Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym

dr inż. Adam Ujma  |  IZOLACJE 1/2017  |  12.01.2017
Uczestnicy XIII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej "Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym - Materiały i Technologie Energooszczędne"
Uczestnicy XIII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej "Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym - Materiały i Technologie Energooszczędne"
Politechnika Częstochowska

W dniach 7-9 grudnia 2016 r. odbyła się XIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym - Materiały i Technologie Energooszczędne", zorganizowana przez Katedrę Organizacji i Technologii Budownictwa z Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej, pod patronatem Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami PAN.

Partnerami konferencji były Research Institute of Building Physics (NIISF) Russian Academy Architecture and Building Sciences oraz firmy Aluprof i Schöck Bauteile. W konferencji wzięło udział ponad 70 osób, w tym przedstawiciele instytucji naukowo-badawczych oraz uczelni z kraju i zagranicy (m.in. z Armenii, Białorusi, Gruzji, Słowacji, Rosji, Ukrainy, Węgier), a także studenci Koła Naukowego "3E Building" działającego przy Katedrze.

Pierwszego dnia konferencji w wystąpieniach prelegentów poruszono m.in. tematykę termomodernizacji budynków w aspekcie aktualności rejestrów ewidencji gruntów i budynków, kształtowania parametrów fizykalnych złączy stropodachów w świetle nowych wymagań cieplnych, parametrów fizykalnych przegród zewnętrznych budynku o konstrukcji drewnianej, analizy geometrycznej przepływów w układzie system wentylacyjny i wnętrze wentylowanego pomieszczenia, wpływu kwarcowych dodatków mineralnych modyfikujących beton warstwy wierzchniej na jego zespolenie z podkładem betonowych, wpływu separowanych popiołów dennych na mrozoodporność betonu, a także przenikania ciepła do gruntu z masywnej płyty fundamentowej kotłowni elektrowni Jaworzno.

Zobacz też: Podpisano pierwsze umowy na termomodernizację budynków użyteczności publicznej

Drugiego dnia konferencji tematyka wystąpień koncentrowała się m.in. na ocenie potencjału energetycznego zbiorników wodnych, prezentacji nowego systemu drenażu podnoszącego bezpieczeństwo realizacji budynków wysokościowych, prezentacji wyników badań wpływu warstwy biologicznej dachów zielonych na temperaturę gruntu w tych konstrukcjach, analizie parametrów fizykalnych dachów zielonych i ich złączy w świetle nowych wymagań cieplnych, wpływie pojemności cieplnej budynku na funkcjonowanie systemu ogrzewania podłogowego, wpływie parametrów optyczno-energetycznych na komfort cieplny pomieszczeń, prezentacji nowej konstrukcji stalowego łącznika balkonowego do zastosowań w ustrojach żelbetowych płyt wspornikowych i loggii niwelującego efekt cieplnego liniowego pomostu energetycznego, ocenie efektywności wytwarzania ciepła w kolektorze słonecznym działającym w trybie grawitacyjnym, omówieniu instrumentów prawnych i ekonomicznych wspierających budownictwo energooszczędne w Polsce, omówieniu realizacji współczesnego budownictwa europejskiego w aspekcie energooszczędności i wykorzystania odnawialnych źródeł energii, omówieniu przykładów architektury energoaktywnej i wykorzystującej odnawialne źródła energii, wpływie rodzaju stolarki okiennej na opłacalność inwestycji w budownictwie energooszczędnym, przedstawieniu przykładu rewitalizacji budynku w aspekcie energetycznym i estetycznym oraz zastosowaniu silikatów w aspekcie ekologii i ekonomii.

Prezentacje instytucji i firm wspierających konferencję dotyczyły m.in. zastosowaniu BIM do energooszczędnego projektowania budynków (ArCADiasoft Chudzik sp.j.), efektywności energetycznej i etykietowania energetycznego stolarki budowlanej (Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska), coraz szerszego zastosowania w najbliższej przyszłości poliuretanów (Balex Metal), neutralizacji efektu mostków cieplnych i akustycznych w budynkach (Schöck Bauteile GmbH), a także działalności firmy Aluprof jako kreatora rozwiązań z aluminium (Aluprof).

Uczestnicy konferencji mieli również możliwość zwiedzenia obiektów Muzeum Browaru Żywiec.

W trzecim dniu konferencji uczestnicy wzięli udział w wykładach i prezentacjach na terenie zakładu w Bielsku–Białej i zakładu Grupy Kęty w Kętach. Zaprezentowano proces produkcji ze zwiedzaniem linii produkcyjnych, prototypowni oraz laboratorium sprawdzającego jakość produkowanych wyrobów. Prezentowane treści w głównej mierze dotyczyły nowych standardów i rozwiązań konstrukcyjnych dla budownictwa energooszczędnego.

Wizyta w firmie Aluprof pozwoliła zapoznać się uczestnikom konferencji z procesem technologicznym wytwarzania profili aluminiowych, z innowacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi systemów stolarki budowlanej i systemów elewacyjnych, bogatą listą obiektów referencyjnych wybudowanych z wykorzystaniem prezentowanych systemów i wieloma innymi zagadnieniami związanymi z procesem projektowania, wytwarzania systemów aluminiowych i zastosowania ich w realizacji budynków.

Przeczytaj o: 62. Konferencji Naukowej Krynica 2016

Zaprezentowane systemy architektoniczne i budowlane wzbudziły duże zainteresowanie uczestników konferencji, wpisując się w jej tematykę ukierunkowaną na propagowanie materiałooszczędnych i energooszczędnych rozwiązań dla budownictwa spełniającego zasady zrównoważonego rozwoju.

Będąca już tradycją konferencji część praktyczna pozwala uczestnikom poznać konkretne realizacje architektoniczno-budowlane, technologie oraz proces produkcji wybranych wyrobów. Spotkania naukowców z praktykami, wymiana myśli i doświadczeń stanowią istotny element konferencji.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2017

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.