Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Konferencja naukowa BudynEK0

Waldemar Joniec  |  IZOLACJE 4/2017  |  05.04.2017
Jerzy Sowa (PW) przedstawił doświadczenia zgromadzone m.in. w krajach skandynawskich w modernizowaniu budynków do standardu ZEB
Jerzy Sowa (PW) przedstawił doświadczenia zgromadzone m.in. w krajach skandynawskich w modernizowaniu budynków do standardu ZEB
WJ

"BudynEK0" to interdyscyplinarna konferencja naukowa zorganizowana przez trzy studenckie koła naukowe działające na Politechnice Warszawskiej. Jej celem była prezentacja obecnego stanu wiedzy na temat ekologicznego i energooszczędnego budownictwa oraz umożliwienie studentom kontaktu z firmami wprowadzającymi innowacyjne rozwiązania.

Koło Naukowe Zrównoważonych Systemów Budowlanych działające na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska oraz Koło Naukowe Budownictwa Ogólnego i Koło Naukowe Inżynierii Materiałów Budowlanych Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej zorganizowały pierwszą konferencję "BudynEK0". Odbyła się ona w dniach 30-31 marca br. w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.

Wydarzenie skierowane jest do studentów, doktorantów, pracowników naukowych oraz przedstawicieli firm i organizacji z branży budowlanej i instalacyjnej. Jego celem jest edukacja i wymiana doświadczeń na temat energooszczędnego i ekologicznego budownictwa, prezentacja obecnego stanu wiedzy oraz stosowanych w tym zakresie praktyk, a także umożliwienie studentom, doktorantom oraz pozostałym zainteresowanym bezpośredniego kontaktu z reprezentantami firm promujących innowacyjne rozwiązania na rynku.

Przeczytaj podsumowanie: Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2017

W pierwszym dniu obyły się sesje poświęcone zagadnieniom projektowania instalacji w budynkach, stosowanym materiałom budowlanym oraz pracy architektów. Drugi dzień wypełniły praktyczne warsztaty. W wystąpieniu otwierającym konferencję Piotr Bartkiewicz (PW) wskazywał jak przekształcić wizje w realizacje, aby już dziś ziściło się budownictwo przyszłości.

Architekt Manuel Martin Delgado (BuroHappold Engineering) zaprezentował przykłady ciekawych realizacji i wyjaśniał, jak sobie radzić ze współczesnymi wyzwaniami stojącymi przed architektami i projektantami, zwłaszcza w zakresie efektywności energetycznej i komfortu. Michał Jarosiński (PW) zaprezentował wyniki audytów energetycznych w akademikach Politechniki Warszawskiej. Ich wyniki wskazują na duże różnice w zużyciu energii. Co ciekawe nie zawsze mają one swoje źródło w konstrukcji budynku i jego wyposażeniu technicznym. Za tym stoi też "czynnik ludzki".

Jerzy Sowa (PW) przedstawił doświadczenia zgromadzone m.in. w krajach skandynawskich oraz koncepcję modernizacji gmachu Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW. Są w niej zawarte m.in. nowatorskie rozwiązania w zakresie wentylacji oraz dostosowania budynku do współczesnych wymagań energetycznych a także potrzeb dydaktycznych przy zapewnieniu pełnego komfortu studentom i pracownikom.

W sesji poświeconej materiałom budowlanym poruszono m.in. społeczne aspekty budowania z materiałów naturalnych. Marta Piątek (Politechnika Częstochowska) dokonała charakterystyki i oceny wybranych koncepcji technologicznych stosowanych w budownictwie pasywnym. Joanna Kwiecińska (Politechnika Lubelska) zaprezentowała Earthshipy - pasywnie ogrzewane autonomiczne budynki wznoszone niskim kosztem z lokalnie dostępnych materiałów, a nawet odpadów, takich jak opony wypełnione ubitą ziemią. Taka konstrukcja zapewnia dużą masę termiczną i umożliwia ogrzewanie wyłącznie energią słoneczną w praktycznie każdym klimacie. Earthshipy wykorzystują wodę z opadów, wiatr i energię słoneczną do oświetlenia, wentylacji oraz ogrzewania pomieszczeń - poprzez przeszklone ściany ustawione pod odpowiednim kątem, przez które dociera energia do łatwo nagrzewających się materiałów pomagających magazynować ciepło (np. opon).

W sesji architektonicznej Michał Pierzchalski (KAPE) omówił zagadnienia oceny i optymalizacji proekologicznej przy zastosowaniu metody LCA. Łukasz Piątek (PW) wskazywał, jak kształtować architektonicznie budynki o niskim zapotrzebowaniu na energię. Bartosz Przybyś (Politechnika Lubelska) zaprezentował koncepcję budowy obiektu w technologiach budownictwa naturalnego. Czy kompozyty konopno-wapienne mogą być szansą na zrównoważone budownictwo w Polsce - to był temat wystąpienia Michała Gołębiewskiego (Politechnika Warszawska).

Zobacz też: Ekobudynki wysokie

Drugi dzień wypełniły praktyczne prezentacje oraz warsztaty z użyciem najnowszych programów dla architektów i projektantów. Konferencję wsparły firmy: Allplan GmbH, Podlaskie Konopie i Budynki z Konopi, Dan-Bud, MECH.build oraz RD bud.

Patronami wydarzenia były: Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego oraz Krajowa Agencja Poszanowania Energii. Patronami medialnymi są portal Energia i My, Polibuda.info oraz redakcja miesięcznika IZOLACJE.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 4/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zatrzymać ciepło i ochronić dom przed zimnem?


Markizy tarasowe oraz markizy balkonowe sprawdzają się idealnie także w domach jednorodzinnych. Dużym zainteresowaniem... ZOBACZ »


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj sam symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Płynne membrany poliuretanowe - gdzie je stosować?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

Siła związania do podłoża przekraczająca 20 kg/cm2, wysoka odporność na niszczące czynniki eksploatacyjne...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.