Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Co dalej z taryfą antysmogową?

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 2/2018  |  08.02.2018
Co dalej z taryfą antysmogową?
Co dalej z taryfą antysmogową?
www.pixabay.com

Trwa zamieszanie wokół taryfy antysmogowej, jednak nadal może być ona realnym narzędziem walki ze smogiem i ubóstwem energetycznym.

Pierwotna wersja taryfy, która miała obniżać ceny energii elektrycznej dla osób ogrzewających domy z jej pomocą, podnosiła je. Nie zmieniły tego nawet poprawki wymuszone za sprawą nagłośnienia sprawy przez Polski Alarm Smogowy i opinię publiczną - po nich podwyżka była mniejsza, ale nadal pozostawała podwyżką.

Zmiana taryf nadal jednak może być skutecznym narzędziem w walce ze smogiem. Aby tak się stało, muszą być zrealizowane trzy postulaty:

  • Polski Alarm Smogowy postuluje obniżenie stawki VAT w taryfie antysmogowej z 23 do 8 proc. (a dla najuboższych nawet do 0 proc.). Pobieranie podatku VAT od najuboższych, aby później dawać im inne zasiłki pieniężne np. dodatek energetyczny, mija sie z celem. Można pomóc, nie pobierając podatku.
  • PAS proponuje, żeby zakończyć z rozdawaniem węgla najuboższym mieszkańcom przez miejskie ośrodki pomocy społecznej. Dziś mieszkańcy korzystający z pomocy ośrodków dostają na zimę np. tonę czy dwie tony węgla. To ok. 1-1,5 tys. zł na rok. Warto zastąpić to dopłatą do ogrzewania elektrycznego (bezgotówkowy transfer na konto dystrybutorów energii).
  • PAS apeluje o uruchomienie programu termomodernizacyjnego, w szczególności dla ludzi najuboższych. Pozwoli on trwale zredukować zapotrzebowanie na energię. Chodzi o zapewnienie przyzwoitego standardu energetycznego (czasami wystarczy wymienić okna czy ocieplić ściany). Oczywiście termomodernizacja jest dużo bardziej kosztowna od wymiany samego źródła, dlatego też ocena zakresu koniecznych działań u ludzi najuboższych powinna odbywać się na poziomie lokalnym. Nad pilotażem takiego programu PAS pracuje wspólnie z gminą Skawina i innymi samorządami. 

Wszystkie te punkty powinny być zrealizowane jednocześnie, ponieważ tylko wtedy system zadziała.

Przeczytaj też: UOKiK skontrolował maski antysmogowe i czujniki czadu

Na terenach, na których obowiązują uchwały antysmogowe, powinny być wprowadzone programy osłonowe dla ludzi najuboższych: termomodernizacja oraz dopłaty do kosztów ogrzewania. Programy pomocowe powinny w pierwszej kolejności trafiać do tej grupy, aby skuteczniej walczyć z ubóstwem energetycznym.

Źródło: Polski Alarm Smogowy

[taryfa antysmogowa, uchwała antysmogowa, ceny energii, energia elektryczna, węgiel, smog, termomodernizacja, Polski Alarm Smogowy]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 2/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie korzyści przyniesie ocieplenie domów? Zobacz raport »

Eksperci wyliczyli, że na pełną termomodernizację wszystkich polskich domów o niskiej efektywności energetycznej potrzeba aż około 200 mld zł. czytaj dalej »

 


Szukasz rzetelnego wykonawcy osuszania? Sprawdź »

Sprawdzony sposób na osuszenie ścian »

Mieszkańcy kamienic najbardziej boją się zmarnować często z trudem zebrany majątek wspólnoty. Gromadzą go latami, dlatego każdą inwestycję analizują dogłębnie czytaj dalej »

Istnieje wiele metod - bardziej lub mniej skutecznych, które w sposób chemiczny, mechaniczny lub grawomagnetyczny zabezpieczają przed kapilarnym podciąganiem wody. czytaj dalej »

Ciepła podłoga bez styropianu?


Obecnie coraz częściej wykonuje się podłogę na gruncie na podbudowie z keramzytu. Jedna warstwa tego lekkiego kruszywa zastępuje trzy tradycyjne: podsypkę piaskową, podłoże betonowe oraz materiał do izolacji termicznej. czytaj dalej »

 


Hydroizolacja fundamentów - jak chronić dom przed wodą?

Izolacja dachu płaskiego: 5 kwestii, o których powinien pamiętać wykonawca »

Prawidłowo zabezpieczone fundamenty chronią mur przed zawilgoceniem, a co za tym idzie blokują rozwój mikroorganizmów i innych form korozji biologicznej na powierzchni ściany. czytaj dalej » Podstawowa zasada dotycząca dachów płaskich jest taka, iż konstrukcje tego typu nigdy nie są… czytaj dalej »

 

Czy wiesz, jak prawidłowo zamontować okna?

Załóżmy, że montażysta użył całej swojej wiedzy i doświadczenia, a jednak okna czy drzwi nie działają prawidłowo. W czym tkwi problem? czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
4/2018

Aktualny numer:

Izolacje 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Wymagania dla betonu w konstrukcjach sztywnych
  • - Impregnaty w pracach naprawczo-remontowych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.