Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-X 2016 r.

Materiały prasowe  |  18.11.2016
Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-X 2016 r.
Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-X 2016 r.
GUS

W okresie dziesięciu miesięcy br. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym i liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-październik 2016 r. oddano do użytkowania 127034 mieszkania, tj. o 9,2% więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r., w którym odnotowano wzrost o 1,2%.

W okresie dziesięciu miesięcy 2016 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 174063 mieszkań, tj. o 10,5% więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. (wobec wzrostu przed rokiem o 17,9%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 148656, tj. o 4,3% (wobec wzrostu przed rokiem o 10,5%).

Przeczytaj: Stowarzyszenia branżowe deklarują wsparcie budownictwa mieszkaniowego

Największy udział (48,8%) w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania mieli inwestorzy indywidualni, którzy w okresie styczeń-październik 2016 r. oddali do użytkowania 61937 mieszkań, tj. o 3,9% mniej niż przed rokiem (wobec wzrostu w ub. roku o 3,8%). W tej grupie inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. odnotowano wzrost liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym - do 82494 mieszkań, tj. o 10,7% (wobec wzrostu przed rokiem o 13,6%).

Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 73513 mieszkań, tj. o 5,1% (wobec wzrostu przed rokiem o 3,9%).

Deweloperzy w okresie dziesięciu miesięcy 2016 r. oddali do użytkowania 60565 mieszkań (co stanowiło 47,7% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 26,4% więcej niż w analogicznym okresie 2015 r., kiedy notowano wzrost o 3,2%.

Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 86253 mieszkań, tj. o 8,1% więcej niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 23,0%). Odnotowano również wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, do 70992 mieszkań, tj. o 1,3% (wobec wzrostu przed rokiem o 19,8%).

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie dziesięciu miesięcy 2016 r. oddały do użytkowania 2042 mieszkania wobec 1381 mieszkań przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia - do 1344 wobec 1208 mieszkań przed rokiem i liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 1902 wobec 997 mieszkań w roku poprzednim.

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) oddali do użytkowania w ciągu dziesięciu miesięcy 2016 r. łącznie 2490 mieszkań wobec 2579 przed rokiem, z tego w budownictwie komunalnym - 1260 mieszkań (1181 przed rokiem), w społecznym czynszowym - 987 mieszkań (965 przed rokiem), a w zakładowym - 243 mieszkania (433 przed rokiem). W ramach tych form budownictwa liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia wzrosła – do 3972 wobec 1977 przed rokiem, natomiast liczba mieszkań których budowę rozpoczęto wzrosła - do 2249, wobec 1532 w roku poprzednim.

W okresie styczeń-październik 2016 r. wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w siedmiu województwach, w tym największy: w województwie zachodniopomorskim - o 36,7%, mazowieckim - o 25,7% i lubuskim - o 19,6%. Spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania wystąpił w dziewięciu województwach, w tym największy: w województwie pomorskim - o 9,8%, świętokrzyskim - o 6,1% i kujawsko-pomorskim - o 4,8%.

W okresie dziesięciu miesięcy 2016 r. wzrost liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym zaobserwowano w jedenastu województwach, w tym największy: w opolskim - o 50,0%, świętokrzyskim - o 46,2% i łódzkim - o 43,9%.

Spadek liczby wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym wystąpił w pięciu województwach: podlaskim - o 18,2%, warmińsko-mazurskim - o 17,9%, kujawsko-pomorskim - o 2,0%, mazowieckim - o 1,1% i lubelskim - o 0,2%.Wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-październik 2016 r. odnotowano w dziesięciu województwach, w tym największy: w opolskim - o 31,0%, kujawsko-pomorskim - o 18,6% i śląskim - o 16,3%.

Zobacz, jak: Minister Adamczyk podsumował rok

Spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto wystąpił w sześciu województwach, w tym największy: w lubelskim - o 11,3%, małopolskim - o 10,6% i podlaskim - o 7,4%. W województwie mazowieckim (które ma największy udział na rynku budownictwa mieszkaniowego) rozpoczęto budowę 31875 mieszkań, tj. o 12,3% więcej niż przed rokiem.

Źródło: GUS

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.