Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Kompleksowa termomodernizacja domów rozwiąże problem smogu?

Materiały prasowe  |  05.10.2017
W debacie towarzyszącej prezentacji trzeciej edycji raportu "Barometr zdrowych domów" uczestniczył wiceminister Kazimierz Smoliński
W debacie towarzyszącej prezentacji trzeciej edycji raportu "Barometr zdrowych domów" uczestniczył wiceminister Kazimierz Smoliński
MIiB

"Przyczyną smogu w Polsce jest m.in. jakość energetyczna budynków. Dlatego rząd zdecydował się na wprowadzenie przepisów dotyczących jakości kotłów i pracuje nad odpowiednimi warunkami wykonywania zawodu urbanisty" - mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński podczas konferencji poświęconej prezentacji trzeciej edycji raportu "Barometr zdrowych domów".

Wiceminister Kazimierz Smoliński tłumaczył, że warto stawiać na kompleksową termomodernizację z wymianą źródła ciepła, a program termomodernizacji i remontów trzeba dostosować do potrzeb domków jednorodzinnych. W ramach Indywidualnych Kont Mieszkaniowych resort budownictwa chciałby umożliwić oszczędzanie także na inwestycje w znacznym zakresie związane z termomodernizacją - takie, które wymagają pozwolenia na budowę albo zgłoszenia z projektem.

Szczegółowe wymagania dotyczące tego, jak powinny być projektowane i wykonywane budynki, zawarte są w przepisach rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W przepisach tych sformułowano normy o charakterze technicznym, których spełnienie podczas projektowania ma zapewnić bezpieczeństwo i właściwe warunki dla osób zamieszkujących budynki. Dodatkowo określono w nich wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród i dopuszczalnego poziomu zużycia energii, które w istotnym stopniu przekładają się na obniżenie kosztów użytkowania obiektów budowlanych.

Odrębnym tematem jest poprawianie standardu istniejącego zasobu mieszkaniowego. W Polsce istotna część budynków mieszkalnych była wznoszona przed 1990 r., kiedy wymagania dotyczące m.in. energooszczędności (które pośrednio mają wpływ na utrzymywanie komfortowej temperatury, częstość wymiany powietrza i jego wilgotność), były na znacznie niższym poziomie niż obecnie.

Zobacz też: Resort rozwoju chce walczyć ze smogiem

W związku z potrzebą wspierania poprawy standardu istniejącego zasobu mieszkaniowego, nowoczesne, efektywne energetycznie i bezpieczne techniczne mieszkania, stanowią jeden z czterech priorytetów Narodowego Programu Mieszkaniowego, uchwalonego przez Radę Ministrów 27 września 2016 r. Planowane w ramach tego priorytetu działania zakładają m.in. finansowe wsparcie inwestycji remontowych i termomodernizacyjnych, zarówno ze środków krajowych, jak i środków Unii Europejskich.

Środki zasilanego z budżetu państwa Funduszu Termomodernizacji i Remontów ulokowanego w Banku Gospodarstwa Krajowego umożliwiają wsparcie bezzwrotne (premię), przekazywane na spłatę części kredytu zaciągniętego przez inwestora na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego lub przedsięwzięcia remontowego.

 

 

Zakres premii termomodernizacyjnej obejmuje termomodernizację budynków mieszkalnych, w tym jednorodzinnych, budynków zbiorowego zamieszkania oraz budynków stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych, a także modernizację systemu grzewczego w budynku, modernizację lokalnego źródła ciepła i lokalnej sieci ciepłowniczej, wykonanie przyłączy technicznych do scentralizowanego źródła ciepła w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła oraz całkowitą lub częściową zamianę źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.

Przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi przynosić oszczędność energii, której minimalny poziom został określony w zależności od charakteru tego przedsięwzięcia. Minimalny poziom oszczędności energii nie jest wymagany jedynie w przypadku zastąpienia źródła energii źródłem odnawialnym lub w przypadku zastosowania wysokosprawnej kogeneracji (wytwarzania energii elektrycznej i ciepłą użytkowego).

Źródło: MIiB

 


 

Przeczytaj więcej:


Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Alternatywa dla wełny i styropianu »


W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu... ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Która fuga szybko wiąże i jest łatwa w utrzymaniu czystości?

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Chemia budowlana - porady ekspertów »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
4/2020

Aktualny numer:

Izolacje 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Co wpływa na trwałość i niezawodność ETICS?
  • - Balkony – projektowanie numeryczne złączy z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.