Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-X 2016 r.

Materiały prasowe  |  18.11.2016
Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-X 2016 r.
Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-X 2016 r.
GUS

W okresie dziesięciu miesięcy br. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym i liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-październik 2016 r. oddano do użytkowania 127034 mieszkania, tj. o 9,2% więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r., w którym odnotowano wzrost o 1,2%.

W okresie dziesięciu miesięcy 2016 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 174063 mieszkań, tj. o 10,5% więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. (wobec wzrostu przed rokiem o 17,9%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 148656, tj. o 4,3% (wobec wzrostu przed rokiem o 10,5%).

Przeczytaj: Stowarzyszenia branżowe deklarują wsparcie budownictwa mieszkaniowego

Największy udział (48,8%) w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania mieli inwestorzy indywidualni, którzy w okresie styczeń-październik 2016 r. oddali do użytkowania 61937 mieszkań, tj. o 3,9% mniej niż przed rokiem (wobec wzrostu w ub. roku o 3,8%). W tej grupie inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. odnotowano wzrost liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym - do 82494 mieszkań, tj. o 10,7% (wobec wzrostu przed rokiem o 13,6%).

Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 73513 mieszkań, tj. o 5,1% (wobec wzrostu przed rokiem o 3,9%).

Deweloperzy w okresie dziesięciu miesięcy 2016 r. oddali do użytkowania 60565 mieszkań (co stanowiło 47,7% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 26,4% więcej niż w analogicznym okresie 2015 r., kiedy notowano wzrost o 3,2%.

Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 86253 mieszkań, tj. o 8,1% więcej niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 23,0%). Odnotowano również wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, do 70992 mieszkań, tj. o 1,3% (wobec wzrostu przed rokiem o 19,8%).

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie dziesięciu miesięcy 2016 r. oddały do użytkowania 2042 mieszkania wobec 1381 mieszkań przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia - do 1344 wobec 1208 mieszkań przed rokiem i liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 1902 wobec 997 mieszkań w roku poprzednim.

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) oddali do użytkowania w ciągu dziesięciu miesięcy 2016 r. łącznie 2490 mieszkań wobec 2579 przed rokiem, z tego w budownictwie komunalnym - 1260 mieszkań (1181 przed rokiem), w społecznym czynszowym - 987 mieszkań (965 przed rokiem), a w zakładowym - 243 mieszkania (433 przed rokiem). W ramach tych form budownictwa liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia wzrosła – do 3972 wobec 1977 przed rokiem, natomiast liczba mieszkań których budowę rozpoczęto wzrosła - do 2249, wobec 1532 w roku poprzednim.

W okresie styczeń-październik 2016 r. wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w siedmiu województwach, w tym największy: w województwie zachodniopomorskim - o 36,7%, mazowieckim - o 25,7% i lubuskim - o 19,6%. Spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania wystąpił w dziewięciu województwach, w tym największy: w województwie pomorskim - o 9,8%, świętokrzyskim - o 6,1% i kujawsko-pomorskim - o 4,8%.

W okresie dziesięciu miesięcy 2016 r. wzrost liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym zaobserwowano w jedenastu województwach, w tym największy: w opolskim - o 50,0%, świętokrzyskim - o 46,2% i łódzkim - o 43,9%.

Spadek liczby wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym wystąpił w pięciu województwach: podlaskim - o 18,2%, warmińsko-mazurskim - o 17,9%, kujawsko-pomorskim - o 2,0%, mazowieckim - o 1,1% i lubelskim - o 0,2%.Wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-październik 2016 r. odnotowano w dziesięciu województwach, w tym największy: w opolskim - o 31,0%, kujawsko-pomorskim - o 18,6% i śląskim - o 16,3%.

Zobacz, jak: Minister Adamczyk podsumował rok

Spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto wystąpił w sześciu województwach, w tym największy: w lubelskim - o 11,3%, małopolskim - o 10,6% i podlaskim - o 7,4%. W województwie mazowieckim (które ma największy udział na rynku budownictwa mieszkaniowego) rozpoczęto budowę 31875 mieszkań, tj. o 12,3% więcej niż przed rokiem.

Źródło: GUS

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak błyskawicznie zlokalizować mostki termiczne?


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać posadzkę do pomieszczenia? Wypróbuj »

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Konfigurator pomoże Ci w łatwy i szybki sposób dobrać... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.