Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Co dalej z taryfą antysmogową?

Materiały prasowe  |  08.02.2018
Co dalej z taryfą antysmogową?
Co dalej z taryfą antysmogową?
www.pixabay.com

Trwa zamieszanie wokół taryfy antysmogowej, jednak nadal może być ona realnym narzędziem walki ze smogiem i ubóstwem energetycznym.

Pierwotna wersja taryfy, która miała obniżać ceny energii elektrycznej dla osób ogrzewających domy z jej pomocą, podnosiła je. Nie zmieniły tego nawet poprawki wymuszone za sprawą nagłośnienia sprawy przez Polski Alarm Smogowy i opinię publiczną - po nich podwyżka była mniejsza, ale nadal pozostawała podwyżką.

Zmiana taryf nadal jednak może być skutecznym narzędziem w walce ze smogiem. Aby tak się stało, muszą być zrealizowane trzy postulaty:

  • Polski Alarm Smogowy postuluje obniżenie stawki VAT w taryfie antysmogowej z 23 do 8 proc. (a dla najuboższych nawet do 0 proc.). Pobieranie podatku VAT od najuboższych, aby później dawać im inne zasiłki pieniężne np. dodatek energetyczny, mija sie z celem. Można pomóc, nie pobierając podatku.
  • PAS proponuje, żeby zakończyć z rozdawaniem węgla najuboższym mieszkańcom przez miejskie ośrodki pomocy społecznej. Dziś mieszkańcy korzystający z pomocy ośrodków dostają na zimę np. tonę czy dwie tony węgla. To ok. 1-1,5 tys. zł na rok. Warto zastąpić to dopłatą do ogrzewania elektrycznego (bezgotówkowy transfer na konto dystrybutorów energii).
  • PAS apeluje o uruchomienie programu termomodernizacyjnego, w szczególności dla ludzi najuboższych. Pozwoli on trwale zredukować zapotrzebowanie na energię. Chodzi o zapewnienie przyzwoitego standardu energetycznego (czasami wystarczy wymienić okna czy ocieplić ściany). Oczywiście termomodernizacja jest dużo bardziej kosztowna od wymiany samego źródła, dlatego też ocena zakresu koniecznych działań u ludzi najuboższych powinna odbywać się na poziomie lokalnym. Nad pilotażem takiego programu PAS pracuje wspólnie z gminą Skawina i innymi samorządami. 

Wszystkie te punkty powinny być zrealizowane jednocześnie, ponieważ tylko wtedy system zadziała.

Przeczytaj też: UOKiK skontrolował maski antysmogowe i czujniki czadu

Na terenach, na których obowiązują uchwały antysmogowe, powinny być wprowadzone programy osłonowe dla ludzi najuboższych: termomodernizacja oraz dopłaty do kosztów ogrzewania. Programy pomocowe powinny w pierwszej kolejności trafiać do tej grupy, aby skuteczniej walczyć z ubóstwem energetycznym.

Źródło: Polski Alarm Smogowy

[taryfa antysmogowa, uchwała antysmogowa, ceny energii, energia elektryczna, węgiel, smog, termomodernizacja, Polski Alarm Smogowy]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chcesz być na bieżąco? Nie możesz przegapić tego wydarzenia!

Materiały izolacyjne, narzędzia, maszyny i najnowsze technologie w jednym miejscu. czytaj dalej »


Stosowanie ochrony przeciwpożarowej - co warto wiedzieć?

Już są! Innowacyjne płynne membrany bez szwów i łączeń!

Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych materiałów budowlanych służących do zabezpieczenia ogniochronnych konstrukcji, elementów wykończenia wnętrz, infrastruktur technicznych itp. czytaj dalej »

W ciągu ostatnich dekad niektórzy producenci dachowych powłok hydroizolacyjnych skupili się na zaawansowanych technologicznie membranach syntetycznych. W swoich badaniach... czytaj dalej »

Gdzie stosować izolację ze szkła spienionego?


Dobór odpowiedniej termoizolacji jest podstawą prawidłowej, długoterminowej pracy konstrukcji obiektu... czytaj dalej »

 


Metody osuszania murów - czy znasz je wszystkie?

Hydroizolacje - wymogi techniczne i projektowanie [pobierz PDF]

Zagadnienia związane z osuszaniem są skomplikowane. Wynika to przede wszystkim ze sposobu zachowania się materiałów wobec wody i wilgoci oraz z przyczyn i źródeł zawilgocenia. czytaj dalej » Woda i wilgoć oddziałują na powierzchnię dachów, balkonów i tarasów oraz na fundamenty. Jak zapewnić ich długoletnią i bezproblemową eksploatację? czytaj dalej »

Hydroizolacja fundamentów - jak chronić dom przed wodą?

Odpowiednia hydroizolacja fundamentów powinna wytrzymać obciążenia wilgocią oraz wodą gruntową, zarówno przy wykonywaniu izolacji pierwotnej, jak i wtórnej. czytaj dalej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2018

Aktualny numer:

Izolacje 1/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Elewacje w modernizacji budynków
  • - Akustyka a modernizacja obiektów budowlanych
Zobacz szczegóły
Zamów bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.