Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-VIII 2016 r.

Materiały prasowe  |  20.09.2016
Ruch budowlany w zakresie budowy mieszkań
Ruch budowlany w zakresie budowy mieszkań
GUS

W okresie od stycznia do sierpnia br. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym i liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-sierpień 2016 r. oddano do użytkowania 98250 mieszkań, tj. o 11,6% więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r., w którym odnotowano spadek o 0,8%. W ciągu ośmiu miesięcy 2016 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 135603 mieszkań, tj. o 13,7% więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. (wobec wzrostu przed rokiem o 12,7%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 117521, tj. o 6,2% (wobec wzrostu przed rokiem o 11,3%).

Przeczytaj też: Program Mieszkanie Plus - założenia i perspektywy

Największy udział (49,9%) w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania mieli inwestorzy indywidualni, którzy w okresie styczeń-sierpień 2016 r. oddali do użytkowania 48996 mieszkań, tj. o 5,3% mniej niż przed rokiem. W tej grupie inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. odnotowano wzrost liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym - do 64831 mieszkań, tj. o 10,1% (wobec wzrostu przed rokiem o 13,4%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 58032 mieszkań, tj. o 5,4% (wobec wzrostu przed rokiem o 2,4%).

Deweloperzy w okresie ośmiu miesięcy 2016 r. oddali do użytkowania 46109 mieszkań (co stanowiło 46,9% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 37,2% więcej niż w analogicznym okresie 2015 r., kiedy notowano spadek o 2,6%. Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 67329 mieszkań, tj. o 15,0% więcej niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 13,4%). Odnotowano również wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, do 56486 mieszkań, tj. o 4,8% (wobec wzrostu przed rokiem o 24,8%).

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie ośmiu miesięcy 2016 r. oddały do użytkowania 1601 mieszkań wobec 1075 mieszkań przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia - do 991 wobec 852 mieszkań przed rokiem i liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 1731 wobec 871 mieszkań w roku poprzednim.

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) oddali do użytkowania w ciągu ośmiu miesięcy 2016 r. łącznie 1544 mieszkania wobec 1635 mieszkań przed rokiem, z tego w budownictwie komunalnym - 867 mieszkań wobec 712 przed rokiem, w społecznym czynszowym – 626 mieszkań wobec 704 mieszkań przed rokiem, a w zakładowym - 51 mieszkań wobec 219 przed rokiem. W ramach tych form budownictwa liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia i których budowę rozpoczęto wzrosła odpowiednio - do 2452 wobec 1020 przed rokiem i do 1272, wobec 852 w roku poprzednim.

W okresie styczeń-sierpień 2016 r. wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w dziesięciu województwach, w tym największy: w województwie zachodniopomorskim - o 29,4%, mazowieckim - o 28,3% oraz lubelskim i lubuskim - po 25,3%. Spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania wystąpił w sześciu województwach, w tym największy: w województwie podkarpackim – o 11,0%, pomorskim – o 9,6% i łódzkim - o 9,2%.

W okresie ośmiu miesięcy 2016 r. wzrost liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym zaobserwowano w czternastu województwach, w tym największy: w opolskim - o 62,0%, świętokrzyskim - o 50,2% i łódzkim - o 43,4%. Spadek liczby wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym wystąpił w województwie: warmińsko-mazurskim - o 23,7% i podlaskim -o 17,1%. Najwięcej mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, odnotowano w województwie mazowieckim - 27541 mieszkań, tj. o 5,3% więcej niż przed rokiem.

Warto wiedzieć: Ponad 600 mln zł na mieszkalnictwo od BGK

Wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-sierpień 2016 r. odnotowano w dwunastu województwach, w tym największy: w opolskim - o 44,8%, kujawsko-pomorskim - o 41,5% i świętokrzyskim - o 22,6%. Spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto wystąpił w czterech województwach: w małopolskim - o 13,6%, podlaskim - o 10,3%, warmińsko-mazurskim - o 4,6% i dolnośląskim - o 0,4%. W województwie mazowieckim (które ma największy udział na rynku budownictwa mieszkaniowego) rozpoczęto budowę 25268 mieszkań, tj. o 16,9% więcej niż przed rokiem.

Źródło: GUS

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.