Od końca marca do maja 2010 r. firma wyśle przenośny dom pasywny w podróż po Europie. W Polsce będzie można go obejrzeć 13 kwietnia w Krakowie przy Galerii Krakowskiej oraz 15 kwietnia w Warszawie przy Pałacu Nauki i Kultury. Pozostałe kraje trasy to Austria, Słowacja, Czechy, Dania, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, Francja, Szwajcaria i Włochy.
Budynek o powierzchni 24 m² i solidnej konstrukcji drewnianej został uzupełniony o energooszczędne rozwiązania budowlane, z wykorzystaniem produktów BASF. Odwiedzający będą mogli zapoznać się z głównymi aspektami domu pasywnego: innowacyjną izolacją z produktów BASF takich, jak Neopor®, stosowany głównie do izolacji fasad oraz Styrodur® C, wytłaczane sztywne pyty z pianki polistyrenowej (XPS), wykorzystywane jako odporna na ściskanie i hydrofobowa izolacja cieplna, np. płyt fundamentowych, płaskiego dachu i obrzeży. MESH rozpocznie europejską trasę 30 marca w Wiedniu i zakończy ją 29 maja na Konferencji Domu Pasywnego w Dreźnie.
Istotne rozwiązania
MESH z pełną izolacją termiczną i bezszwową, szczelną obudową, jest przykładem projektu i konstrukcji domu pasywnego z łatwą w montażu izolacją dźwiękową i termiczną, oknami energooszczędnymi i inteligentną klimatyzacją. Oprócz złożonego systemu zewnętrznej izolacji termicznej, w której występuje Neopor, oraz elementów szalunku z materiału Styrodur C, wykonanych przez Lohr Element (Niemcy), MESH oferuje następujące nowe elementy konstrukcyjne odpowiednie do budowy domu pasywnego:
- dekoracyjne pochłaniacze hałasu wykonane z pianki BASF Basotect®;
- kolektory słoneczne produkcji firmy Viessmann, specjalisty od inżynierii grzewczej, zawierające izolację cieplną z pianki Basotect;
- profile okienne energeto®, energooszczędne i ekonomiczne, wykonane przez producenta systemów okiennych Aluplast;
- Isokorb® XT produkcji Schöck (Niemcy) z rdzeniem izolującym z tworzywa Neopor.
![]() |
Ekonomia i ochrona klimatu
Dom pasywny może obejść się bez ogrzewania i klimatyzacji, a jednak pozostaje chłodny latem i ciepły zimą. Domy pasywne są nie tylko energooszczędne, lecz również mają wyraźnie lepszy mikroklimat wewnętrzny niż budynki tradycyjne. Obowiązująca obecnie dyrektywa UE określa standard “budynków o zużyciu energii bliskim zero” jako przyszłą normę dla wszystkich nowych budynków. Styl budynku zwykle obejmuje bezszwowo izolowaną muszlę oraz wyrafinowany system wentylacji i odzysku ciepła. Zapotrzebowanie na energię jest niskie: dom pasywny, jak określił go Passivhausinstitut Darmstadt (Niemcy), ma resztkowe zapotrzebowanie na ciepło równe 15 kWh na metr kwadratowy rocznego ogrzewania, co odpowiada wartości grzewczej 1,5 litra oleju opałowego. Łączna ilość pierwotnej energii zużytej na dodatkowe ogrzewanie, ciepłą wodę i elektryczność nie może przekraczać rocznie 120 kWh na metr kwadratowy.
materiały: BASF