowanych od 1996 r. przedsięwzięć ekologicznych, na które Bank Ochrony Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspólnie udzieliły kredytów; 68% z nich to inwestycje mające wpływ na poprawę jakości powietrza. Finansowanie inwestycji to - obok legislacji i budowania świadomości społecznej - jeden z trzech filarów skutecznej walki ze smogiem - potwierdzili uczestnicy panelu "Smog - problem społeczny i gospodarczy" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Jak podkreślił w trakcie dyskusji prezes BOŚ Bank, Bogusław Białowąs, ważne jest współdziałanie tych trzech elementów. "Bez właściwej świadomości w społeczeństwie, dysponując nawet dużymi środkami finansowymi, nie będziemy w stanie wpłynąć w sposób optymalny na poprawę jakości powietrza w Polsce" - oświadczył.

Marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa, wskazał na konieczność dotarcia z informacją do ludzi, bowiem "w dużej mierze nie zdają sobie sprawy, że to oni sami produkują smog i zatruwają przede wszystkim siebie i swoją rodzinę, a dopiero później sąsiada".

Dowiedz się więcej o: Współpracy Polski i Banku Światowego na rzecz poprawy jakości powietrza

W ocenie wiceprezesa NFOŚiGW, Artura Michalskiego, problemem jest wykorzystywanie w wielu miejscowościach w Polsce jako opału mułów i flotokoncentratów - to produkty odzyskiwane z kopalnianego błota i wody, których spalanie jest bardzo toksyczne. Niestety produkty te są legalnie sprzedawane w składach paliw, ponieważ w Polsce nie ma regulacji certyfikujących paliwa. Już niedługo ma się to zmienić.

Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste Powietrze" podkreślił w trakcie panelu, że celem rządu jest wprowadzenie do końca tego roku przepisów, które będą regulowały standardy paliw stałych. Ustawa wprowadzi dwa ważne narzędzia przydatne w walce ze smogiem: bezwzględnie zakaże stosowania mułów i flotokoncentratów w paleniskach domowych i wprowadzi świadectwo jakości paliwa stałego.

O tym, jak istotna jest wiedza, mówił Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. "Niestety, ludziom czasem łatwiej jest spalać, np. stare meble, bo odbiór odpadów nie zawsze jest dobrze zorganizowany" - zaznaczył. Resort planuje zorganizowanie w najbliższych miesiącach ok. 2,5 tys. spotkań, na których również specjaliści powiedzą, jak modernizować budynki, by unikać strat ciepła.

Finansowanie termomodernizacji, wymiany pieców na nowoczesne urządzenia może zagwarantować właśnie BOŚ. Oferta jest kierowana nie tylko do jednostek samorządu terytorialnego, również osób fizycznych, np. właścicieli domów jednorodzinnych.

"Bank bierze na siebie całe ryzyko przeprowadzenia przedsięwzięcia. Mamy świetnych specjalistów - m.in. inżynierów ekologów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie i nie boją się takich wyzwań. Mamy też unikalną w skali rynku metodę oceny zdolności kredytowej tego typu przedsięwzięć. Całe ryzyko związane z procesem finansowania jest po stronie banku, a wypłata dotacji następuje, gdy przedsięwzięcie jest już zrealizowane" - wyjaśnił.

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że smog jest przyczyną ogromnej liczby zgonów na całym świecie - to 7 mln ofiar rocznie na świecie, 500 000 w Europie, ok. 48 000 osób w Polsce, nie wliczając w to osób ciężko i przewlekle chorych z tego powodu - poinformował Kamil Wyszkowski, dyrektor Global Compact w Polsce.

Źrodło: Centrum prasowe PAP

[smog, czyste powietrze, modernizacja budynków, termomodernizacja, straty ciepła, wymiana pieców, walka ze smogiem]

Komentarze

(4)
vinet | 03.06.2018, 16:24
Niby państwo ostrzega: ''uwaga, smog niszczy zdrowie, ocieplajcie swoje domy", niby premier deklaruje wzmożone działania i pomoc w ubóstwie energetycznym, ale mam wrażenie że na mówieniu państwo poprzestaje, bo dostanie dotacji na temomodernizację graniczy z cudem. Przy tym temacie warto wspomnieć żeby uważać co się kupuje nie kupować najtańszego styropianu bo może okazać się że pieniądze wyrzucone w błoto - styropian powinien posiadać rekomendację ITB to gwarancja dobrej jakości
moskito | 09.09.2018, 16:43
Najlepszym materiałem do ocieplenia domu jest styropian, ale zawsze należy sprawdzać, czy styropian nie widnieje na czarnej liście GUNB. Kontrole są przeprowadzane na bieżąco i niestety wśród producentów nie spełniających norm jakościowych jest bardzo wielu producentów styropianów.
podejrzliwy | 10.11.2018, 21:51
Jestem zdania, że powinno wybierać się tylko styropian oznakowany certyfikatem ITB. Każdy pewny swoich produktów producent chce mieć na to papier, więc nie poddanie się badaniom rzuca cień wątpliwości
pitek | 12.11.2018, 17:28
Jak wynika z badań próbek przeprowadzanych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, znacząca część zbadanych próbek posiada zaniżone parametry, niezgodne z wartościami deklarowanymi na opakowaniach produktów.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Wylicz realną stawkę robocizny »


Gdy już myślimy, że mamy wszystko, co niezbędne w programie kosztorysowym, bądź sądzimy (o zgrozo!!!), że "się nie da" czegoś... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.