Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

PSPS popiera wprowadzenie parametryzacji wyrobów budowlanych

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 5/2017  |  25.04.2017
PSPS popiera wprowadzenie parametryzacji wyrobów budowlanych
PSPS popiera wprowadzenie parametryzacji wyrobów budowlanych
PSPS

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) włączyło się w zainicjowaną przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa środowiskową debatę na temat parametryzacji wyrobów budowlanych. W ocenie PSPS wprowadzenie do przepisów techniczno-budowlanych wymagań dotyczących właściwości użytkowych wyrobów budowlanych w szerszym niż obecnie zakresie może poprawić jakość wyrobów dostępnych na rynku oraz ułatwić konsumentom wybór odpowiednich produktów.

O potrzebie parametryzacji wyrobów budowlanych mówił na konferencji "Wyroby budowlane pod kontrolą 2" (6 kwietnia br. w Warszawie) podsekretarz stanu w resorcie infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

"Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa znakomicie rozumie potrzeby konsumentów wyrobów budowlanych. W polskim prawodawstwie brakuje dziś regulacji szczegółowych, które dawałyby nabywcom miarodajną informację, jak odpowiednio dobierać wyroby budowlane zależnie od ich przeznaczenia. Obecnie nie sposób zweryfikować, czy deklarowane poziomy parametrów, decydujące o przydatności wyrobu do określonych zastosowań, rzeczywiście są do tych zastosowań przydatne. Producent deklaruje zgodność wyrobów z normami europejskimi, w których zastosowanie wyrobów opisane jest ogólnikowo. Konsument może być zdezorientowany" - ocenia prezes Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu Kamil Kiejna.

PSPS stoi na stanowisku, że brak krajowych przepisów określających wymagane parametry techniczne wyrobów budowlanych powoduje obniżenie jakości produktów stosowanych w polskim budownictwie.

Czy wiesz, że: Przebadano następną partię materiałów budowlanych

"Obecnie, w odróżnieniu od okresu przed rokiem 2004, gdy obowiązywały Polskie Normy, o ofercie rynkowej decyduje w dużej mierze popyt wynikający z ceny produktu. Oznacza to, że najtańsze wyroby budowlane o najniższej jakości częściej niż dawniej znajdują odbiorców. Pamiętajmy poza tym, że bezpieczeństwo użytkowania wyrobu zależy nie tylko od zgodności z deklaracją, ale także od przydatności wyrobu do określonego zastosowania w inwestycji budowlanej. Nabywcy często nie zdają sobie z tego sprawy" - podkreślił prezes Kiejna.

Prezes PSPS przypomniał, iż akcje informacyjne dla konsumentów to jedno z podstawowych działań prowadzonej przez niego organizacji, która wyjaśnia, na co zwracać uwagę, kupując styropian. Przestrzega też przed stosowaniem najtańszych i najsłabszych materiałów termoizolacyjnych, które nie zapewnią skutecznego ocieplenia, a w konsekwencji nie dadzą zakładanych oszczędności w kosztach ogrzewania.

"Edukacja rynku to jednak zadanie na lata. Wzmocnienie naszych starań formalnymi wymogami w zakresie minimalnych parametrów wyrobów do izolacji cieplnej do poszczególnych zastosowań w budownictwie z pewnością przyspieszyłoby ten proces. Nasze stowarzyszenie, z poparciem  resortu infrastruktury i budownictwa, rozpoczęło już takie prace nad minimami aplikacyjnymi dla styropianu. Doceniamy, że Ministerstwo przychylnie odnosi się to tego typu inicjatyw branżowych – powiedział prezes Kiejna.

Stowarzyszenie będzie wpierać wszelkie działania Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa na rzecz opracowania, ustanowienia i wprowadzenia do polskich przepisów budowlanych regulacji, które określałyby obligatoryjne minimalne poziomy parametrów technicznych do podstawowych zastosowań wyrobów do izolacji budynków.

Źródło: PSPS

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 5/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.