Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Remonty i modernizacje ważnym elementem budownictwa kubaturowego

Materiały prasowe  |  15.11.2016  |  1
Remonty i modernizacje ważnym elementem budownictwa kubaturowego
Remonty i modernizacje ważnym elementem budownictwa kubaturowego
Dekoral

Wraz z dojrzewaniem polskiego rynku budowlanego oraz stopniowym nasycaniem się gospodarki nowymi inwestycjami, w najbliższych latach coraz większy wkład w polski sektor budowlany będą miały prace remontowe i modernizacyjne. Trend taki zaobserwować już można w budownictwie mieszkaniowym oraz, do pewnego stopnia, w niemieszkaniowym.

Na potrzeby raportu "Remonty i modernizacje budynków w Polsce 2016. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021" przeanalizowano dane o produkcji budowlano-montażowej w podziale na typ robót pokazuje, że wyraźny wzrost znaczenia robót dotyczących wznoszenia nowych obiektów w ostatnich latach został odnotowany jedynie w przypadku budownictwa inżynieryjnego. Główną tego przyczyną jest realizacja licznych dużych inwestycji infrastrukturalnych współfinansowanych ze środków unijnych.

W przypadku budownictwa niemieszkaniowego był to wzrost tylko nieznaczny, natomiast w przypadku budownictwa mieszkaniowego, w ostatnich latach na znaczeniu wyraźnie zyskały prace remontowe, polegające na utrzymaniu stanu technicznego istniejących budynków. Eksperci PMR oczekują, że ten trend będzie się wzmacniał w nadchodzących latach, dzięki czemu polski rynek za kilka lat w coraz większym stopniu przypominać będzie rynki Europy Zachodniej oraz krajów skandynawskich.

Większy odsetek planowanych prac remontowych w budownictwie mieszkaniowym widać także w kwartalnym badaniu konsumenckim Eurostatu, w którym najwyższy odsetek Polaków od lat deklaruje zamiar remontu domu lub mieszkania w ciągu najbliższego roku.

Przeczytaj też: Koniunktura w budownictwie - październik 2016

Trend rosnącego znaczenia prac remontowych i modernizacyjnych w budownictwie mieszkaniowym potwierdza także raport PMR zatytułowany "Rynek wyposażenia wnętrz w Polsce 2016. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021". Przeprowadzone na potrzeby raportu badanie na reprezentatywnej próbie 600 Polaków wskazuje, że co drugi remont realizowany był osobiście przez respondentów lub przy pomocy znajomych i rodziny. Natomiast, im wyższy poziom dochodów respondentów, tym rzadsza jest realizacja remontu osobiście, a większy odsetek remontów realizowanych jest przez firmy remontowo-budowlane.

Z badań wynika, że sposób realizacji prac remontowych zależy również od wielkości miejscowości zamieszkania respondentów: badani mieszkający na wsi oraz w małych i średnich miastach częściej niż pozostali deklarowali realizację remontu osobiście lub przy pomocy bliskich. Z kolei ci mieszkający w dużych miastach przeważnie zlecali całkowite wykonanie remontu ekipie budowlanej.

Tradycyjnie już, najczęściej realizowanym typem prac podczas remontu jest odświeżanie ścian wewnętrznych (86% wskazań). W co drugim realizowanym remoncie odświeżana jest także podłoga (50% wskazań) oraz tapetowane są ściany bądź przyklejane płytki (46% wskazań). Również w poprzednich falach badania te typy prac były najpopularniejszymi rodzajami prac remontowych, realizowanych w domach i mieszkaniach Polaków.

Czy wiesz, że: Będą środki na poprawę efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych

Średni statystyczny koszt remontu (całego mieszkania lub tylko jego części) wyniósł w tym roku ok. 18 tys. zł, przy czym dla połowy respondentów była to kwota nie wyższa niż 10 tys. zł. Niemal dwie trzecie badanych Polaków w materiały niezbędne do remontu zaopatruje się w marketach budowlanych - to od lat najbardziej popularny kanał dystrybucji, z którego korzystają Polacy realizujący remonty.

Źródło: PMR

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Ogromna skuteczność tłumienia hałasu! Sprawdź »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Jak skutecznie wytłumić dźwięki w pomieszczeniach? Czym zaizolować podłogi, ściany i sufity? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Co warto wiedzieć o polimocznikach?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Technologia polimoczników oparta jest na zastosowaniu dwuskładnikowych powłok nakładanych metodą natrysku... czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Jak naprawić przeciekający dach lub balkon?


Nowoczesne technologie umożliwiają łatwą i szybką aplikację produktu, co pozwala zmniejszyć koszty i skrócić czas wykonania prac. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.