Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Na termomodernizację domów jednorodzinnych czekają miliony Polaków

Materiały prasowe  |  01.03.2017
Na termomodernizację domów jednorodzinnych czekają miliony Polaków
Na termomodernizację domów jednorodzinnych czekają miliony Polaków
www.freeimages.com

Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju zapowiedziała, że do połowy bieżącego roku zostanie przygotowany systemowy program termomodernizacji, który pozwoli ocieplić ponad 60% polskich domów. Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawiło Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej MIWO.

Program ma sprawić, że większość polskich rodzin, do tej pory skazanych na mieszkanie w źle ocieplonych, energochłonnych domach, nareszcie byłoby stać na to, by mieszkać komfortowo i jednocześnie płacić mniej za ogrzewanie. Dzięki solidnej izolacji ścian i dachów wystarczy niewielka ilość paliwa, by zapewnić w domu ciepło. Wtedy opłaca się kupić dobry kaloryczny węgiel, a nie mniej wydajne i zatruwające powietrze węglowe odpady. 

W Polsce corocznie pojawia się problem smogu, bowiem miliony domów jednorodzinnych ogrzewa się indywidualnie, najczęściej używając paliw stałych, a spalanie w starych piecach paliw o niskiej jakości nie podlega żadnej kontroli i ograniczeniom. Systemowa termomodernizacja domów jednorodzinnych zmniejszyłaby ilość generowanych przez nie szkodliwych substancji o ponad 60%. Wymiana pieców byłaby wówczas tańsza i bardziej skuteczna.

Dotychczas programy wsparcia termomodernizacji skupiały się na dużych obiektach - obejmowały budynki użyteczności publicznej i wielorodzinne. Tymczasem połowa polskiego społeczeństwa mieszka w źle ocieplonych domach jednorodzinnych. Często są to ludzie niezamożni, którzy sami nie są w stanie ponieść kosztów termomodernizacji. Dla nich ten program jest wielką szansą na lepsze życie, komfort w domach i czyste powietrze na zewnątrz. 

Zobacz też: IZOLACJE 2/2017

Dobrze wykonana termomodernizacja domu to korzyści na kilkadziesiąt lat i są one widoczne od razu, oczywiście w przypadku zastosowania dobrych materiałów izolacyjnych. To inwestycja, która mieszkańcom domów jednorodzinnych zwróci się na dwa sposoby. Po pierwsze, nareszcie będą odczuwać w domu komfort - ciepło w zimie, a chłód latem, po drugie - każdy rok przyniesie im oszczędności związane z ogrzewaniem.

"Jednocześnie masowa termomodernizacja to liczne korzyści w skali całego kraju oraz pomoc w rozwiązaniu wielu istotnych problemów, związanych m.in. z jakością powietrza, zdrowiem, tworzeniem stałych, lokalnych miejsc pracy - nie mówiąc o liczącym się udziale ogrzewania budynków w bilansie paliw i całej polityce energetycznej państwa. Co ważne, praktycznie wszystkie materiały wykorzystywane do termomodernizacji budynków produkuje się w Polsce" - mówi Maria Dreger, sekretarz zarządu Stowarzyszenia MIWO . 

Wyroby z wełny mineralnej - szklanej lub skalnej, produkowane w 5 polskich fabrykach firm MIWO, można zastosować we wszystkich technologiach ociepleń wszystkich elementów budowlanych - do każdej sytuacji i technologii można dobrać wyrób z wełny mineralnej z szerokiej gamy produktów producentów działających w Polsce. 

W wielu aplikacjach, np. w dachu skośnym, ocieplenie wełną jest najtańsze spośród innych rozwiązań izolacyjnych o tej samej skuteczności, czyli o identycznym oporze cieplnym. A tam, gdzie kosztuje nieco więcej, wełna mineralna daje więcej korzyści niż inne materiały izolacyjne. Dzięki izolacji cieplnej z wełny mineralnej - szklanej lub skalnej, można zapewnić w mieszkaniach większy komfort cieplno-wilgotnościowy, lepszą akustykę i jednocześnie ograniczyć ryzyko pożarowe. Czynniki te mają wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie i bezpieczeństwo. 

Przeczytaj: Prawidłowe ocieplenie budynków służy poprawie jakości powietrza

Wyroby z wełny mineralnej, dzięki swej trwałości, zachowują właściwości izolacyjne przez cały okres użytkowania. Takie ocieplenie jest odporne na starzenie i utratę własności z powodu reakcji z czynnikami chemicznymi lub biologicznymi. Dzięki swym właściwościom wełna mineralna szklana lub skalna, zmniejsza ryzyko zatrzymywania wilgoci w budynku, a przez to rozwoju pleśni i grzybów, co również pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.

Źródło: MIWO

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.