Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Forum Termomodernizacja 2017

XVII Forum Termomodernizacja otworzył prezes ZAE Dariusz Heim
XVII Forum Termomodernizacja otworzył prezes ZAE Dariusz Heim
ZAE

Forum Termomodernizacja 2017 odbyło się 25 kwietnia 2017 r. w Warszawie. Było to już siedemnaste spotkanie audytorów i specjalistów zainteresowanych problemami efektywności energetycznej w cyklu spotkań corocznie organizowanych przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych.

W Forum wzięło udział około 150 osób. Wiodącym tematem były nowe przepisy, technologie i kierunki rozwoju efektywności energetycznej w budownictwie.

Obrady, które odbywały się w trzech sesjach problemowych, otworzył prezes ZAE Dariusz Heim. W sesji poświęconej problemom prawnym Bogdan Żmijewski (Lewant) omówił problemy projektu Kodeksu architektoniczno-budowalnego, który ma całkowicie zmienić dotychczasowy stan prawny w budownictwie i urbanistyce. Proponowane rozwiązania prawne mogą być jednak jeszcze zmienione, wobec dużej liczby uwag zgłoszonych do tego projektu. 

Zmiany w Warunkach Technicznych, jakie wejdą w życie w 2017 r. przedstawił Jerzy Żurawski (DAEiŚ). Maciej Robakiewicz (ZAE, FPE) omówił przepisy zawarte w nowej ustawie o efektywności energetycznej, które pozytywnie zmieniają system białych certyfikatów, a także te, które budzą wątpliwości w praktycznym stosowaniu, jak np. przepisy o audytach energetycznych przedsiębiorstw. Założenia nowego rozporządzenia o audytach efektywności energetycznej, które wkrótce ma być wydane omówił Andrzej Guzowski (Ministerstwo Energii), a Dariusz Heim (ZAE, Politechnika Łódzka) poinformował o zmianach normalizacyjnych przygotowywanych w KT 179 PKN, w tym o najważniejszej  zmianie, którą wprowadzi nowa, podstawowa norma obliczania zapotrzebowania na energię do ogrzewania i chłodzenia 52016-1, a która zastąpi normę PN-EN ISO 13790.

Przedstawiciel BGK Tomasz Makowski omówił efekty, jakie w okresie kilkunastu lat przyniosła ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów. W tym czasie wypłacono ponad 2 miliardy zł premii,  wspierając inwestycje o koszcie ponad 13 mld. zł i uzyskując blisko 1 mld oszczędności rocznych kosztów zużycia energii.

Czy wiesz, że: Ponad 76 mln zł na termomodernizację budynków użyteczności publicznej

W sesji poświęconej nowym rozwiązaniom Artur Karczmarczyk (Viessmann) omówił nowe rozwiązania techniczne i korzystne efekty ekonomiczne zastosowania powietrznych pomp ciepła, Marek Toboła i Paweł Morawski (Philips Lighting) przedstawili korzyści zastosowania lamp LED w ramach programu gospodarki niskoemisyjnej, a Marek Czajkowski (eGain) przedstawił nowe możliwości oszczędnego ogrzewania przez zastosowanie regulacji działania węzłów ciepłowniczych w oparciu o prognozę (a nie stan aktualny) pogody, uwzględniając nie tylko temperaturę, ale i opady, wiatr, nasłonecznienie itd. 

Michał Strzeszewski (SANKOM) w swojej prezentacji przedstawił nowe możliwości programów z serii Audytor, obejmujące import, eksport i edycję trójwymiarowego modelu budynków. Andrzej Rajkiewicz (NAPE) omówił projekt RentalCal, który dotyczy możliwości poprawy efektywności energetycznej w sektorze wynajmu lokali mieszkaniowych. Celem projektu jest m.in. opracowanie modelu biznesowego i kalkulatora, do oceny rentowności modernizacji budynków wielomieszkaniowych w celu poprawy efektywności zużycia energii.

Podczas trzeciej sesji Forum zaprezentowano wyniki polsko-norweskiego programu dotyczącego budynków o niemal zerowym zużyciu energii (KODnZEB). Jego celem było opracowanie wielobranżowej koncepcji technicznej oraz programu funkcjonalno-użytkowego dla modernizacji do standardu nZEB dwóch budynków oraz modelu finansowania dla tych inwestycji.

Bardzo szczegółowe opracowanie modernizacji dotyczyło budynku Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska oraz domu studenckiego Muszelka w Warszawie. W tych budynkach zaprojektowano wieloobranżową modernizację zapewniającą założoną efektywność energetyczną (zużycie energii poniżej 30 kWh/m2/rok), z jednoczesnym podwyższeniem standardu użytkowego i estetyki. Projekt przedstawiono w kilku prezentacjach, których autorami byli przedstawiciele Politechniki Warszawskiej (Andrzej Wiszniewski, Jerzy Kwiatkowski, Elżbieta Dagny Rylska, Jerzy Sowa) oraz Barbara Szybinska-Matusiak (Light&Colour Centre z Norwegii). Wyniki studiów nad budynkami nZEB opublikowano w obszernej (350 str.) monografii, uczestnicy otrzymali ją w formie elektronicznej wraz z referatami.

Podczas forum swoje stoiska miały firmy Philips Lighting, eGain Poland i AERECO.

Patronat honorowy nad Forum objęły: Ministerstwo Energii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Maciej Robakiewicz

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 5/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Szukasz materiałów budowlanych dobrej jakości?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Opłacalność paneli fotowoltaicznych - najnowsze informacje i porady »

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

W przyszłym roku nastąpią znaczne podwyżki cen energii elektrycznej, dlatego też warto zastanowić się nad montażem paneli fotowoltaicznych.
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.