Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Konferencja naukowa BudynEK0

Waldemar Joniec  |  IZOLACJE 4/2017  |  05.04.2017
Jerzy Sowa (PW) przedstawił doświadczenia zgromadzone m.in. w krajach skandynawskich w modernizowaniu budynków do standardu ZEB
Jerzy Sowa (PW) przedstawił doświadczenia zgromadzone m.in. w krajach skandynawskich w modernizowaniu budynków do standardu ZEB
WJ

"BudynEK0" to interdyscyplinarna konferencja naukowa zorganizowana przez trzy studenckie koła naukowe działające na Politechnice Warszawskiej. Jej celem była prezentacja obecnego stanu wiedzy na temat ekologicznego i energooszczędnego budownictwa oraz umożliwienie studentom kontaktu z firmami wprowadzającymi innowacyjne rozwiązania.

Koło Naukowe Zrównoważonych Systemów Budowlanych działające na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska oraz Koło Naukowe Budownictwa Ogólnego i Koło Naukowe Inżynierii Materiałów Budowlanych Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej zorganizowały pierwszą konferencję "BudynEK0". Odbyła się ona w dniach 30-31 marca br. w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.

Wydarzenie skierowane jest do studentów, doktorantów, pracowników naukowych oraz przedstawicieli firm i organizacji z branży budowlanej i instalacyjnej. Jego celem jest edukacja i wymiana doświadczeń na temat energooszczędnego i ekologicznego budownictwa, prezentacja obecnego stanu wiedzy oraz stosowanych w tym zakresie praktyk, a także umożliwienie studentom, doktorantom oraz pozostałym zainteresowanym bezpośredniego kontaktu z reprezentantami firm promujących innowacyjne rozwiązania na rynku.

Przeczytaj podsumowanie: Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2017

W pierwszym dniu obyły się sesje poświęcone zagadnieniom projektowania instalacji w budynkach, stosowanym materiałom budowlanym oraz pracy architektów. Drugi dzień wypełniły praktyczne warsztaty. W wystąpieniu otwierającym konferencję Piotr Bartkiewicz (PW) wskazywał jak przekształcić wizje w realizacje, aby już dziś ziściło się budownictwo przyszłości.

Architekt Manuel Martin Delgado (BuroHappold Engineering) zaprezentował przykłady ciekawych realizacji i wyjaśniał, jak sobie radzić ze współczesnymi wyzwaniami stojącymi przed architektami i projektantami, zwłaszcza w zakresie efektywności energetycznej i komfortu. Michał Jarosiński (PW) zaprezentował wyniki audytów energetycznych w akademikach Politechniki Warszawskiej. Ich wyniki wskazują na duże różnice w zużyciu energii. Co ciekawe nie zawsze mają one swoje źródło w konstrukcji budynku i jego wyposażeniu technicznym. Za tym stoi też "czynnik ludzki".

Jerzy Sowa (PW) przedstawił doświadczenia zgromadzone m.in. w krajach skandynawskich oraz koncepcję modernizacji gmachu Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW. Są w niej zawarte m.in. nowatorskie rozwiązania w zakresie wentylacji oraz dostosowania budynku do współczesnych wymagań energetycznych a także potrzeb dydaktycznych przy zapewnieniu pełnego komfortu studentom i pracownikom.

W sesji poświeconej materiałom budowlanym poruszono m.in. społeczne aspekty budowania z materiałów naturalnych. Marta Piątek (Politechnika Częstochowska) dokonała charakterystyki i oceny wybranych koncepcji technologicznych stosowanych w budownictwie pasywnym. Joanna Kwiecińska (Politechnika Lubelska) zaprezentowała Earthshipy - pasywnie ogrzewane autonomiczne budynki wznoszone niskim kosztem z lokalnie dostępnych materiałów, a nawet odpadów, takich jak opony wypełnione ubitą ziemią. Taka konstrukcja zapewnia dużą masę termiczną i umożliwia ogrzewanie wyłącznie energią słoneczną w praktycznie każdym klimacie. Earthshipy wykorzystują wodę z opadów, wiatr i energię słoneczną do oświetlenia, wentylacji oraz ogrzewania pomieszczeń - poprzez przeszklone ściany ustawione pod odpowiednim kątem, przez które dociera energia do łatwo nagrzewających się materiałów pomagających magazynować ciepło (np. opon).

W sesji architektonicznej Michał Pierzchalski (KAPE) omówił zagadnienia oceny i optymalizacji proekologicznej przy zastosowaniu metody LCA. Łukasz Piątek (PW) wskazywał, jak kształtować architektonicznie budynki o niskim zapotrzebowaniu na energię. Bartosz Przybyś (Politechnika Lubelska) zaprezentował koncepcję budowy obiektu w technologiach budownictwa naturalnego. Czy kompozyty konopno-wapienne mogą być szansą na zrównoważone budownictwo w Polsce - to był temat wystąpienia Michała Gołębiewskiego (Politechnika Warszawska).

Zobacz też: Ekobudynki wysokie

Drugi dzień wypełniły praktyczne prezentacje oraz warsztaty z użyciem najnowszych programów dla architektów i projektantów. Konferencję wsparły firmy: Allplan GmbH, Podlaskie Konopie i Budynki z Konopi, Dan-Bud, MECH.build oraz RD bud.

Patronami wydarzenia były: Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego oraz Krajowa Agencja Poszanowania Energii. Patronami medialnymi są portal Energia i My, Polibuda.info oraz redakcja miesięcznika IZOLACJE.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 4/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Alternatywa dla wełny i styropianu »


W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu... ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Szukasz specjalistycznych noży ręcznych?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Noże z mechanizmem cofania ostrza do rękojeści, z ostrzem ukrytym w konstrukcji... czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.