Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak poprawić jakość powietrza w Polsce

Materiały prasowe  |  16.01.2017  |  2
Jak poprawić jakość powietrza w Polsce
Jak poprawić jakość powietrza w Polsce
www.freeimages.com

"Poprawa jakości powietrza w Polsce wymaga działań systemowych. W Ministerstwie Środowiska działa Komitet Sterujący ds. "Krajowego Programu Ochrony Powietrza". W jego ramach współpracujemy m.in. z ministrem energii nad standardami dla paliw stosowanych w domowych piecach oraz ministrem rozwoju nad standardami dla tych pieców. Te działania to konieczność" - powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska, podczas konferencji prasowej dotyczącej problemu smogu w Polsce.

Działaniom resortu środowiska przyświeca hasło "Dobre paliwo w dobrym kotle". Przedstawiciele resortu chcieliby, aby rozporządzenia ministra rozwoju i ministra energii zostały wprowadzone jeszcze w połowie tego roku, aby móc rozpocząć nowy sezon grzewczy z nowymi normami jakości.

Minister dodał także, że polski węgiel jest dobrej jakości. "Teraz pracujemy nad rozwiązaniami i technologiami, aby mógł być on spalany w sposób jak najbardziej przyjazny dla środowiska".

Zobacz też: NFOŚiGW wydaje miliardy na walkę ze smogiem

"Jednym ze sposobów na poprawę jakości powietrza w Polsce jest także rozwój geotermii. To czysta, bezemisyjna energia, która sprawdzi się w aglomeracjach. Również Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspiera rozwój geotermii w Polsce poprzez odpowiednie programy" - dodał podczas konferencji minister Jan Szyszko.

Zaznaczył, że na terenach wiejskich odnawialnym źródłem energii może być biomasa. Resortowi zależy, aby tereny wiejskie były samowystarczalne energetycznie.

Ochrona powietrza

W Ministerstwie Środowiska działa Komitet Sterujący ds. Krajowego Programu Ochrony Powietrza powołany zarządzeniem premier Beaty Szydło. Koordynuje on prace międzyresortowe dotyczące działań na rzecz poprawy jakości powietrza, które zostały zawarte w Programie. W skład Komitetu wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Energii, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz samorządy.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 10 mld zł na programy ochrony powietrza. Połowa tych środków jest już w trakcie rozdysponowania.

Narodowy Fundusz finansuje rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczych w miastach. Takie działanie przyczynia się m.in. do likwidacji starych kotłów domowych. To dużo skuteczniejsze niż dofinansowanie do wymiany indywidualnych kotłów.

Jan Szyszko zaznaczył także, że w Ministerstwie Środowiska rozważana jest obecnie możliwość obniżenia progów, przy których są ogłaszane alarmy smogowe. Najpierw należy jednak wyjaśnić przyczyny, dla których progi te zostały podniesione.

Smog w Polsce

Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest spalanie słabej jakości paliw oraz śmieci w domowych, często przestarzałych piecach. Problem wzrasta, gdy występują niesprzyjające warunki atmosferyczne. Smogowi sprzyja także niewłaściwa gospodarka przestrzenna, w tym zabudowywanie klinów i korytarzy napowietrzających. Z taką sytuacją mamy do czynienia m.in. w Warszawie.

Przeczytaj: GIOŚ o jakości powietrza w Polsce

Przyczyną smogu są także naturalne zanieczyszczenia glebowe. Pyły te mają średnicę taką samą jak pyły PM2,5 oraz PM10. W krajach skandynawskich, Wielkiej Brytanii, Szkocji, Irlandii i innych, które są w otoczeniu dużych zbiorników wodnych jest dużo mniejsze zapylenie niż w krajach kontynentalnych.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Komentarze

(1)
uki_ukk97 | 22.08.2017, 21:45

A co myślicie o bioenergii? Np. o biomasie? Slyszałam, ze coraz więcej na rynku jest takichj firm, które oferuja sadzonki paulowni, a także prowadzenie jej plantacji. Takie roślinki wytwarzają bio energie, która mogą wykorzystywac różne zakłady przemysłowe :) Myślę, że jakiby rózne zakłady produkcyjne własnie z tego korzystały to stan powietrza byłoby zdecydowanie lepszy! ;)

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Szukasz materiałów budowlanych dobrej jakości?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Opłacalność paneli fotowoltaicznych - najnowsze informacje i porady »

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

W przyszłym roku nastąpią znaczne podwyżki cen energii elektrycznej, dlatego też warto zastanowić się nad montażem paneli fotowoltaicznych.
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.