Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wyniki Grupy Mercor w okresie IV-VI 2017

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 9/2017  |  22.08.2017
To nie ogień ale dym jest przyczyną większości wypadków śmiertelnych w czasie pożaru. Rozwiązaniem jest dobrze zaprojektowana i wykonana wentylacja grawitacyjna budynku oraz systemy oddymiania
To nie ogień ale dym jest przyczyną większości wypadków śmiertelnych w czasie pożaru. Rozwiązaniem jest dobrze zaprojektowana i wykonana wentylacja grawitacyjna budynku oraz systemy oddymiania

Grupa Mercor kontynuuje realizację planu rozwoju na bazie trzech nowych strategicznych linii produktowych.

Grupa Mercor, producent systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, po I kwartale roku obrotowego 2017/2018 (1.04.2017 do 30.06.2017) wypracowała przychody z działalności w wysokości 76,3 mln zł wobec 60,7 mln zł rok wcześniej, co oznacza wzrost o 26 proc. 

Wyższa sprzedaż Grupy w I kwartale 2017/2018 to efekt m.in. dotychczasowych inwestycji w rozwój nowych linii produktowych i związanego z tym rosnącego poziomu zamówień. 

Grupa jest na etapie rozwoju trzech nowych, strategicznych produktów - płyty mcr Silboard z pionu zabezpieczeń ogniochronnych konstrukcji budowlanych, DFM - nowatorskich rozwiązań w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych oraz rodziny klap dymowych na bazie PVC, czyli mcr Ultra Therm z pionu oddymiania. 

Obecnie koszty związane z rozwojem strategicznych produktów (nakłady R&D i rosnąca amortyzacja), mają z godnie z przyjętymi biznesplanami, wpływ na niższą zyskowność Grupy. W I kwartale 2017/2018 Grupa pozyskała zamówienia o wartości 80,6 mln zł, co oznacza wzrost o 13% rok do roku.

Zobacz też: Płyta ogniochronna mcr Silboard

"Jesteśmy na ścieżce wzrostu, kontynuujemy realizację plan rozwoju Grupy, w efekcie nowy rok obrotowy rozpoczęliśmy dobrą sprzedażą i wyższą wartością pozyskiwanych zamówień. Nie byłoby to możliwe bez wcześniejszych inwestycji m.in. w moce produkcyjne i struktury handlowe. Dotychczasowe inwestycje oraz rozwój nowych produktów mają na celu stopniową zmianę struktury sprzedaży, uzyskiwanie lepszych marż i wzrost skali działalności. Istotnie rozszerzamy ofertę produktową we wszystkich pionach. Trzy produkty - tj. ogniochronna płyta mcr Silboard, rozwiązania z zakresu oddzieleń przeciwpożarowych pod marką DFM i systemy oddymiające mcr Ultra Therm, czyli klapy dymowe na bazie PVC, są strategiczne dla przyszłej działalności Grupy. Obecnie są one na etapie rozwoju, co oznacza, że konieczne są dalsze nakłady, by w pełni wykorzystać potencjał tych produktów i by ich rozwój przełożył się na wyniki finansowe spółki" - mówi Krzysztof Krempeć, prezes zarządu Mercor.

Płyty mcr Silboard o szerokiej skali zastosowań to reakcja na zapotrzebowanie rynku dotychczas zmonopolizowanego w tym zakresie przez jednego, globalnego gracza. W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy firma chciałaby zwiększyć nasze moce produkcyjne, a zatem wolumeny sprzedaży płyty ogniochronnej.

Rozwiązania DFM są już w produkcji. Ich sprzedaż, podobnie jak sprzedaż klap mcr Ultra Therm, ma ruszyć już w II kw. 2017/2018.

Wśród najważniejszych czynników mających wpływ na niższą marżowość w I kwartale 2017/2018 r. są: zmiana sposobu alokacji kosztów węgierskiej spółki Dunamenti Tuzvedelem (rok wcześniej alokacja części kosztów produkcji do kosztów ogólnego zarządu), niższa marżowość kontraktów zrealizowanych w 1Q 2017/2018 na wciąż niestabilnym rynku rosyjskim (spadek marży brutto na tym rynku o 8 pp.); wzrost udziału w sprzedaży dużych  projektów realizowanych na niższych marżach (przesunięcia kontraktów z 4Q 2016/2017 na 1Q 2017/2018).

Sprzedaż w Polsce i na rynkach zagranicznych

Na wzrost poziomu przychodów Grupy w 1Q roku obrotowego 2017/2018 wpływ miała wyższa r/r sprzedaż zagraniczna (+20%) oraz sprzedaż krajowa (+31%). Grupa odnotowała w Polsce przychody w wysokości 38,1 mln zł wobec 29,0 mln zł rok wcześniej. Sprzedaż na rynkach zagranicznych wyniosła 38,2 mln zł wobec 31,7 mln zł rok wcześniej. Grupa zwiększyła sprzedaż na wszystkich rynkach zagranicznych poza Rosją (spadek o 8% r/r).

 • Na rynku rosyjskim Grupa w 1Q 2017/2018 odnotowała sprzedaż niższą o 8%, osiągając poziom 8,6 mln zł wobec 9,4 mln zł rok wcześniej. 
 • Na rynku hiszpańskim - 9-proc. wzrost sprzedaży, osiągając poziom 8 mln zł wobec 7,4 mln zł rok wcześniej. Spółka TECRESA rozwija sprzedaż krajową oraz eksportową m.in. do krajów Ameryki Południowej, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.
 • Na rynku Czech i Słowacji sprzedaż wzrosła o 51%, do 6,2 mln zł z 4,1 mln zł rok wcześniej.
 • Na rynku węgierskim, dzięki przejęciu spółki DUNAMENTI TŰZVÉDELEM, odnotowano przychody o 49% wyższe r/r na poziomie 4,2 mln zł wobec 2,8 mln zł rok wcześniej. DUNAMENTI TŰZVÉDELEM część sprzedaży realizuje także na rynkach zagranicznych, na których wcześniej Grupa Mercor nie była obecna, takich jak Bułgaria, Serbia czy Izrael.
 • W Rumunii sprzedaż wzrosła o 94 proc. do 2,3 mln zł z 1,2 rok wcześniej.
 • Na Ukrainie sprzedaż wzrosła o 286% do 2,1 mln zł z 0,5 mln zł rok wcześniej.

Nowe zlecenia 

W 1Q 2017/2018 Grupa pozyskała kontrakty o wartości około 80,6 mln zł wobec 71,3 mln zł (wzrost o 13% r/r). W czerwcu Grupa pozyskała zamówienia o rekordowej wartości przekraczającej 30 mln zł. Przykładowe zamówienia pozyskane przez Grupę w 1Q 2017/2018:

 • CH Libero, Katowice, Polska; systemy oddymiania 
 • Hotel Prudential, Warszawa; systemy wentylacji pożarowej
 • Biurowiec Copernicus Square, Warszawa; systemy wentylacji pożarowej
 • Koncern Total, Rosja; systemy oddymiania
 • Fabryka Samsung, God, Węgry; ogniochronne zabezpieczenia konstrukcji
 • Centrum filmowe: Stenna Films Center w Szwajcarii, systemy oddymiania
 • Producent części samochodowych Gestamp, Hiszpania, systemy oddymiania
Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
 • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.