Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Modernizacja laboratorium badań chemicznych w ICiMB

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 7/8/2017  |  03.07.2017
W Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie otwarto Laboratorium Badań Chemicznych
W Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie otwarto Laboratorium Badań Chemicznych
ICiMB

W dniu 26 czerwca br. w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddziale Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie otwarto Laboratorium Badań Chemicznych. W uroczystości wziął udział wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Modernizację laboratorium zrealizowano dzięki przyznanej dotacji celowej w ubiegłym roku przez Jarosława Gowina - ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Umożliwiło to utworzenie nowoczesnego zaplecza badawczego dla akredytowanego i notyfikowanego laboratorium badań materiałów budowlanych i szkła oraz surowców stosowanych do ich produkcji.

Modernizacja objęła zespół pomieszczeń, gdzie prowadzone są analizy chemiczne w bardzo szerokim zakresie. Instrumentalne wyniki oznaczeń chemicznych są weryfikowane za pomocą klasycznej techniki analitycznej mającej status metod wzorcowych. Laboratorium zaprojektowano i zmodernizowano według najwyższych standardów jakości oraz wymagań bezpieczeństwa higieny pracy i przeciwpożarowych. W zakres tych prac weszły następujące działania: pełna hermetyzacja wszystkich procesów chemicznych - poprzez zainstalowanie wzmocnionych digestoriów, w tym do kwasu fluorowodorowego posiadającego neutralizator oparów i odpadów, dzięki czemu wyeliminowano jakikolwiek czynnik szkodliwy dla zdrowia w środowisku pracy, zainstalowano nowoczesną klimatyzację i wentylację nawiewno-wyciągową zapewaniającą wymianę powietrza i pracę w granicach bezpiecznych dla człowieka.

W pokoju wagowym zapewniono stałą temperaturę oraz brak rzutów powietrza w celu uzyskania idealnych warunków do prowadzenia pomiarów, wszystkie układy instalacyjne wyprowadzono na zewnątrz laboratorium (przede wszystkim gazy techniczne), laboratorium wyposażono w profesjonalne i ergonomiczne meble, zabezpieczone przed niszczącym działaniem chemikaliów, wykonano przemysłowe posadzki epoksydowe o wysokiej wytrzymałości chemicznej i termicznej, łatwe do utrzymania według wymogów higieny i bezpieczeństwa pracy.

 

Przeczytaj też: Ocieplanie ścian w technologii szkieletowej - prawo a technologia

"Spotykamy się w murach instytutu, który świetnie rozumie potrzeby gospodarki. Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że należy wesprzeć finansowo modernizację tutejszego laboratorium. Instytut jest przykładem tego, jak powinny funkcjonować instytucje badawcze. Swoją rolę jako ministra nauki traktuję w dużej mierze jako służebną wobec gospodarki. Chcemy zbudować pomost między nauką a biznesem. Szczególną rolę w tym procesie odgrywają innowacyjne rozwiązania dla przemysłu, nad którymi skutecznie pracuje choćby Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych" - powiedział podczas uroczystości otwarcia minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. 

Dyrektor Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych dr hab. inż. Adam Witek podkreślił znaczenie Instytutu dla polskiej gospodarki, który właściwie jako jedyny prowadzi działalność badawczą, certyfikacyjną i oceny technicznej w całej dużej branży produkcji przemysłowej. Jego zdaniem w produkcji cementu, płytek czy gazobetonu Polska plasuje się w ścisłej europejskiej czołówce, a przetwórstwo materiałów mineralnych to największa po przetwórstwie spożywczym gałąź naszego przemysłu.

Podczas uroczystości wręczono pierwsze wydane w Instytucie Krajowe Oceny Techniczne dla producentów wyrobów budowlanych dla firm Bolix, Sto oraz Zakładu Surowców Chemicznych i Mineralnych "PIOTROWICE II". To kolejny krok inwestycyjny Instytutu, który skutkuje rozszerzeniem ilości i podniesieniem jakości prowadzonych innowacyjnych prac badawczych i wdrożeń przemysłowych wykonywanych na potrzeby polskiej nauki i gospodarki.

Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych ma wiele prestiżowych krajowych i europejskich uprawnień potwierdzających wysoką jakość badań dotyczących zaawansowanych materiałów i technologii m.in. jako Jednostka Notyfikowana UE nr 1487, Jednostka Oceny Technicznej oraz certyfikaty Polskiego Centrum Akredytacji AB 054 i Ac 086.

Instytut ma bogate doświadczenie w realizacji projektów krajowych i międzynarodowych, których wyniki wdrażane są w przemyśle. Aktualnie realizowane są projekty badawcze wspólnych przedsięwzięć z podmiotami naukowymi i gospodarczymi: CuBR - porozumienie pomiędzy NCBR a KGHM Polska Miedź, RID - porozumienie pomiędzy NCBR a GDDKiA.

Jednocześnie Instytut prowadzi ścisłą współpracę z jednostkami naukowymi, np.: Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Krakowską, Politechniką Śląską, Politechniką Lubelską, Politechniką Świętokrzyską, Polską Akademią Nauk. Współpraca obejmuje prace naukowe i projekty badawcze oraz kształcenie kadry naukowej, w tym prowadzenie doktoratów wdrożeniowych i praktyk studenckich.

Źródło: ICIMB

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.