Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Stan energetyki wiatrowej w Polsce w 2016 r.

Czy rozwój energetyki wiatrowej zostanie zatrzymany?
Czy rozwój energetyki wiatrowej zostanie zatrzymany?
www.freeimages.com

Jaka jest aktualna sytuacja sektora energetyki wiatrowej w Polsce i czy potencjał tej branży jest dobrze wykorzystany - warto poznać wnioski z raportu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Wśród odnawialnych źródeł energii odnawialnej farmy wiatrowe wiodą zdecydowany prym. Moc zainstalowanych farm wiatrowych w Polsce wyniosła na koniec 2016 r. 5,8 GW. Stanowiło to 69% wszystkich rodzajów OZE.

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki na przestrzeni lat 2005-2016 energetyka oparta o źródła wiatrowe była najdynamiczniej rozwijającą się kategorią OZE w Polsce - osiągając przyrost blisko 70-krotny. Na drugim miejscu znalazły się instalacje wykorzystujące biomasę (15,2% udział i 1,3 GW mocy), na trzecim elektrownie wodne (11,8% udział i 1 GW mocy).

Obecnie zdecydowanym liderem w kraju pod względem mocy farm wiatrowych jest korzystające z bałtyckich wiatrów województwo zachodnio-pomorskie (blisko 1,5 GW mocy farm wiatrowych). Na kolejnych miejscach znajdują się wielkopolskie (687 MW) i pomorskie (685 MW). Według Urzędu Regulacji Energetyki, w 2016 r. powstały w Polsce nowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 1,2 GW, co stanowiło przyrost o 26,7% w stosunku do roku poprzedniego.

Energetyka wiatrowa nad Wisłą ma ogromny potencjał. Z jednej strony udział w aukcjach mogą wziać projekty instalacji na lądzie o łącznej mocy ok. 2500 MW, a z drugiej na wykorzystanie czeka też potencjał polskiej części Morza Bałtyckiego, który tylko w perspektywie 2030 r. szacowany jest na 6 GW mocy tak bardzo potrzebnych naszemu Krajowemu Systemowi Elektroenergetycznemu (KSE). 

Na początku stycznia 2017 r. energetyka wiatrowa dysponowała już mocą ponad 5800 MW, co niesie też ze sobą wymierne korzyści społeczno-gospodarcze, np. tysiące dobrze płatnych miejsc pracy, setki milionów złotych corocznych wpływów podatkowych nie tylko dla budżetu kraju, ale i dla gmin czy kilkadziesiąt miliardów złotych łącznych inwestycji zrealizowanych w Polsce.

Przeczytaj: Zmiany w ustawie o OZE - opinia Instytutu Energetyki Odnawialnej

Tymczasem 2016 rok bez wątpienia był dotąd najgorszym okresem dla energetyki wiatrowej w Polsce. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki w ubiegłym roku przybyło farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 1200 MW, ale patrząc na moc realnie zainstalowaną w 2016 r. (i opierając się m.in. na danych PSE) - faktyczny przyrost wyniósł zaledwie ok. 700 MW. Większość tej mocy to były jednak inwestycje, których budowa rozpoczęła się jeszcze przed końcem 2015 r., a inwestorzy spieszyli się z ich oddaniem, aby zdążyć przed wygaśnięciem systemu opartego na zielonych certyfikatach. Niespodziewane przedłużenie terminu do połowy 2016 r. sprawiło, że inwestorzy mieli więcej czasu na dokończenie swoich projektów. 

W drugiej połowie ubiegłego roku branża energetyki wiatrowej weszła już w fazę stagnacji. Podobny zastój widać także w tym roku. Całkowite wstrzymanie rozwoju polskiej energetyki wiatrowej wynika z wejścia w życie tzw. ustawy odległościowej, która wykluczyła z możliwości stawiania nowoczesnych i wydajnych elektrowni wiatrowych ponad 99% terytorium Polski, bez względu na to, czy mieszkańcy danej gminy chcą mieć wiatraki na swoim terenie, czy nie.

Mogłyby powstać tylko instalacje, których projekty dysponują już pozwoleniami na budowę. Ich przyszłość zależy jednak od rozporządzeń określających ilość energii wystawianej przez rząd do aukcji. Energetyka wiatrowa jest najtańszą formą wytwarzania zielonej energii, ale rząd w ramach aukcji w 2017 r. prognozuje powstanie zaledwie 150 MW tego typu instalacji. Jeśli podobna (albo nawet niewiele lepsza) sytuacja powtórzy się w roku 2018, a potencjał sektora wiatrowego pozostanie niewykorzystany, to obowiązujące pozwolenia na budowę zaczną wygasać, a energetyka wiatrowa w Polsce przestanie się rozwijać.

Stałoby to się w czasie, gdy moc zainstalowana farm wiatrowych na świecie bije nowe rekordy, a kolejne kraje coraz bardziej przestawiają się na lokalne, odnawialne źródła energii, dostrzegając ich możliwości i potencjał.

Poznaj raport: Rynek fotowoltaiki w Polsce w 2016 r.

W samej Unii Europejskiej wiatr odpowiada za 51% wszystkich nowych instalacji energetycznych uruchomionych w 2016 r. Rewolucja w energetyce już trwa. Zrezygnowanie z energetyki wiatrowej w Polsce nie zatrzyma tego światowego trendu, a ucierpi na tym nasza gospodarka i bezpieczeństwo energetyczne.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Szukasz materiałów budowlanych dobrej jakości?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Opłacalność paneli fotowoltaicznych - najnowsze informacje i porady »

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

W przyszłym roku nastąpią znaczne podwyżki cen energii elektrycznej, dlatego też warto zastanowić się nad montażem paneli fotowoltaicznych.
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.