Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Remonty i modernizacje ważnym elementem budownictwa kubaturowego

Materiały prasowe  |  15.11.2016  |  1
Remonty i modernizacje ważnym elementem budownictwa kubaturowego
Remonty i modernizacje ważnym elementem budownictwa kubaturowego
Dekoral

Wraz z dojrzewaniem polskiego rynku budowlanego oraz stopniowym nasycaniem się gospodarki nowymi inwestycjami, w najbliższych latach coraz większy wkład w polski sektor budowlany będą miały prace remontowe i modernizacyjne. Trend taki zaobserwować już można w budownictwie mieszkaniowym oraz, do pewnego stopnia, w niemieszkaniowym.

Na potrzeby raportu "Remonty i modernizacje budynków w Polsce 2016. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021" przeanalizowano dane o produkcji budowlano-montażowej w podziale na typ robót pokazuje, że wyraźny wzrost znaczenia robót dotyczących wznoszenia nowych obiektów w ostatnich latach został odnotowany jedynie w przypadku budownictwa inżynieryjnego. Główną tego przyczyną jest realizacja licznych dużych inwestycji infrastrukturalnych współfinansowanych ze środków unijnych.

W przypadku budownictwa niemieszkaniowego był to wzrost tylko nieznaczny, natomiast w przypadku budownictwa mieszkaniowego, w ostatnich latach na znaczeniu wyraźnie zyskały prace remontowe, polegające na utrzymaniu stanu technicznego istniejących budynków. Eksperci PMR oczekują, że ten trend będzie się wzmacniał w nadchodzących latach, dzięki czemu polski rynek za kilka lat w coraz większym stopniu przypominać będzie rynki Europy Zachodniej oraz krajów skandynawskich.

Większy odsetek planowanych prac remontowych w budownictwie mieszkaniowym widać także w kwartalnym badaniu konsumenckim Eurostatu, w którym najwyższy odsetek Polaków od lat deklaruje zamiar remontu domu lub mieszkania w ciągu najbliższego roku.

Przeczytaj też: Koniunktura w budownictwie - październik 2016

Trend rosnącego znaczenia prac remontowych i modernizacyjnych w budownictwie mieszkaniowym potwierdza także raport PMR zatytułowany "Rynek wyposażenia wnętrz w Polsce 2016. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021". Przeprowadzone na potrzeby raportu badanie na reprezentatywnej próbie 600 Polaków wskazuje, że co drugi remont realizowany był osobiście przez respondentów lub przy pomocy znajomych i rodziny. Natomiast, im wyższy poziom dochodów respondentów, tym rzadsza jest realizacja remontu osobiście, a większy odsetek remontów realizowanych jest przez firmy remontowo-budowlane.

Z badań wynika, że sposób realizacji prac remontowych zależy również od wielkości miejscowości zamieszkania respondentów: badani mieszkający na wsi oraz w małych i średnich miastach częściej niż pozostali deklarowali realizację remontu osobiście lub przy pomocy bliskich. Z kolei ci mieszkający w dużych miastach przeważnie zlecali całkowite wykonanie remontu ekipie budowlanej.

Tradycyjnie już, najczęściej realizowanym typem prac podczas remontu jest odświeżanie ścian wewnętrznych (86% wskazań). W co drugim realizowanym remoncie odświeżana jest także podłoga (50% wskazań) oraz tapetowane są ściany bądź przyklejane płytki (46% wskazań). Również w poprzednich falach badania te typy prac były najpopularniejszymi rodzajami prac remontowych, realizowanych w domach i mieszkaniach Polaków.

Czy wiesz, że: Będą środki na poprawę efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych

Średni statystyczny koszt remontu (całego mieszkania lub tylko jego części) wyniósł w tym roku ok. 18 tys. zł, przy czym dla połowy respondentów była to kwota nie wyższa niż 10 tys. zł. Niemal dwie trzecie badanych Polaków w materiały niezbędne do remontu zaopatruje się w marketach budowlanych - to od lat najbardziej popularny kanał dystrybucji, z którego korzystają Polacy realizujący remonty.

Źródło: PMR

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Szkło piankowe - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Planujesz renowację budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Jeśli docieplenie z zewnątrz nie jest możliwe, co jest częste w przypadku obiektów zabytkowych, mamy... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

ECOLAK to producent wysokiej jakości membrany hydroizolacyjnej PWP 100. Firma stawia przede wszystkim na jakość oferowanego produktu.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.