Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Forum Termomodernizacja 2018

Forum Termomodernizacja 2018 odbyło się 17 kwietnia w Warszawie
Forum Termomodernizacja 2018 odbyło się 17 kwietnia w Warszawie
ZAE

17 kwietnia br., w salach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Warszawie przy ul. Polnej 7A odbyło się XVIII Forum Termomodernizacja organizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych.

Program "Czyste powietrze" zakłada spełnienie czternastu punktów, z których najważniejsze trzy to: ustanowienie norm, które spowodują, że nie będą sprzedawane niskiej jakości kotły na paliwa stałe, wprowadzenie norm jakości dla paliw stałych oraz program osłonowy dla najbiedniejszych.

Jednym z prelegentów pierwszej sesji był Andrzej Wiszniewski, prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii. W swoim wystąpieniu przypomniał najważniejsze informacje dotyczące smogu, szczególnie w kontekście niskiej emisji. Jak się okazuje problem smogu w Polsce i na świecie był znany od dawna, a wzmianki w prasie pojawiały się już w okresie międzywojennym. Jednak mimo tego (nie licząc uchwały krakowskiej z 1965 r.), dopiero w 2001 r. weszła w życie ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska, która jest podstawowym przepisem prawnym regulującym kwestie jakości powietrza w Polsce. Po kolejnych 16 latach, w 2017 r. zaczęto wprowadzać uchwały antysmogowe i obecnie uchwalono je w 7 polskich województwach. Działania te nie są jednak wystarczające, a egzekwowanie prawa wciąż jest trudne do wykonania. Wszystkie uchwały czy też program „Czyste Powietrze” pokazują, że pojawia się coraz więcej pozytywnych zmian, jednak wydaje się, że jest to za mało.

Zarówno Andrzej Wiszniewski, jak i Adam Ambroziak z Velux Polska (Złoty Sponsor Forum) podkreślali, że należy znaleźć takie rozwiązania i stworzyć taki program, który będzie w stanie poprawić złą sytuację związaną z zanieczyszczonym powietrzem gdzie problemem nie jest ubóstwo energetyczne, ale brak świadomości u osób, które stać na zainwestowanie w efektywność energetyczną, ale tego nie robią. 

W pierwszej sesji wystąpił również Marcin Janiak z Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Energii. W swoim wystąpieniu omówił rodzaje wsparcia dla inwestycji w efektywność energetyczną w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Uczestnicy poznali dotychczasowe efekty oraz plany na przyszłość.

Przeczytaj też: Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego opowiedzieli o instrumentach wsparcia  finansowego z Funduszu Termomodernizacji i Remontów (Tomasz Makowski) oraz o instrumentach finansowych w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 (Edyta Watkowska). BGK wspiera inwestycje związane m.in. z efektywnością energetyczną. Także Bank Ochrony Środowiska od ponad 25 lat inwestuje w ochronę środowiska.

Sesję zakończyło wystąpienie Adama Ambroziaka z Velux Polska, który analizował korzyści wynikające z kompleksowej termomodernizacji. Uczestnicy Forum otrzymali raport pt. "Barometr zdrowych domów 2017" omawiający wpływ stanu zasobów mieszkaniowych na zdrowie Europejczyków.

Podczas drugiej sesji przedstawiono techniczne i praktyczne aspekty związane z efektywnością energetyczną. Piotr Narowski (Politechnika Warszawska), prezentował zmiany w sposobie obliczania zapotrzebowania na energię budynków zgodnie z normą PN-EN ISO 52016-1:2017-09 "Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i chłodzenia, wewnętrzne temperatury oraz jawne i utajone obciążenia cieplne, część 1: Procedury obliczania" (wersja angielska), która częściowo zastępuje PN-EN 13790:2008, "Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Obliczanie zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia". W nowej normie pojawia się m.in. nowa szczegółowa metoda godzinowa, dodano obliczenia zapotrzebowania na energię osuszania i nawilżania.

Roman Nowak z firmy Schiedel przedstawił innowacyjne systemy kominowe i wentylacyjne, które można zastosować chcąc zwiększyć efektywność energetyczną budynku.

Następnie Jerzy Żurawski z Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska omówił "Warunki Techniczne" i wskazał przykłady termomodernizacji wybranych obiektów szkolnych, w których doprowadzenie izolacyjności ścian do warunków obowiązujących od 2019 r., jest mniej korzystne ekonomicznie niż do warunków obowiązujących obecnie. Co więc zrobić, aby termomodernizacja była opłacalna zarówno energetycznie, jak i ekonomicznie?

Przeprowadzając działania modernizacyjne w budynku warto przeanalizować również wymianę oświetlenia, o czym opowiedział Tomasz Chomicz z Beghelli Polska. Najlepsze rozwiązanie pozwoli spłacić inwestycję z oszczędności wynikających z mniejszych rachunków za energię. Przy wyborze dostawcy sprzętu należy jednak szczegółowo zapoznać się ze specyfiką oświetlenia.

Na zakończenie drugiej sesji wystąpił Szymon Firląg (Politechnika Warszawska, Buildings Performance Institute Europe), który ocenił aktualny system świadectw charakterystyki energetycznej budynków w Polsce oraz zaproponował zmiany, mające uczynić go bardziej przejrzystym i funkcjonalnym. Omówił też inicjatywę, w ramach której powołano Grupę Roboczą ds. świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Obecnie należy do niej 21 instytucji, ośrodków i przedstawicieli.

Ostatnią, trzecią sesja rozpoczął Jerzy Kwiatkowski (Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Politechnika Warszawska), który próbował odpowiedzieć na pytanie czy LCC może być racjonalnym kryterium w postępowaniach przetargowych. Omówił projekt "Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie metody kalkulacji kosztów cyklu życia budynków oraz sposobu przedstawiania informacji o tych kosztach" i odniósł się krytycznie do niektórych punktów, m.in. 30-letniego obliczeniowego okresu życia wszystkich rodzajów budynków, braku dyskontowania przepływów pieniężnych czy zależności kosztu rozbiórki budynku od kosztów użytkowania czy utrzymania.

W dalszej części wystąpiły firmy Gazuno (Lena Turakiewicz) oraz Trox BSH Technik Polska (Michał Urasiński), przedstawiając rozwiązania, które mogą przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii i poprawy jakości powietrza. Pokazano gazowe absorpcyjne pompy ciepła, a także wentylację fasadową.

Andrzej Rajkiewicz (Narodowa Agencja Poszanowania Energii) przedstawił natomiast międzynarodowy projekt DREEAM, którego celem jest uzyskanie zarówno teoretycznych, jak i praktycznych rozwiązań przyczyniających się do głębokiej termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Istotnym założeniem projektu jest zwiększenie skali modernizacji z jednego budynku do wielu budynków jednocześnie oraz podniesienie celu modernizacji do standardu nZEB (niemal zeroenergetycznego).

Na zakończenie wystąpił Michał Strzeszewski, który omówił program Audytor OZC oraz przedstawił najnowsze możliwości oprogramowania. Jednym z najnowszych rozwiązań jest m.in. możliwość wczytywania modeli budynków w formacie gbXML z programu Autodesk Revit.

Forum towarzyszyły stoiska informacyjne firm: Velux Polska, Schiedel, Boghelli oraz Trox BSH Technik Polska.

Patronat honorowy nad Forum objęły Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Spotkanie, składające się z trzech sesji, zostało zainaugurowane przez Dariusza Heima, prezesa ZAE, który powitał gości oraz przeczytał list Piotra Woźnego, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw programu "Czyste Powietrze".


Przeczytaj więcej:

 

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.