Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wyniki Grupy Mercor w okresie IV-VI 2017

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 9/2017  |  22.08.2017
To nie ogień ale dym jest przyczyną większości wypadków śmiertelnych w czasie pożaru. Rozwiązaniem jest dobrze zaprojektowana i wykonana wentylacja grawitacyjna budynku oraz systemy oddymiania
To nie ogień ale dym jest przyczyną większości wypadków śmiertelnych w czasie pożaru. Rozwiązaniem jest dobrze zaprojektowana i wykonana wentylacja grawitacyjna budynku oraz systemy oddymiania

Grupa Mercor kontynuuje realizację planu rozwoju na bazie trzech nowych strategicznych linii produktowych.

Grupa Mercor, producent systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, po I kwartale roku obrotowego 2017/2018 (1.04.2017 do 30.06.2017) wypracowała przychody z działalności w wysokości 76,3 mln zł wobec 60,7 mln zł rok wcześniej, co oznacza wzrost o 26 proc. 

Wyższa sprzedaż Grupy w I kwartale 2017/2018 to efekt m.in. dotychczasowych inwestycji w rozwój nowych linii produktowych i związanego z tym rosnącego poziomu zamówień. 

Grupa jest na etapie rozwoju trzech nowych, strategicznych produktów - płyty mcr Silboard z pionu zabezpieczeń ogniochronnych konstrukcji budowlanych, DFM - nowatorskich rozwiązań w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych oraz rodziny klap dymowych na bazie PVC, czyli mcr Ultra Therm z pionu oddymiania. 

Obecnie koszty związane z rozwojem strategicznych produktów (nakłady R&D i rosnąca amortyzacja), mają z godnie z przyjętymi biznesplanami, wpływ na niższą zyskowność Grupy. W I kwartale 2017/2018 Grupa pozyskała zamówienia o wartości 80,6 mln zł, co oznacza wzrost o 13% rok do roku.

Zobacz też: Płyta ogniochronna mcr Silboard

"Jesteśmy na ścieżce wzrostu, kontynuujemy realizację plan rozwoju Grupy, w efekcie nowy rok obrotowy rozpoczęliśmy dobrą sprzedażą i wyższą wartością pozyskiwanych zamówień. Nie byłoby to możliwe bez wcześniejszych inwestycji m.in. w moce produkcyjne i struktury handlowe. Dotychczasowe inwestycje oraz rozwój nowych produktów mają na celu stopniową zmianę struktury sprzedaży, uzyskiwanie lepszych marż i wzrost skali działalności. Istotnie rozszerzamy ofertę produktową we wszystkich pionach. Trzy produkty - tj. ogniochronna płyta mcr Silboard, rozwiązania z zakresu oddzieleń przeciwpożarowych pod marką DFM i systemy oddymiające mcr Ultra Therm, czyli klapy dymowe na bazie PVC, są strategiczne dla przyszłej działalności Grupy. Obecnie są one na etapie rozwoju, co oznacza, że konieczne są dalsze nakłady, by w pełni wykorzystać potencjał tych produktów i by ich rozwój przełożył się na wyniki finansowe spółki" - mówi Krzysztof Krempeć, prezes zarządu Mercor.

Płyty mcr Silboard o szerokiej skali zastosowań to reakcja na zapotrzebowanie rynku dotychczas zmonopolizowanego w tym zakresie przez jednego, globalnego gracza. W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy firma chciałaby zwiększyć nasze moce produkcyjne, a zatem wolumeny sprzedaży płyty ogniochronnej.

Rozwiązania DFM są już w produkcji. Ich sprzedaż, podobnie jak sprzedaż klap mcr Ultra Therm, ma ruszyć już w II kw. 2017/2018.

Wśród najważniejszych czynników mających wpływ na niższą marżowość w I kwartale 2017/2018 r. są: zmiana sposobu alokacji kosztów węgierskiej spółki Dunamenti Tuzvedelem (rok wcześniej alokacja części kosztów produkcji do kosztów ogólnego zarządu), niższa marżowość kontraktów zrealizowanych w 1Q 2017/2018 na wciąż niestabilnym rynku rosyjskim (spadek marży brutto na tym rynku o 8 pp.); wzrost udziału w sprzedaży dużych  projektów realizowanych na niższych marżach (przesunięcia kontraktów z 4Q 2016/2017 na 1Q 2017/2018).

Sprzedaż w Polsce i na rynkach zagranicznych

Na wzrost poziomu przychodów Grupy w 1Q roku obrotowego 2017/2018 wpływ miała wyższa r/r sprzedaż zagraniczna (+20%) oraz sprzedaż krajowa (+31%). Grupa odnotowała w Polsce przychody w wysokości 38,1 mln zł wobec 29,0 mln zł rok wcześniej. Sprzedaż na rynkach zagranicznych wyniosła 38,2 mln zł wobec 31,7 mln zł rok wcześniej. Grupa zwiększyła sprzedaż na wszystkich rynkach zagranicznych poza Rosją (spadek o 8% r/r).

 • Na rynku rosyjskim Grupa w 1Q 2017/2018 odnotowała sprzedaż niższą o 8%, osiągając poziom 8,6 mln zł wobec 9,4 mln zł rok wcześniej. 
 • Na rynku hiszpańskim - 9-proc. wzrost sprzedaży, osiągając poziom 8 mln zł wobec 7,4 mln zł rok wcześniej. Spółka TECRESA rozwija sprzedaż krajową oraz eksportową m.in. do krajów Ameryki Południowej, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.
 • Na rynku Czech i Słowacji sprzedaż wzrosła o 51%, do 6,2 mln zł z 4,1 mln zł rok wcześniej.
 • Na rynku węgierskim, dzięki przejęciu spółki DUNAMENTI TŰZVÉDELEM, odnotowano przychody o 49% wyższe r/r na poziomie 4,2 mln zł wobec 2,8 mln zł rok wcześniej. DUNAMENTI TŰZVÉDELEM część sprzedaży realizuje także na rynkach zagranicznych, na których wcześniej Grupa Mercor nie była obecna, takich jak Bułgaria, Serbia czy Izrael.
 • W Rumunii sprzedaż wzrosła o 94 proc. do 2,3 mln zł z 1,2 rok wcześniej.
 • Na Ukrainie sprzedaż wzrosła o 286% do 2,1 mln zł z 0,5 mln zł rok wcześniej.

Nowe zlecenia 

W 1Q 2017/2018 Grupa pozyskała kontrakty o wartości około 80,6 mln zł wobec 71,3 mln zł (wzrost o 13% r/r). W czerwcu Grupa pozyskała zamówienia o rekordowej wartości przekraczającej 30 mln zł. Przykładowe zamówienia pozyskane przez Grupę w 1Q 2017/2018:

 • CH Libero, Katowice, Polska; systemy oddymiania 
 • Hotel Prudential, Warszawa; systemy wentylacji pożarowej
 • Biurowiec Copernicus Square, Warszawa; systemy wentylacji pożarowej
 • Koncern Total, Rosja; systemy oddymiania
 • Fabryka Samsung, God, Węgry; ogniochronne zabezpieczenia konstrukcji
 • Centrum filmowe: Stenna Films Center w Szwajcarii, systemy oddymiania
 • Producent części samochodowych Gestamp, Hiszpania, systemy oddymiania
Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!


Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości. ZOBACZ »


Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Pierwszy krok do pozbycia się wilgoci »


Walka z pojawiającą się wilgocią na ścianach powinna zacząć się od... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Jak zaoszczędzić dzięki kompleksowej izolacji domu?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ciepło ucieka przez dach, ściany, okna, drzwi oraz podłogi na gruncie lub piwnicę.
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
2/2020

Aktualny numer:

Izolacje 2/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Ludomir Duda: Warunki Techniczne muszą być zmienione
 • - Płyty fundamentowe - posadowienie i układ warstw
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.