Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wysyp wniosków w dwóch rządowych programach mieszkaniowych

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 11/12/2016  |  28.10.2016
Wysyp wniosków w dwóch rządowych programach mieszkaniowych
Wysyp wniosków w dwóch rządowych programach mieszkaniowych
www.freeimages.com

Z końcem września zakończył się nabór wniosków w dwóch programach realizowanych przez BGK, które wchodzą w skład Narodowego Programu Mieszkaniowego. Chodzi o rządowy program tworzenia mieszkań socjalnych, komunalnych oraz społeczne budownictwo czynszowe. W obydwu programach, realizowanych na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, wpłynęło do BGK łącznie 189 wniosków na utworzenie 4010 mieszkań.

Wnioskowane inwestycje są warte 659,4 mln zł, a finansowanie, o które starają się jednostki samorządu terytorialnego, spółki gminne i tbs-y wynosi 320 mln zł.

189 wniosków na utworzenie 4010 mieszkań wpłynęło we wrześniu do Banku Gospodarstwa Krajowego. Najbardziej aktywni są inwestorzy ze Śląska.    Wartość inwestycji to prawie 660 mln zł. Wspieranie rozwoju mieszkalnictwa przez BGK wpisuje się w realizację Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

"Wyniki naboru wniosków w ramach dwóch mieszkaniowych programów rządowych świadczą o rosnącym zaangażowaniu samorządów w problemy mieszkaniowe lokalnej społeczności. Rozwiązania zaplanowane w przyjętym przez rząd Narodowym Programie Mieszkaniowym w jeszcze większym stopniu będą wspierały samorządy w zakresie mieszkalnictwa dla osób, które z różnych względów, w tym ekonomicznych, potrzebują wsparcia w zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych" - podkreślił wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Czytaj też: Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-IX 2016 r.

Jesienna edycja programu budownictwa socjalnego była pod wieloma względami rekordowa. Nigdy wcześniej gminy nie złożyły aż tylu wniosków (149) na tak wysoką kwotę wsparcia (131,5 mln zł). Planowana przez beneficjentów wartość inwestycji przekroczyła kwotę 343 mln zł. Najwięcej aplikacji dotyczyło utworzenia mieszkań socjalnych (1348 lokali) oraz komunalnych (842).

Najbardziej aktywne - podobnie jak w latach ubiegłych - były gminy ze Śląska. Doliczając edycję wiosenną programu można zauważyć, że cały 2016 rok był rekordowy - wnioskowana kwota wsparcia była o 45% większa niż w roku ubiegłym. Planowane są dalsze udogodnienia w programie i jeszcze lepsze dopasowanie oferty do potrzeb odbiorców – samorządów, spółek gminnych i tbs-ów, m.in. zniesienie limitów kwotowych naboru wniosków oraz konieczności tworzenia zasobów ekwiwalentnych.

Z kolei program społecznego budownictwa czynszowego zakończył swoją drugą edycję 40 wnioskami, które w większości złożyły gminne tbs-y. Inwestorzy planują wybudować 1623 mieszkania, aplikując o preferencyjne kredyty w wysokości 188,5 mln zł. Również w tym programie najbardziej aktywni są wnioskodawcy z województwa śląskiego, chcący zbudować w swoim regionie 625 mieszkań czynszowych.

Podsumowując dwie pierwsze edycje, zakończone w okresie zaledwie siedmiu miesięcy, inwestorzy złożyli blisko 100 wniosków na łączną kwotę znacząco przekraczającą pół miliarda złotych, zakładając budowę ponad 4,5 tys. mieszkań. Trwa obecnie proces legislacyjny nowelizacji ustawy, usuwającej najistotniejsze bariery w dostępie do programu. Bank Gospodarstwa Krajowego zakłada, że trzecia edycja zostanie przeprowadzona już na nowych zasadach.

Co sądzi: BCC o wspieraniu budownictwa czynszowego w Polsce

BGK rozpoczął teraz proces weryfikacji i oceny wniosków w obydwu programach i planuje zakończyć go w grudniu br. Kolejny nabór wniosków w programie budownictwa socjalnego odbędzie się w marcu 2017 r., a w programie społecznego budownictwa czynszowego we wrześniu.

Źródło: BGK

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak błyskawicznie zlokalizować usterkę lub mostki termiczne?


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szukasz odpowiedniego materiału na podłogę?

Jak zapewnić suchość elewacji?

Uważasz, że oprócz wytrzymałości i cech technicznych ważna jest również estetyka wybranej posadzki?
czytaj dalej »

Konfigurator elewacji pomoże Ci w łatwy i szybki sposób dobrać optymalny system elewacyjny... czytaj dalej »

Wykonawco, szukasz nowych realizacji?


"W tych trudnych dla wszystkich czasach wychodzimy z inicjatywą pomocy i współpracy. Zależy nam aby..." ZOBACZ »


Izolacja wełną skalną - to warto wiedzieć »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Wykorzystanie naturalnych surowców czyni wełnę skalną produktem naturalnym i... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji dachów płaskich »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Jeśli dach wymaga naprawy, wymiany pokrycia, ocieplenia lub docieplenia, warto... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.