Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Polacy coraz częściej inwestują w OZE

Materiały prasowe  |  25.07.2017
Polacy coraz częściej inwestują w OZE
Polacy coraz częściej inwestują w OZE
Gothaer TU

Z badania "Polacy o oszczędzaniu energii i energetyce" wynika, że 22 proc. z nas rozważa zainstalowanie urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii w swoim domu. Osoby, które deklarują zainteresowanie OZE, chcą wytwarzać energię głównie na własne potrzeby. Dla 76 proc. badanych najbardziej atrakcyjne w zakresie źródeł energii cieplnej są kolektory słoneczne. W przypadku produkcji energii elektrycznej wskazywane są najczęściej instalacje fotowoltaiczne. Jakie są typy instalacji i czym się od siebie różnią? Które odnawialne źródła energii wybrać? Dlaczego warto ubezpieczyć swoją instalację?

Od kilku lat popularność energetyki odnawialnej rośnie - zwłaszcza na tle innych źródeł energii. OZE jest najlepiej oceniane zarówno w wymiarze bezpieczeństwa jak i perspektyw rozwoju. Świadczy to o tym, że jesteśmy coraz bardziej świadomi ekologicznie.

"Polacy wskazują OZE jako najbardziej preferowany kierunek rozwoju elektroenergetyki. Co drugi ankietowany przez CBOS uważa, że polska polityka energetyczna powinna koncentrować się na rozwijaniu energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii, czyli promieniowania słonecznego, wiatru, wody, biomasy lub energii geotermalnej" - podkreśla Tomasz Szejnoch, dyrektor Biura Ubezpieczeń Majątkowych Gothaer TU SA.

Okazuje się również, że zdecydowana większość z nas stara się oszczędnie korzystać z energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. 95 proc. ankietowanych twierdzi, że wyłącza światło wychodząc z pomieszczenia, a 87 proc. używa energooszczędnych żarówek lub sprzętu AGD i RTV o niskim zużyciu energii elektrycznej (88 proc.). 

Energia promieniowania słonecznego, która dociera do powierzchni Ziemi, przekracza energetyczne potrzeby świata 5 tysięcy razy. Przekonanie, że w Polsce jest zbyt małe nasłonecznienie, by instalacje fotowoltaiczne mogły pracować efektywnie, to stereotyp. Średnia ilość nasłonecznienia w naszym kraju daje energię na poziomie 1100 kWh/m kw. Jak wynika z analizy CBOS, najniższe oceny, zwłaszcza w wymiarze przyszłościowym, zbiera ropa naftowa i węgiel. W przypadku tych nośników energii tylko mniej niż 2/5 badanych upatruje szansy na zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego w wykorzystaniu ropy naftowej, jeszcze mniej osób stawia w tym kontekście na węgiel.

 

Jaki jest: Stan energetyki wiatrowej w Polsce w 2016 r.

Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce wciąż się powiększa. Według "Krajowego planu rozwoju mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do 2020 roku" bazującego na rządowym Krajowym Planie Działań, do 2020 roku aż 2,5 mln prosumentów (osób produkujących i konsumujących energię elektryczną na własne potrzeby) będzie wykorzystywać mikroinstalacje OZE, w tym ok. 500 tys. instalacje fotowoltaiczne. Niezmiennie, wśród osób zainteresowanych "zieloną energią" prym wiodą rolnicy (26 proc.).

Czym różnią się kolektory słoneczne od ogniw fotowoltaicznych? Kolektory słoneczne montowane są na budynkach mieszkalnych i wykorzystywane najczęściej do ogrzewania wody. Zasada działania kolektora jest prosta - promienie słoneczne padając na kolektor nagrzewają płyn, który znajduje się w jego wnętrzu. Ciepło z kolektora musi być gdzieś przekazane i zgromadzone - zwykle jest to duży zbiornik z wodą. Istnieją dwa typy kolektorów -płaskie oraz rurowe. Różnią się budową, ale działają w podobny sposób zamieniając energię słońca na ciepło wykorzystywane do ogrzania wody.

Z kolei panele fotowoltaiczne przekształcają energię ze słońca w prąd. Nadmiar wyprodukowanego przez Kowalskiego prądu może być odsprzedany do sieci. Jeśli jednak wyprodukujemy go za mało, niedobór jest "dobierany" z sieci publicznej.

Jakie inne odnawialne źródła energii warto wybrać? Jednym z najstarszych znanych źródeł energii jest biomasa, czyli substancja organiczna, wytworzona z roślin lub zwierząt, zawierająca węgiel. Zalicza się do niej drewno, odpady z przemysłu drzewnego, meblarskiego i leśnictwa, opady przemysłu spożywczego, rośliny, odpady roślinne, odchody zwierzęce, a także w dużej mierze śmieci. Spalanie biomasy uznawane jest za dużo korzystniejsze niż spalanie paliw kopalnych, ponieważ ma wysoką wydajność energetyczną i niższą cenę w stosunku do paliwa pierwotnego. Biomasa jest przyjazna ekologicznie, gdyż zawiera małą ilość szkodliwych pierwiastków. Spala się ją w specjalnie do tego przeznaczonych kotłach i uzyskuje dzięki temu energię cieplną.

Kolejnym źródłem energii odnawialnej jest wiatr, który przekształca się w energię elektryczną za pomocą turbin wiatrowych. Małe, przydomowe elektrownie wiatrowe mają moc od 0,5 do 20 kW i mogą być stosowane na niewielkich powierzchniach i w miejscach, gdzie panują mniej korzystne warunki wiatrowe.

Ciekawym rozwiązaniem może być również energia geotermalna. Polska oferuje bardzo dobre warunki dla rozwoju tej formy wytwarzania energii, ponieważ w 80 proc. leży na złożach geotermalnych. W warunkach domowych, czyli do ogrzewania pojedynczego budynku można wykorzystać pompy ciepła, które wymuszają przepływ energii cieplnej ze źródeł o niższej temperaturze do źródeł o temperaturze wyższej, czyli odwrotnie niż ma to miejsce podczas naturalnego przepływu. Mogą być one stosowane do klimatyzacji i ogrzewania pomieszczeń.

Jedna z najważniejszych zalet OZE to spore oszczędności dla domowego budżetu. Z wyliczeń ekspertów z Laboratorium Fotowoltaiki Politechniki Warszawskiej wynika, że czteroosobowe gospodarstwo domowe (decydując się na panele fotowoltaiczne) mogłoby obniżyć rachunek za energię elektryczną z 2475 zł (rocznie) do 275 zł*. Energię wytwarzają sami jej odbiorcy (a nie centralne elektrownie i elektrociepłownie), co pozwala uniknąć strat energii, które powstają przy przesyłaniu jej na duże odległości. Warto też pamiętać o efekcie ekologicznym i ograniczeniu emisji CO2. Same panele fotowoltaiczne mają niskie koszty eksploatacji, a przy tym pracują całkowicie bezgłośnie i bez wibracji.

"Musimy pamiętać, że odnawialne źródła energii to dość kosztowna inwestycja, ale opłacalna. Montując ogniwa fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne warto je ubezpieczyć. Ochroną ubezpieczeniową można objąć zarówno instalacje fotowoltaiczne, jak i kolektory słoneczne zamontowane na budynku mieszkalnym, gospodarczym lub budowli wraz z całą instalacją i wyposażeniem" - mówi Tomasz Szejnoch.

Co się Zmieni w ustawie o OZE - poznaj opinię Instytutu Energetyki Odnawialnej

Polisa obejmuje szkody powstałe w wyniku zdarzeń losowych (m.in. dewastacji, gradu, naporu śniegu, powodzi, pożaru, przepięcia, uderzenia pioruna etc.), ale również utratę paneli wskutek kradzieży z włamaniem czy rozboju. Co ważne, w ramach ubezpieczenia możemy liczyć również na pomoc i pokrycie kosztów związanych z uprzątnięciem pozostałości po szkodzie, w tym także kosztów rozbiórki i demontażu niezdatnych do użytku elementów, ich wywóz, składowanie lub utylizację. Ubezpieczenie nie określa parametrów definiujących odpowiedzialność za szkodę - nie ma więc wyznaczonej średnicy kuli gradowej czy prędkości wiatru, powyżej których obowiązuje ochrona.

Panele fotowoltaiczne w gospodarstwie domowym - czy to się opłaca

Wyliczono efekt ekonomiczny zainstalowania modułów fotowoltaicznych na przykładzie czteroosobowego gospodarstwa domowego i systemu o mocy 5 kWp - przy założeniu, że cała wyprodukowana energia elektryczna jest na bieżąco zużywana przez gospodarstwo domowe. 

Zużycie energii w przykładowym gospodarstwie czteroosobowym to około 5000 kWh rocznie. Obecnie cena energii wynosi średnio 0,55 zł za1 kWh zużytej energii elektrycznej.

  • Zatem za energię zużytą w ciągu roku zapłacimy 5000 kWh*0,55 zł/kWh = 2475 zł
  • Dobrze zaprojektowany system fotowoltaiczny powinien produkować średnio 900 kWh w ciągu roku z 1 kW zainstalowanego. Zatem mając instalację o mocy 5 kW produkcja systemu powinna wynieść około: 5 kW*900 kWh = 4500 kWh* (UWAGA: rzeczywista produkcja energii elektrycznej może być nieco wyższa lub niższa, w zależności od warunków atmosferycznych - duże zachmurzenie lub brak chmur - lub też występowania zjawiska zacienienia modułów lub ich fragmentów)
  • Teoretycznie system pozwoli na pokrycie 90% zapotrzebowania energetycznego czteroosobowego gospodarstwa domowego. Rachunek za energię elektryczną wyniesie: 5000 kWh - 4500 kWh = 500 kWh. Zatem finalnie mamy: 500 kWh* 0,55 zł/kWh = 275 zł w ciągu roku.
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Szukasz materiałów budowlanych dobrej jakości?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Opłacalność paneli fotowoltaicznych - najnowsze informacje i porady »

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

W przyszłym roku nastąpią znaczne podwyżki cen energii elektrycznej, dlatego też warto zastanowić się nad montażem paneli fotowoltaicznych.
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.