Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Stan energetyki wiatrowej w Polsce w 2016 r.

Czy rozwój energetyki wiatrowej zostanie zatrzymany?
Czy rozwój energetyki wiatrowej zostanie zatrzymany?
www.freeimages.com

Jaka jest aktualna sytuacja sektora energetyki wiatrowej w Polsce i czy potencjał tej branży jest dobrze wykorzystany - warto poznać wnioski z raportu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Wśród odnawialnych źródeł energii odnawialnej farmy wiatrowe wiodą zdecydowany prym. Moc zainstalowanych farm wiatrowych w Polsce wyniosła na koniec 2016 r. 5,8 GW. Stanowiło to 69% wszystkich rodzajów OZE.

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki na przestrzeni lat 2005-2016 energetyka oparta o źródła wiatrowe była najdynamiczniej rozwijającą się kategorią OZE w Polsce - osiągając przyrost blisko 70-krotny. Na drugim miejscu znalazły się instalacje wykorzystujące biomasę (15,2% udział i 1,3 GW mocy), na trzecim elektrownie wodne (11,8% udział i 1 GW mocy).

Obecnie zdecydowanym liderem w kraju pod względem mocy farm wiatrowych jest korzystające z bałtyckich wiatrów województwo zachodnio-pomorskie (blisko 1,5 GW mocy farm wiatrowych). Na kolejnych miejscach znajdują się wielkopolskie (687 MW) i pomorskie (685 MW). Według Urzędu Regulacji Energetyki, w 2016 r. powstały w Polsce nowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 1,2 GW, co stanowiło przyrost o 26,7% w stosunku do roku poprzedniego.

Energetyka wiatrowa nad Wisłą ma ogromny potencjał. Z jednej strony udział w aukcjach mogą wziać projekty instalacji na lądzie o łącznej mocy ok. 2500 MW, a z drugiej na wykorzystanie czeka też potencjał polskiej części Morza Bałtyckiego, który tylko w perspektywie 2030 r. szacowany jest na 6 GW mocy tak bardzo potrzebnych naszemu Krajowemu Systemowi Elektroenergetycznemu (KSE). 

Na początku stycznia 2017 r. energetyka wiatrowa dysponowała już mocą ponad 5800 MW, co niesie też ze sobą wymierne korzyści społeczno-gospodarcze, np. tysiące dobrze płatnych miejsc pracy, setki milionów złotych corocznych wpływów podatkowych nie tylko dla budżetu kraju, ale i dla gmin czy kilkadziesiąt miliardów złotych łącznych inwestycji zrealizowanych w Polsce.

Przeczytaj: Zmiany w ustawie o OZE - opinia Instytutu Energetyki Odnawialnej

Tymczasem 2016 rok bez wątpienia był dotąd najgorszym okresem dla energetyki wiatrowej w Polsce. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki w ubiegłym roku przybyło farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 1200 MW, ale patrząc na moc realnie zainstalowaną w 2016 r. (i opierając się m.in. na danych PSE) - faktyczny przyrost wyniósł zaledwie ok. 700 MW. Większość tej mocy to były jednak inwestycje, których budowa rozpoczęła się jeszcze przed końcem 2015 r., a inwestorzy spieszyli się z ich oddaniem, aby zdążyć przed wygaśnięciem systemu opartego na zielonych certyfikatach. Niespodziewane przedłużenie terminu do połowy 2016 r. sprawiło, że inwestorzy mieli więcej czasu na dokończenie swoich projektów. 

W drugiej połowie ubiegłego roku branża energetyki wiatrowej weszła już w fazę stagnacji. Podobny zastój widać także w tym roku. Całkowite wstrzymanie rozwoju polskiej energetyki wiatrowej wynika z wejścia w życie tzw. ustawy odległościowej, która wykluczyła z możliwości stawiania nowoczesnych i wydajnych elektrowni wiatrowych ponad 99% terytorium Polski, bez względu na to, czy mieszkańcy danej gminy chcą mieć wiatraki na swoim terenie, czy nie.

Mogłyby powstać tylko instalacje, których projekty dysponują już pozwoleniami na budowę. Ich przyszłość zależy jednak od rozporządzeń określających ilość energii wystawianej przez rząd do aukcji. Energetyka wiatrowa jest najtańszą formą wytwarzania zielonej energii, ale rząd w ramach aukcji w 2017 r. prognozuje powstanie zaledwie 150 MW tego typu instalacji. Jeśli podobna (albo nawet niewiele lepsza) sytuacja powtórzy się w roku 2018, a potencjał sektora wiatrowego pozostanie niewykorzystany, to obowiązujące pozwolenia na budowę zaczną wygasać, a energetyka wiatrowa w Polsce przestanie się rozwijać.

Stałoby to się w czasie, gdy moc zainstalowana farm wiatrowych na świecie bije nowe rekordy, a kolejne kraje coraz bardziej przestawiają się na lokalne, odnawialne źródła energii, dostrzegając ich możliwości i potencjał.

Poznaj raport: Rynek fotowoltaiki w Polsce w 2016 r.

W samej Unii Europejskiej wiatr odpowiada za 51% wszystkich nowych instalacji energetycznych uruchomionych w 2016 r. Rewolucja w energetyce już trwa. Zrezygnowanie z energetyki wiatrowej w Polsce nie zatrzyma tego światowego trendu, a ucierpi na tym nasza gospodarka i bezpieczeństwo energetyczne.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Hydroizolacja fundamentów - co musisz wiedzieć »

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Alternatywa dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Powłoka ta stanowi elastyczne, trudnościeralne pokrycie posadzek betonowych szczególnie polecane do...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.