Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

62. Konferencja Naukowa Krynica 2016

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 10/2016  |  03.10.2016
Jedna z sesji części problemowej konferencji
Jedna z sesji części problemowej konferencji

W dniach 11-16 września br. odbyła się w Krynicy-Zdroju 62. Konferencja Naukowa Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN (KILiW PAN) i Komitetu Nauki PZITB (KN PZITB). Konferencja krynicka to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń branży budowlanej - zarówno dla środowisk akademickich, naukowo-badawczych, technicznych, jak i praktyków.

W konferencji wzięło udział ok. 500 osób, a wśród gości specjalnych byli: Tomasz Żuchowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa oraz Jacek Szer - Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Organizatorem tegorocznej edycji Konferencji (a także ubiegłorocznej) był Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy (UTP). Patronat Honorowy sprawowali: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Urząd Miasta Bydgoszczy. 

Zobacz też: Projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego do końca roku

Tradycyjnie, konferencje składają się z dwóch części: problemowej i ogólnej. Część problemowa w tym roku dotyczyła budownictwa prefabrykowanego ("Budownictwo prefabrykowane w Polsce - stan i perspektywy"). Wygłoszono 28 referatów podczas sześciu sesji tematycznych:

 • stan prefabrykowanego budownictwa betonowego w Polsce
 • współczesne prefabrykowane budownictwo w Polsce (2 sesje)
 • prefabrykowane budownictwo mostowe
 • rozwój i aktualne problemy prefabrykacji
 • doświadczenia z projektowania i realizacji konstrukcji z elementów prefabrykowanych

W wydarzeniu wzięły udział duże podmioty gospodarcze z branży budowlanej: SOLBET, Pekabex, PREFABET BIAŁE BŁOTA, Baumat, firma GOTOWSKI. Wszystkie referaty z tej części konferencji opublikowano w monografii pt. "Budownictwo prefabrykowane w Polsce - stan i perspektywy (Wydawnictwa Uczelniane UTP w Bydgoszczy, 2016).

W podsumowaniu części problemowej można sformułować dwa główne wnioski:

 • prefabrykacja w ciągu najbliższych lat przeżywać będzie dynamiczny rozwój w zakresie inżynierii materiałowej, technologii produkcji prefabrykatów i ich montażu, funkcjonalności obiektów budowlanych
 • oczekuje się z pełnym przekonaniem, że rozwój prefabrykacji w XXI wieku będzie tendencją trwałą w budownictwie europejskim i polskim uwzględniającym aspekty techniczne, ekonomiczne, ekologiczne i społeczne

Część ogólna konferencji obejmowała problemy naukowe i techniczne budownictwa dotyczące następujących obszarów:

 • budownictwo hydrotechniczne
 • budownictwo ogólne
 • fizyka budowli
 • geotechnika
 • inżynieria komunikacyjna - drogi
 • inżynieria komunikacyjna - mosty
 • inżynieria materiałów budowlanych
 • inżynieria przedsięwzięć budowlanych
 • konstrukcje betonowe
 • konstrukcje metalowe
 • mechanika konstrukcji i materiałów
 • trwałość osłon betonowych w obiektach narażonych na wpływy promieniowania jądrowego (promieniowania jonizującego)
 • budownictwo energooszczędne

W trakcie części ogólnej konferencji wygłoszono 124 referaty. Zrecenzowane referaty (128) opublikowano w kwartalniku Juournal of Civil Engineering Environment and Architecture (ICEEA) (zeszyt 63, nr 1/1/2016, Rzeszów 2016).

Podczas konferencji odbyły się dwa specjalne wykłady - prof. dr. hab. inż. Jacka Śliwińskiego pt. "Wpływ zawartości zaczynu na wybrane właściwości betonów cementowych" oraz prof. dr. hab. inż. Włodzimierza Starosolskiego "O pewnych błędach w procesie projektowania konstrukcji żelbetowych".

Przeczytaj też: Krajowy plan mający na celu zwiększenie liczby budynków o niskim zużyciu energii

Wiceminister Tomasz Żuchowski zapowiedział podczas konferencji, że jeszcze w tym roku ukaże się projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, którego celem jest uporządkowanie pod względem prawnym kwestii dotyczacych zagospodarowania przestrzennego regionów i całego kraju, a także zagadnień obejmujących szeroko pojętą problematykę budownictwa w różnych podstawowych aspektach.

Jednym z patronów medialnych konferencji była redakcja miesięcznika IZOLACJE.

Źródło: prof. dr hab. inż. Adam Podhorecki, przewodniczący komitetu organizacyjnego

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 10/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Wpust balkonowy prosty, skośny, ogrzewany, nieogrzewany... Dobierz odpowiedni czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Wtórne hydroizolacje poziome
 • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.