Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Kompleksowa termomodernizacja domów rozwiąże problem smogu?

Materiały prasowe  |  05.10.2017
W debacie towarzyszącej prezentacji trzeciej edycji raportu "Barometr zdrowych domów" uczestniczył wiceminister Kazimierz Smoliński
W debacie towarzyszącej prezentacji trzeciej edycji raportu "Barometr zdrowych domów" uczestniczył wiceminister Kazimierz Smoliński
MIiB

"Przyczyną smogu w Polsce jest m.in. jakość energetyczna budynków. Dlatego rząd zdecydował się na wprowadzenie przepisów dotyczących jakości kotłów i pracuje nad odpowiednimi warunkami wykonywania zawodu urbanisty" - mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński podczas konferencji poświęconej prezentacji trzeciej edycji raportu "Barometr zdrowych domów".

Wiceminister Kazimierz Smoliński tłumaczył, że warto stawiać na kompleksową termomodernizację z wymianą źródła ciepła, a program termomodernizacji i remontów trzeba dostosować do potrzeb domków jednorodzinnych. W ramach Indywidualnych Kont Mieszkaniowych resort budownictwa chciałby umożliwić oszczędzanie także na inwestycje w znacznym zakresie związane z termomodernizacją - takie, które wymagają pozwolenia na budowę albo zgłoszenia z projektem.

Szczegółowe wymagania dotyczące tego, jak powinny być projektowane i wykonywane budynki, zawarte są w przepisach rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W przepisach tych sformułowano normy o charakterze technicznym, których spełnienie podczas projektowania ma zapewnić bezpieczeństwo i właściwe warunki dla osób zamieszkujących budynki. Dodatkowo określono w nich wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród i dopuszczalnego poziomu zużycia energii, które w istotnym stopniu przekładają się na obniżenie kosztów użytkowania obiektów budowlanych.

Odrębnym tematem jest poprawianie standardu istniejącego zasobu mieszkaniowego. W Polsce istotna część budynków mieszkalnych była wznoszona przed 1990 r., kiedy wymagania dotyczące m.in. energooszczędności (które pośrednio mają wpływ na utrzymywanie komfortowej temperatury, częstość wymiany powietrza i jego wilgotność), były na znacznie niższym poziomie niż obecnie.

Zobacz też: Resort rozwoju chce walczyć ze smogiem

W związku z potrzebą wspierania poprawy standardu istniejącego zasobu mieszkaniowego, nowoczesne, efektywne energetycznie i bezpieczne techniczne mieszkania, stanowią jeden z czterech priorytetów Narodowego Programu Mieszkaniowego, uchwalonego przez Radę Ministrów 27 września 2016 r. Planowane w ramach tego priorytetu działania zakładają m.in. finansowe wsparcie inwestycji remontowych i termomodernizacyjnych, zarówno ze środków krajowych, jak i środków Unii Europejskich.

Środki zasilanego z budżetu państwa Funduszu Termomodernizacji i Remontów ulokowanego w Banku Gospodarstwa Krajowego umożliwiają wsparcie bezzwrotne (premię), przekazywane na spłatę części kredytu zaciągniętego przez inwestora na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego lub przedsięwzięcia remontowego.

 

 

Zakres premii termomodernizacyjnej obejmuje termomodernizację budynków mieszkalnych, w tym jednorodzinnych, budynków zbiorowego zamieszkania oraz budynków stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych, a także modernizację systemu grzewczego w budynku, modernizację lokalnego źródła ciepła i lokalnej sieci ciepłowniczej, wykonanie przyłączy technicznych do scentralizowanego źródła ciepła w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła oraz całkowitą lub częściową zamianę źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.

Przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi przynosić oszczędność energii, której minimalny poziom został określony w zależności od charakteru tego przedsięwzięcia. Minimalny poziom oszczędności energii nie jest wymagany jedynie w przypadku zastąpienia źródła energii źródłem odnawialnym lub w przypadku zastosowania wysokosprawnej kogeneracji (wytwarzania energii elektrycznej i ciepłą użytkowego).

Źródło: MIiB

 


 

Przeczytaj więcej:


Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Opłacalność paneli fotowoltaicznych - najnowsze informacje i porady »

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

W przyszłym roku nastąpią znaczne podwyżki cen energii elektrycznej, dlatego też warto zastanowić się nad montażem paneli fotowoltaicznych.
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.