Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

62. Konferencja Naukowa Krynica 2016

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 10/2016  |  03.10.2016
Jedna z sesji części problemowej konferencji
Jedna z sesji części problemowej konferencji

W dniach 11-16 września br. odbyła się w Krynicy-Zdroju 62. Konferencja Naukowa Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN (KILiW PAN) i Komitetu Nauki PZITB (KN PZITB). Konferencja krynicka to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń branży budowlanej - zarówno dla środowisk akademickich, naukowo-badawczych, technicznych, jak i praktyków.

W konferencji wzięło udział ok. 500 osób, a wśród gości specjalnych byli: Tomasz Żuchowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa oraz Jacek Szer - Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Organizatorem tegorocznej edycji Konferencji (a także ubiegłorocznej) był Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy (UTP). Patronat Honorowy sprawowali: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Urząd Miasta Bydgoszczy. 

Zobacz też: Projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego do końca roku

Tradycyjnie, konferencje składają się z dwóch części: problemowej i ogólnej. Część problemowa w tym roku dotyczyła budownictwa prefabrykowanego ("Budownictwo prefabrykowane w Polsce - stan i perspektywy"). Wygłoszono 28 referatów podczas sześciu sesji tematycznych:

 • stan prefabrykowanego budownictwa betonowego w Polsce
 • współczesne prefabrykowane budownictwo w Polsce (2 sesje)
 • prefabrykowane budownictwo mostowe
 • rozwój i aktualne problemy prefabrykacji
 • doświadczenia z projektowania i realizacji konstrukcji z elementów prefabrykowanych

W wydarzeniu wzięły udział duże podmioty gospodarcze z branży budowlanej: SOLBET, Pekabex, PREFABET BIAŁE BŁOTA, Baumat, firma GOTOWSKI. Wszystkie referaty z tej części konferencji opublikowano w monografii pt. "Budownictwo prefabrykowane w Polsce - stan i perspektywy (Wydawnictwa Uczelniane UTP w Bydgoszczy, 2016).

W podsumowaniu części problemowej można sformułować dwa główne wnioski:

 • prefabrykacja w ciągu najbliższych lat przeżywać będzie dynamiczny rozwój w zakresie inżynierii materiałowej, technologii produkcji prefabrykatów i ich montażu, funkcjonalności obiektów budowlanych
 • oczekuje się z pełnym przekonaniem, że rozwój prefabrykacji w XXI wieku będzie tendencją trwałą w budownictwie europejskim i polskim uwzględniającym aspekty techniczne, ekonomiczne, ekologiczne i społeczne

Część ogólna konferencji obejmowała problemy naukowe i techniczne budownictwa dotyczące następujących obszarów:

 • budownictwo hydrotechniczne
 • budownictwo ogólne
 • fizyka budowli
 • geotechnika
 • inżynieria komunikacyjna - drogi
 • inżynieria komunikacyjna - mosty
 • inżynieria materiałów budowlanych
 • inżynieria przedsięwzięć budowlanych
 • konstrukcje betonowe
 • konstrukcje metalowe
 • mechanika konstrukcji i materiałów
 • trwałość osłon betonowych w obiektach narażonych na wpływy promieniowania jądrowego (promieniowania jonizującego)
 • budownictwo energooszczędne

W trakcie części ogólnej konferencji wygłoszono 124 referaty. Zrecenzowane referaty (128) opublikowano w kwartalniku Juournal of Civil Engineering Environment and Architecture (ICEEA) (zeszyt 63, nr 1/1/2016, Rzeszów 2016).

Podczas konferencji odbyły się dwa specjalne wykłady - prof. dr. hab. inż. Jacka Śliwińskiego pt. "Wpływ zawartości zaczynu na wybrane właściwości betonów cementowych" oraz prof. dr. hab. inż. Włodzimierza Starosolskiego "O pewnych błędach w procesie projektowania konstrukcji żelbetowych".

Przeczytaj też: Krajowy plan mający na celu zwiększenie liczby budynków o niskim zużyciu energii

Wiceminister Tomasz Żuchowski zapowiedział podczas konferencji, że jeszcze w tym roku ukaże się projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, którego celem jest uporządkowanie pod względem prawnym kwestii dotyczacych zagospodarowania przestrzennego regionów i całego kraju, a także zagadnień obejmujących szeroko pojętą problematykę budownictwa w różnych podstawowych aspektach.

Jednym z patronów medialnych konferencji była redakcja miesięcznika IZOLACJE.

Źródło: prof. dr hab. inż. Adam Podhorecki, przewodniczący komitetu organizacyjnego

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 10/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Szkło piankowe - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Planujesz renowację budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Jeśli docieplenie z zewnątrz nie jest możliwe, co jest częste w przypadku obiektów zabytkowych, mamy... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Modernizacja poddaszy użytkowych
 • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

ECOLAK to producent wysokiej jakości membrany hydroizolacyjnej PWP 100. Firma stawia przede wszystkim na jakość oferowanego produktu.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.