Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ruch budowlany w 2016 r.

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 3/2017  |  27.02.2017
Ruch budowlany w 2016 r.
Ruch budowlany w 2016 r.
www.freeimages.com

Z zebranych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego danych dotyczących ruchu budowlanego wynika, że w 2016 r. w Polsce wydano 187 498 pozwoleń na budowę, co oznacza 2-procentowy wzrost w stosunku do ubiegłego roku (o 3732 pozwolenia więcej).

W 2016 r. w stosunku do 2015 r. liczba wydanych pozwoleń na budowę wzrosła w 6 z 10 badanych rodzajów obiektów. Najwyższy wzrost odnotowany został w kategoriach: budynków zamieszkania zbiorowego (28,4%), obiektów przemysłowych i magazynowych (16%), budynków wielorodzinnych (12,2%) oraz budynków jednorodzinnych (10,4%).

Znaczący udział w ogólnej liczbie pozwoleń na budowę mają pozwolenia na budynki mieszkalne. W 2016 r. w tej kategorii wydano 87 267 pozwoleń (46,5% ogólnej liczby pozwoleń). W stosunku do lat 2015-2014 jest to wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę, odpowiednio o 10,5% i o 14,2%.

Zobacz też: Budownictwo mieszkaniowe w styczniu 2017 r.

Na realizację budynków jednorodzinnych w 2016 r. wydano 82 852 pozwolenia, a na budynki wielorodzinne 4415 pozwoleń. Jednak ponieważ od połowy 2015 r. istnieje możliwość realizowania m.in. wolno stojących budynków jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, na podstawie zgłoszenia, dane te należy rozpatrywać wraz z tymi zgłoszeniami.

W ubiegłym roku organy administracji architektoniczno-budowlanej przyjęły 5302 zgłoszenia budowy domów jednorodzinnych. W 2016 r. wydano również 4 386 pozwoleń na budowę 5008 obiektów infrastruktury transportu. Natomiast zezwoleń na realizację inwestycji drogowych wydano 1 516 dla 2254 obiektów. Łącznie stanowi to 5902 decyzje obejmujące budowę 7262 obiektów.

Do użytkowania w ubiegłym roku oddano 163 495 obiektów budowlanych, w tym 80 894 budynki jednorodzinne i 4238 budynków wielorodzinnych.W 2016 r. zalegalizowano 300 obiektów budowlanych powstałych jako samowole budowlane, 134 z nich to budynki jednorodzinne. Drugą w kolejności kategorią były budynki gospodarczo-inwentarskie, zalegalizowano 69 takich obiektów. Jest to mniej niż w obu badanych latach, odpowiednio o 25 i o 223 obiekty.

Przeczytaj: Sprzedaż materiałów budowlanych - wyniki i perspektywy

W ubiegłym roku wydano także 4698 nakazów rozbiórki. W stosunku do 2015 r. jest to mniej o 8,9% i o 6% mniej niż w 2014 r. Prawie 30% wydanych nakazów rozbiórki (1394) dotyczyło przypadków niewłaściwego utrzymania obiektów. 851 decyzji nakazujących rozbiórkę (18,1% ogólnej liczby wydanych nakazów) dotyczyło budynków mieszkalnych. Z tej liczby 290 nakazów wydano z tytułu samowoli budowlanej, a 412 nakazów z powodu niewłaściwego utrzymania obiektów budowlanych.

Źródło: GUNB

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 3/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.