Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Innowacje napędzają rozwój firmy VELUX w Polsce

Materiały prasowe  |  29.11.2016
Energooszczędne okno Nowej Generacji
Energooszczędne okno Nowej Generacji
VELUX

Innowacyjność to domena krajów skandynawskich, na co wskazują globalne rankingi. Dzięki obecności na polskim rynku firmy o duńskich korzeniach - Grupy VELUX - na poprawie konkurencyjności zyskuje również nasz kraj. Dotyczy to nie tylko nowości produktowych i procesowych, ale także przenoszenia dobrych praktyk - dbałości o środowisko i społeczeństwo.

"Od początku swojego istnienia firma VELUX stawiała sobie za cel tworzenie produktów przyjaznych dla społeczeństwa i środowiska. Ważnym elementem strategii firmy jest również rozwój i współpraca z państwami, w których firma jest obecna. Podstawą rozwijania innowacyjności w Polsce w oparciu o doświadczenie firm jest otwartość na dialog i współpracę różnych interesariuszy – w tym przedstawicieli rządu, agencji rozwoju, uczelni, instytutów naukowych oraz biznesu. Kluczem do efektywnej współpracy jest zaufanie. To ważny wzorzec kultury skandynawskiej, który dobrze sprawdza się także w Polsce" - powiedział Jacek Siwiński, dyrektor generalny VELUX Polska podczas konferencji "Innowacyjne rozwiązania skandynawskich firm w Polsce", zorganizowanej przez Skandynawsko-Polską Izbę Gospodarczą.

Poznaj wyniki badania: Warunki mieszkaniowe a zdrowie Polaków

Innowacyjność Grupy VELUX przejawia się m.in. w wyznaczaniu trendów w rozwoju branży stolarki na świecie i w Polsce. Gdy firma rozpoczynała swoją działalność 26 lat temu, nikt nie stosował okien dachowych. Obecnie jej oferta obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy, w tym okien do dachów płaskich. VELUX oferuje także rolety zaciemniające, izolujące i dekoracyjne, a także akcesoria do montażu, do poprawy szczelności i energooszczędności, do automatycznego sterowania oknami oraz przesłonami z możliwością podłączenia do systemów inteligentnego budynku.

W 2013 r. Grupa VELUX wprowadziła na rynek energooszczędne okno Nowej Generacji, które jednocześnie oferuje lepsze doświetlenie dzięki większej powierzchni szyby. Wymagało to wdrożenia unikalnej technologii ThermoTechnology™ oraz całkowitej zmiany procesów produkcyjnych. W polskich zakładach firmy wymieniono bądź zmodernizowano 80% parku maszynowego. Produkty Nowej Generacji VELUX są przy tym przyjazne dla środowiska w całym cyklu ich życia. Tworząc je firma stosuje Analizę Cyklu Życia Produktu (LCA), która uwzględnia wpływ produktów na klimat i środowisko począwszy od zakupu surowców przez produkcję i użytkowanie, aż po ich utylizację. Wyniki analizy są podstawą do ich udoskonalania, a także wprowadzania zmian w procesie produkcji.

Warto podkreślić, iż polskie fabryki VELUX, pomimo istotnego zwiększenia produkcji, w ciągu ostatnich 5 lat zmniejszyły emisję CO2 o 16 proc. To ważny element strategii klimatycznej Grupy, której celem jest obniżenie do roku 2020 własnej emisji CO2 o połowę w porównaniu z rokiem 2007. Założenia te przewyższają unijne cele w tym zakresie o 15%, a w roku 2015 Grupa wyprzedziła je o 9 lat.

Zakłady produkcyjne w Gnieźnie, Namysłowie i Wędkowach jako pierwsze w branży stolarki przeszły pozytywnie audyt energetyczny i otrzymały certyfikat ISO 50001. W praktyce wdrożenie systemu zarządzania energią w fabrykach VELUX oznacza stałą i systematyczną koncentrację na efektywności energetycznej wszystkich procesów operacyjnych, maszyn, sprzętu itd., jak również podnoszenie świadomości pracowników poprzez system szkoleń.

VELUX wdraża też rozwiązania udoskonalające procesy pozyskiwania energii. Fabryka okien w Gnieźnie stosuje biomasę do uzyskania energii na potrzeby procesów produkcyjnych, a także ogrzewania hal produkcyjnych. Nowoczesny kocioł opalany zrębkami tzw. wiórami (około 4 200 ton materiału rocznie), które są naturalnym odpadem procesów produkcyjnych pozwala na wytworzenie blisko 52 000 kWh energii elektrycznej, co przekłada się na obniżenie zużycia gazu nawet o 60%. Kocioł pokrywa aż 85% rocznego zapotrzebowania fabryki na ciepło, przynosząc jednocześnie oszczędności na poziomie około 570 tysięcy złotych rocznie. Lepiej ogrzewane hale produkcyjne to lepsze warunki pracy, a pełne wykorzystanie surowca pozwala zmniejszyć ilość odpadów produkcyjnych.

Innowacyjność firmy znalazła swoje odzwierciedlenie również w procesie logistycznym. Tradycyjnie okna transportuje się na paletach, natomiast VELUX stworzył CUBE - bezpaletowy system pakowania i transportu okien, który pozwala przewozić więcej okien niż przy użyciu palet. Przekłada się to na oszczędność paliwa, a tym samym redukcję emisji CO2.

Czy wiesz, że: VELUX rozbudował fabrykę w Namysłowie

Oszczędności przyniosła także tegoroczna inwestycja w budowę nowej hali magazynowo-produkcyjnej, która wpłynęła na usprawnienie procesu produkcji, ograniczenie emisji CO2, poprawę warunków pracy, koszty magazynowania komponentów. Uruchomiono proces zaopatrywania linii montażowej komponentami w systemie Just-in-time - dokładnie na czas. Skrócił się odcinek dróg transportowych, co oznacza redukcję liczby wózków, a także koszów z nimi związanych, rodzaju używanego sprzętu, zużycia energii, codziennej obsługi.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Membrany dachowe - poznaj nowoczesne rozwiązania »

Jak mocować materiały izolacyjne?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W pierwszym etapie montażu termoizolacji do ocieplanej przegrody... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.