Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Remonty i modernizacje ważnym elementem budownictwa kubaturowego

Materiały prasowe  |  15.11.2016  |  1
Remonty i modernizacje ważnym elementem budownictwa kubaturowego
Remonty i modernizacje ważnym elementem budownictwa kubaturowego
Dekoral

Wraz z dojrzewaniem polskiego rynku budowlanego oraz stopniowym nasycaniem się gospodarki nowymi inwestycjami, w najbliższych latach coraz większy wkład w polski sektor budowlany będą miały prace remontowe i modernizacyjne. Trend taki zaobserwować już można w budownictwie mieszkaniowym oraz, do pewnego stopnia, w niemieszkaniowym.

Na potrzeby raportu "Remonty i modernizacje budynków w Polsce 2016. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021" przeanalizowano dane o produkcji budowlano-montażowej w podziale na typ robót pokazuje, że wyraźny wzrost znaczenia robót dotyczących wznoszenia nowych obiektów w ostatnich latach został odnotowany jedynie w przypadku budownictwa inżynieryjnego. Główną tego przyczyną jest realizacja licznych dużych inwestycji infrastrukturalnych współfinansowanych ze środków unijnych.

W przypadku budownictwa niemieszkaniowego był to wzrost tylko nieznaczny, natomiast w przypadku budownictwa mieszkaniowego, w ostatnich latach na znaczeniu wyraźnie zyskały prace remontowe, polegające na utrzymaniu stanu technicznego istniejących budynków. Eksperci PMR oczekują, że ten trend będzie się wzmacniał w nadchodzących latach, dzięki czemu polski rynek za kilka lat w coraz większym stopniu przypominać będzie rynki Europy Zachodniej oraz krajów skandynawskich.

Większy odsetek planowanych prac remontowych w budownictwie mieszkaniowym widać także w kwartalnym badaniu konsumenckim Eurostatu, w którym najwyższy odsetek Polaków od lat deklaruje zamiar remontu domu lub mieszkania w ciągu najbliższego roku.

Przeczytaj też: Koniunktura w budownictwie - październik 2016

Trend rosnącego znaczenia prac remontowych i modernizacyjnych w budownictwie mieszkaniowym potwierdza także raport PMR zatytułowany "Rynek wyposażenia wnętrz w Polsce 2016. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021". Przeprowadzone na potrzeby raportu badanie na reprezentatywnej próbie 600 Polaków wskazuje, że co drugi remont realizowany był osobiście przez respondentów lub przy pomocy znajomych i rodziny. Natomiast, im wyższy poziom dochodów respondentów, tym rzadsza jest realizacja remontu osobiście, a większy odsetek remontów realizowanych jest przez firmy remontowo-budowlane.

Z badań wynika, że sposób realizacji prac remontowych zależy również od wielkości miejscowości zamieszkania respondentów: badani mieszkający na wsi oraz w małych i średnich miastach częściej niż pozostali deklarowali realizację remontu osobiście lub przy pomocy bliskich. Z kolei ci mieszkający w dużych miastach przeważnie zlecali całkowite wykonanie remontu ekipie budowlanej.

Tradycyjnie już, najczęściej realizowanym typem prac podczas remontu jest odświeżanie ścian wewnętrznych (86% wskazań). W co drugim realizowanym remoncie odświeżana jest także podłoga (50% wskazań) oraz tapetowane są ściany bądź przyklejane płytki (46% wskazań). Również w poprzednich falach badania te typy prac były najpopularniejszymi rodzajami prac remontowych, realizowanych w domach i mieszkaniach Polaków.

Czy wiesz, że: Będą środki na poprawę efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych

Średni statystyczny koszt remontu (całego mieszkania lub tylko jego części) wyniósł w tym roku ok. 18 tys. zł, przy czym dla połowy respondentów była to kwota nie wyższa niż 10 tys. zł. Niemal dwie trzecie badanych Polaków w materiały niezbędne do remontu zaopatruje się w marketach budowlanych - to od lat najbardziej popularny kanał dystrybucji, z którego korzystają Polacy realizujący remonty.

Źródło: PMR

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.