Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak poprawić stan budynków jednorodzinnych w Polsce - debata ekspertów

Jak poprawić stan budynków jednorodzinnych w Polsce?
Jak poprawić stan budynków jednorodzinnych w Polsce?
VELUX

Jak poprawić efektywność energetyczną budynków oraz ograniczyć powstawanie smogu? W dyskusji, towarzyszącej prezentacji wyników najnowszego raportu "Barometr zdrowych domów 2017" opracowanego przez Grupę VELUX, wzięli udział przedstawiciele rządu, organizacji związanych z ochroną środowiska i klimatem oraz biznesu.

4 października, w Centrum Prasowym PAP, odbyła się debata ekspertów z udziałem Kazimierza Smolińskiego - sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, a także Marka Zaborowskiego z Instytutu Ekonomii Środowiska oraz dr. Krzysztofa Księżopolskiego z Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem, Energią i Klimatem. Pretekstem do spotkania były wyniki najnowszego raportu "Barometr zdrowych domów 2017" opracowanego przez Grupę VELUX.

Przedstawiciele rządu, organizacji pozarządowych oraz biznesu starali się odpowiedzieć na pytanie, jak poprawić stan polskiego budownictwa jednorodzinnego pod kątem jego wpływu na zdrowie Polaków.

Wstępem do debaty była prezentacja Jacka Siwińskiego, prezesa VELUX Polska, najważniejszych wniosków z trzeciej edycji raportu "Barometr zdrowych domów 2017", z którego wynika, że tylko 50 % Polaków stać na modernizację i remont domu, tymczasem 26 % mieszkań w Polsce jest niedogrzana, 25 % niedoświetlona, zaś 22 % zagrzybiona, a przestrzale kotły i niski standard energetyczny polskich domów jednorodzinnych są główną przyczyną powstawania szkodliwego smogu.

Warto wiedzieć, że: Resort rozwoju chce walczyć ze smogiem

Prawie 9 milionów Polaków nie stać na ogrzewanie domów, a około 6 milionów z nas zalega z rachunkami za energię. Używamy więc złej jakości pieców i złej jakości paliwa. Niesprzyjające warunki domowe - mieszkanie w niedogrzanych, wilgotnych i niedoświetlonych domach - a także smog są przyczyną wielu chorób układu oddechowego, a także wzrostu zachorowalności na nowotwory. Brak działań na rzecz poprawy sytuacji w budownictwie jednorodzinnym to duże koszty społeczne.

Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa, pytany o stanowisko rządu i plany poprawy sytuacji w budownictwie jednorodzinnym, przyznał, że warto stawiać na kompleksową modernizację i dobrze dopracowany program długofalowy. Według szacunków, na zmodernizowanie wszystkich budynków, które tego wymagają potrzebne jest 200 mld złotych. To olbrzymie potrzeby, dlatego Ministerstwo zamierza współpracować z innymi Ministerstwami (w tym Środowiska i Finansów), NFOŚiGW, jak również Bankiem Światowym, który chce przeprowadzić program pilotażowy w woj. małopolskim i śląskim.

Minister przyznał również, iż w ostatnich latach wzrosła w Polsce liczba pieców, w których spala się wszystko. Z jednej strony przyczyną jest ubóstwo, z drugiej chciwość i brak wiedzy. Aby zmienić system, trzeba więc postawić na edukację i budowanie świadomości społeczeństwa. Okazało się, że z dopłat Funduszu Termomodernizacyjnego korzystają nieliczni właściciele domów jednorodzinnych. Według Ministra od 2018 r. będą oni mogli zacząć oszczędzać w ramach Indywidualnych Kont Mieszkaniowych. Zachętą ma być premia z budżetu państwa. Dostaną ją osoby, które oszczędności przeznaczą na gruntowny remont.

 

 

Natomiast Marek Zaborowski z Instytutu Ekonomii Środowiska zwrócił uwagę, że do roku 2015 nie było w Polsce żadnego programu skierowanego do właścicieli budynków jednorodzinnych, chociaż w tym samym czasie, już od dwudziestu lat, funkcjonował Fundusz Termomodernizacji. Krytycznie ocenił likwidację przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) programu "Ryś", który zakładał preferencyjną pożyczkę wraz z dopłatą do termomodernizacji domów jednorodzinnych. Wyraził poparcie dla pomysłu współpracy z Bankiem Światowym. Jednocześnie podkreślił, że być może trzeba będzie pomyśleć o kilku różnych programach wsparcia. Powinny być trafiać do grupy osób naprawdę potrzebujących tej pomocy. Potwierdził też potrzebę budowania świadomości społecznej i zachęcania ludzi do modernizacji swoich domów. Jednak dofinansowania powinny być mądre, aby zmobilizować ludzi do działania.

Ważną kwestią w debacie był również wątek smogu, gdyż jak się okazuje budynki jednorodzinne o niskim standardzie energetycznym oraz przestarzałym systemie grzewczym są w 40 % odpowiedzialne za jego powstawianie i złą jakość powietrza w Polsce.

Dr Krzysztof Księżopolski z Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem, Energią i Klimatem, apelował, aby zaniechać mówienia o termomodernizacji, gdyż są to wyrzucone pieniądze, lecz o kompleksowej modernizacji, czyli znacznie głębszym, strategicznym rozwiązaniu. Kompleksowe modernizacje pozwoliłyby zmniejszyć o 4,4 % całkowite zużycie energii w polskiej gospodarce. Musimy dążyć do mniejszej konsumpcji energii i wprowadzić taką pomoc publiczną, aby ten cel zrealizować. Krytycznie odniósł się do pomysłu wymiany kotłów, jako rozwiązania na ograniczenie smogu. Wymiana źródła ciepła powinna bowiem nastąpić po kompleksowej modernizacji. Zwrócił również uwagę na potrzebę wypracowania mechanizmów administracyjnych, dzięki którym można byłoby skutecznie wyciągać konsekwencje wobec osób, które łamałyby zakaz stosowania słabej jakości paliwa, np. palenia śmieciami. Podkreślał też konieczność opracowania rozwiązań długofalowych.

Jacek Siwiński jako reprezentant przemysłu wskazał dwie role firm w tym zakresie - po pierwsze, powinny wyznaczać standardy, proponować innowacyjne rozwiązania, które można potem uprościć i upowszechnić; po drugie, powinien pokazywać kierunki, w które warto zmierzać, głównie pod względem technologicznym. A rozwiązania nie powinny faworyzować tylko jednej branży. Należy rozmawiać ponadsektorowo mając na uwadze efekty i wspólne cele.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy szary styropian odpada od fasady?

Najpopularniejszy w Polsce zwykły szary styropian rzeczywiście czasami odpada od fasad. Nie wszyscy wiedzą, że... czytaj dalej »

 


W ten sposób wyeliminujesz niekorzystne mostki cieplne »

Jak prawidłowo wykonać połączenia w instalacjach wodnych?

Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... czytaj dalej »

Największą zmorą połączeń gwintowanych stosowanych w instalacjach wodociągowych jest przeciekanie. Wszelkiego typu nieszczelności mogą powodować szereg przykrych konsekwencji... czytaj dalej »

Jak dobrze wybrać materiał celulozowy do ociepleń?


Pytanie nie brzmi czy wybrać materiał celulozowy do dociepleń, tylko jak go dobrze wybrać, by spełniał oczekiwania inwestora. czytaj dalej »

 


Jak uzyskać 20-letnią gwarancję trwałości powłoki i koloru fasady?

Jak czyścić i zabezpieczać posadzki przemysłowe?

Nowe produkty do renowacji fasad mineralnych poddano najsurowszym testom starzeniowym w kilku strefach geograficznych. czytaj dalej » Niezależnie od rodzaju posadzki czyszczenie zaczynamy od dokładnego usunięcia pyłu, kurzu i innych luźnych zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni. Następnie... czytaj dalej »

 

Czego użyć do mocowania termoizolacji?

Łączniki do termoizolacji to ważny element zapewniający stabilność układu ociepleniowego. Powinny być dobrane z uwzględnieniem rodzaju podłoża, ciężaru systemu oraz... czytaj dalej »


Sposób na elewację bez grzybów i glonów

Jaki sposób ogrzewania domu wybrać?

Gdy na ścianach zewnętrznych budynku zauważymy charakterystyczne zielone plamy, czas przystąpić do działania. czytaj dalej » Obecnie na rynku dostępnych jest wiele systemów ogrzewania. Jednak ceny poszczególnych rozwiązań są różne, tak jak komfort ich użytkowania czy wpływ na środowisko. Na co więc warto zwrócić uwagę przy wyborze ogrzewania i którą opcję wybrać? czytaj dalej »

Posadzki do każdego typu pomieszczeń. Zobacz prezentacje »

 czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
6/2018

Aktualny numer:

Izolacje 6/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Izolacje w dachach zielonych odwróconych
  • - Renowacja dachu drewnianego
Zobacz szczegóły
Podłoga na gruncie - ciepła i trwała

Podłoga na gruncie - ciepła i trwała

Coraz bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące izolacyjności przegród cieplnych w budynkach zwiększają zapotrzebowanie na nowoczesne i skuteczniejsze rozwiązania. Prawie...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.