Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Remonty i modernizacje ważnym elementem budownictwa kubaturowego

Materiały prasowe  |  15.11.2016  |  1
Remonty i modernizacje ważnym elementem budownictwa kubaturowego
Remonty i modernizacje ważnym elementem budownictwa kubaturowego
Dekoral

Wraz z dojrzewaniem polskiego rynku budowlanego oraz stopniowym nasycaniem się gospodarki nowymi inwestycjami, w najbliższych latach coraz większy wkład w polski sektor budowlany będą miały prace remontowe i modernizacyjne. Trend taki zaobserwować już można w budownictwie mieszkaniowym oraz, do pewnego stopnia, w niemieszkaniowym.

Na potrzeby raportu "Remonty i modernizacje budynków w Polsce 2016. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021" przeanalizowano dane o produkcji budowlano-montażowej w podziale na typ robót pokazuje, że wyraźny wzrost znaczenia robót dotyczących wznoszenia nowych obiektów w ostatnich latach został odnotowany jedynie w przypadku budownictwa inżynieryjnego. Główną tego przyczyną jest realizacja licznych dużych inwestycji infrastrukturalnych współfinansowanych ze środków unijnych.

W przypadku budownictwa niemieszkaniowego był to wzrost tylko nieznaczny, natomiast w przypadku budownictwa mieszkaniowego, w ostatnich latach na znaczeniu wyraźnie zyskały prace remontowe, polegające na utrzymaniu stanu technicznego istniejących budynków. Eksperci PMR oczekują, że ten trend będzie się wzmacniał w nadchodzących latach, dzięki czemu polski rynek za kilka lat w coraz większym stopniu przypominać będzie rynki Europy Zachodniej oraz krajów skandynawskich.

Większy odsetek planowanych prac remontowych w budownictwie mieszkaniowym widać także w kwartalnym badaniu konsumenckim Eurostatu, w którym najwyższy odsetek Polaków od lat deklaruje zamiar remontu domu lub mieszkania w ciągu najbliższego roku.

Przeczytaj też: Koniunktura w budownictwie - październik 2016

Trend rosnącego znaczenia prac remontowych i modernizacyjnych w budownictwie mieszkaniowym potwierdza także raport PMR zatytułowany "Rynek wyposażenia wnętrz w Polsce 2016. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021". Przeprowadzone na potrzeby raportu badanie na reprezentatywnej próbie 600 Polaków wskazuje, że co drugi remont realizowany był osobiście przez respondentów lub przy pomocy znajomych i rodziny. Natomiast, im wyższy poziom dochodów respondentów, tym rzadsza jest realizacja remontu osobiście, a większy odsetek remontów realizowanych jest przez firmy remontowo-budowlane.

Z badań wynika, że sposób realizacji prac remontowych zależy również od wielkości miejscowości zamieszkania respondentów: badani mieszkający na wsi oraz w małych i średnich miastach częściej niż pozostali deklarowali realizację remontu osobiście lub przy pomocy bliskich. Z kolei ci mieszkający w dużych miastach przeważnie zlecali całkowite wykonanie remontu ekipie budowlanej.

Tradycyjnie już, najczęściej realizowanym typem prac podczas remontu jest odświeżanie ścian wewnętrznych (86% wskazań). W co drugim realizowanym remoncie odświeżana jest także podłoga (50% wskazań) oraz tapetowane są ściany bądź przyklejane płytki (46% wskazań). Również w poprzednich falach badania te typy prac były najpopularniejszymi rodzajami prac remontowych, realizowanych w domach i mieszkaniach Polaków.

Czy wiesz, że: Będą środki na poprawę efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych

Średni statystyczny koszt remontu (całego mieszkania lub tylko jego części) wyniósł w tym roku ok. 18 tys. zł, przy czym dla połowy respondentów była to kwota nie wyższa niż 10 tys. zł. Niemal dwie trzecie badanych Polaków w materiały niezbędne do remontu zaopatruje się w marketach budowlanych - to od lat najbardziej popularny kanał dystrybucji, z którego korzystają Polacy realizujący remonty.

Źródło: PMR

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Rewolucja na rynku termoizolacji?

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu, położonego w wymagającej strefie... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.