Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

W Toruniu powstaną kolejne mieszkania w programie Mieszkanie Plus

Materiały prasowe  |  14.03.2017
W Toruniu powstaną kolejne mieszkania w programie Mieszkanie Plus
W Toruniu powstaną kolejne mieszkania w programie Mieszkanie Plus
www.freeimages.com

W Toruniu powstaną 324 nowoczesne mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności. Ich budowę sfinansuje fundusz zarządzany przez BGK Nieruchomości, który 11 marca br. podpisał umowę inwestycyjną z władzami Torunia.

Szczegółowe analizy gruntów zgłoszonych do programu trwały od października 2016 r., kiedy miasto Toruń, będące obecnie właścicielem nieruchomości, podpisało z BGK Nieruchomości list intencyjny.

Mieszkania powstaną w 9 podpiwniczonych budynkach, 3- i 4-kondygnacyjnych. Będą to lokale 1-, 2- i 3-pokojowe z balkonami. W budynkach znajdą się komórki lokatorskie, pomieszczenia dla wózków i rowerów. W każdej klatce będzie przynajmniej 1 lokal z ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Czy wiesz, że już: Ponad 85 tys. umów kredytowych zawarto w ramach MdM

Toruń ustalił też zasady pierwszeństwa w przypadku większej niż oferta liczby chętnych - to prawo przysługiwać będzie m.in. rodzinom wychowującym przynajmniej jedno własne lub przysposobione dziecko. W pobliżu mieszkań znajdują się placówki oświatowo-wychowawcze - w tym przedszkola, szkoły i dom kultury. Atut tej lokalizacji to łatwy dostęp do komunikacji miejskiej, a dojazd do centrum miasta zajmuje ok. 20 minut.

Budowa pierwszych mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus ruszyła w grudniu 2016 r. w Białej Podlaskiej i Jarocinie. Inwestycje realizowane są na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników. Celem jest zapewnienie impulsu do rozwoju rynku mieszkaniowego.

Zasady programu Mieszkanie Plus

Budowa mieszkań na wynajem (z możliwością docelowego nabycia własności) realizowana na zasadach rynkowych to tylko jeden z filarów składających się na program Mieszkanie Plus. Program umożliwia ponadto dofinansowanie inwestycji ze środków publicznych, dzięki czemu powstaną mieszkania komunalne lub społeczne czynszowe.

Warto wiedzieć: BGK finansuje mieszkania komunalne w Toruniu

Zgłaszane przez gminy nieruchomości do pilotażu Mieszkanie Plus, muszą umożliwić finansowanie inwestycji na zasadach rynkowych oraz gwarantować późniejszą spłatę zobowiązań przez najemców.

Poza budową na zadach komercyjnych nowych mieszkań, gmina może ubiegać się o dofinansowanie od 35 do 55 proc. kosztów inwestycji, w wyniku której zostaną utworzone m.in. lokale socjalne czy mieszkania komunalne. Wnioski o wsparcie są przyjmowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego 2 razy w roku (w marcu i we wrześniu).

Możliwe jest także pozyskanie ze środków publicznych dopłaty do oprocentowania kredytów i obligacji w ramach prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego programu preferencyjnych kredytów dla towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowych i spółek gminnych. Wnioski o wsparcie są przyjmowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego we wrześniu danego roku. Aktualnie trwają również zaawansowane prace legislacyjne nad nowy instrumentem, umożliwiającym gminie uzyskanie 20 proc. kosztów budowy mieszkań na wynajem realizowanych we współpracy z innymi podmiotami. Przewiduje się, że nowy instrument wejdzie w życie od 2018 r.

Źródło: MIiB

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Czego użyć do napraw i uszczelnień?


Na etapie wykonywania hydroizolacji budynku warto rozważyć zastosowanie materiałów ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.