Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

PKP udostępnia tereny na potrzeby programu Mieszkanie Plus

Materiały prasowe  |  10.02.2017
Wiceminister Kazimierz Smoliński o realizacji programu Mieszkanie Plus podczas targów BUDMA 2017
Wiceminister Kazimierz Smoliński o realizacji programu Mieszkanie Plus podczas targów BUDMA 2017
MIiB

Podczas targów BUDMA w Poznaniu Polskie Koleje Państwowe, Xcity Investment, a także włodarze samorządów Głogowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Oławy, Świnoujścia i Zielonej Góry podpisało z BGK Nieruchomości porozumienia w sprawie wykorzystania terenów kolejowych na potrzeby programu "Mieszkanie Plus".

Polskie Koleje Państwowe zaoferowały do wykorzystania w kluczowym rządowym programie pierwsze działki w siedemnastu lokalizacjach w dziesięciu miastach w całej Polsce, w tym w ośrodkach, w których jest bardzo duże zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach. Umowy podpisano 8 lutego br., w ramach odbywającego się na targach BUDMA, zorganizowanego przez MIiB I Forum Gospodarczego Budownictwa i Architektury.

"Jedno z założeń programu "Mieszkanie Plus" to budowa mieszkań dopasowanych do lokalnych potrzeb. Już teraz pilotaż programu realizujemy we współpracy z samorządami, które wskazują miejsce i przygotowują projekt pasujący do istniejącej zabudowy. Włączenie do programu działek PKP to przełom. Udostępnienie gruntów PKP w miastach, w których mieszkańcy bardzo czekają na mieszkania na wynajem jest bardzo istotne" - podkreślił obecny podczas uroczystości wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

PKP wspólnie z BGK Nieruchomości wyselekcjonowały najlepsze tereny spośród ponad 100 tysięcy hektarów gruntów, którymi zarządza PKP. Wybrano dobrze skomunikowane działki m.in.: w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Chorzowie, Łomży, Białymstoku, Szczecinie, Łowiczu i Katowicach. Wytypowane działki to m.in.: Poznań Wolne Tory, Warszawa Odolany, Wrocław Świebodzki, Warszawa (ul. Radzymińska), Katowice (ul. Asnyka), Szczecin (ul. Starkiewicza). Łącznie zajmują powierzchnię kilkuset hektarów.

"PKP wspiera program "Mieszkanie Plus" i działa na rzecz jego realizacji już od początku 2016 r. To jeden z kilku strategicznych projektów, które realizujemy wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa. Zaproponowane przez nas tereny są położone w dobrych lokalizacjach z dostępem infrastruktury i otoczeniem uzupełniającym funkcje mieszkaniowe" - mówił Mirosław Pawłowski, prezes PKP.

Przeczytaj też: BCC o rozwoju budownictwa mieszkaniowego

Warunki wykorzystania tych działek w realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego zostaną określone w przyszłości. Dodatkowo BGK Nieruchomości i PKP wskazały w porozumieniu 72 kolejne miasta, w których na terenach kolejowych może być realizowany program "Mieszkanie Plus".

Umowę dotyczącą wykorzystania terenów kolejowych na potrzeby programu podpisali Mirosław Pawłowski - prezes PKP, Michał Beim - członek zarządu PKP, Mirosław Barszcz - prezes BGK Nieruchomości oraz Marek Chibowski - prezes Xcity Investment, a także włodarze 5 kolejnych samorządów: Głogowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Oławy, Świnoujścia i Zielonej Góry.

Narodowy Program Mieszkaniowy, pakiet "Mieszkanie Plus"

27 września 2016 r. rząd przyjął Narodowy Program Mieszkaniowy - kompleksowy dokument określający główne działania polityki mieszkaniowej, które w perspektywie 2030 r. pozwolą na realizację 3 głównych celów:

 • Zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających obecnie nabycie lub wynajęcie mieszkania na zasadach komercyjnych. Liczba mieszkań przypadająca na 1 tys. mieszkańców powinna osiągnąć wysokość mieszcząca się w aktualnej średniej Unii Europejskiej (435 mieszkań na 1000 osób).   
 • Zwiększenie możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkaniowych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym ze względu na niskie dochody lub szczególnie trudną sytuacją życiową. Samorządy gminne powinny dysponować możliwościami zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wszystkich gospodarstw domowych oczekujących aktualnie na najem mieszkania od gminy.   
 • Poprawa warunków mieszkaniowych społeczeństwa, stanu technicznego zasobów mieszkaniowych oraz zwiększenie efektywności energetycznej. Liczba osób mieszkających w warunkach substandardowych (ze względu na niski stan techniczny budynku, brak podstawowych instalacji technicznych lub przeludnienie) powinna się obniżyć o 2 mln osób (z ok. 5,3 mln do ok. 3,3 mln).

Czy wiesz, że: Wstrzymano przyjmowanie wniosków w ramach MdM na 2017

Najważniejsze działania przewidziane w programie składają się na pakiet "Mieszkanie Plus":

 • Dostępne budownictwo na wynajem na gruntach samorządowych i Skarbu Państwa

  Realizacja programu w tym zakresie jest aktualnie prowadzona przez spółkę BGK Nieruchomości. Podmioty zainteresowane taką współpracą (samorządy gminne, deweloperzy, podmioty posiadające grunty pod zabudowę mieszkaniową) powinny skierować bezpośrednią ofertę współpracy w ramach programu Mieszkanie Plus do spółki
 • Społeczne budownictwo czynszowe  

  - wsparcie budownictwa komunalnego i chronionego. Państwo dotuje samorządy terytorialne oraz organizacje pożytku publicznego, które tworzą zasób mieszkaniowy dla osób najuboższych. Podmioty takie mogą się ubiegać o dofinansowanie części kosztów inwestycji (35-55% w zależności od rodzaju przedsięwzięcia), w wyniku której zostaną utworzone lokale socjalne, mieszkania komunalne, mieszkania chronione noclegownie lub schroniska dla bezdomnych.       

  - wsparcie budownictwa społecznego. Ze środków publicznych udzielane są dopłaty do oprocentowania kredytów i obligacji w ramach prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego programu preferencyjnych kredytów dla towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowych i spółek gminnych.   
 • Wsparcie dla systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe

  MIiB przygotowuje projekt ustawy wprowadzającej Indywidualne Konta Mieszkaniowe zakładane w bankach lub SKOK-ach, na których będzie można gromadzić środki na realizację celów mieszkaniowych. Projekt ustawy powinien trafić do uzgodnień i konsultacji w pierwszej połowie br.

Źródło: MIiB

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Czego użyć do napraw i uszczelnień?


Na etapie wykonywania hydroizolacji budynku warto rozważyć zastosowanie materiałów ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Budowa w czasach pandemii
 • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.