Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Branża i nadzór budowlany o jakości styropianu

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 10/2016  |  16.09.2016  |  1
Branża i nadzór budowlany o jakości styropianu
Branża i nadzór budowlany o jakości styropianu

Konieczność częstych kontroli jakości produktów i podnoszenia świadomości konsumentów - to wnioski ze spotkania producentów styropianu z przedstawicielami Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, UOKiK i GUNB.

Rozmowy odbywały się w siedzibie UOKiK 7 września br. Wzięli w nich udział: prezes UOKiK Marek Niechciał, wiceprezes Urzędu Dorota Karczewska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Jacek Szer, a także przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz stowarzyszeń zrzeszających przedsiębiorców.

W rozmowach podsumowano m.in. możliwości i dotychczasowe próby samoregulacji branży. Proponowano propozycje działań, jakie należy podjąć żeby konsument otrzymywał produkt dobrej jakości. Według Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego styropian jest jednym z produktów, w którym nadzór budowlany najczęściej stwierdza nieprawidłowości.

Czytaj też: Marek Niechciał nowym prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Uczestnicy spotkania podkreślali, że w walce z nieuczciwymi producentami potrzebne jest zwiększenie świadomości konsumentów. Konieczna jest również interwencja organów państwowych – Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które mają kontrolować, czy parametry deklarowane przez producentów są zgodne z prawdą.

Widzimy potrzebę dużej aktywności GUNB w tym temacie. W ramach sieci na rzecz ochrony interesów konsumentów UOKiK będzie podejmował działania z nadzorem budowlanym w celu eliminowania niezgodnych z prawem praktyk na rynku budowlanym. Muszą one być skuteczne i przybrać większy rozmiar, tak by nieustannie podnosić świadomość konsumencką - powiedziała na zakończenie spotkania wiceprezes UOKiK Dorota Karczewska.

UOKiK zapowiedział również kolejne spotkania przedstawicieli Urzędu ze stowarzyszeniami przedsiębiorców, by poprawić jakość produktów budowlanych. 

W 2004 i 2012 r. UOkiK i GUNB podpisały porozumienia o współpracy. Zgodnie z nim na wniosek jednej ze stron, organy spotykają się w celu omówienia kwestii wpływających na usprawnienie funkcjonowania systemu nadzoru rynku wyrobów budowlanych oraz ustalenia priorytetów współdziałania na następne lata.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

W praktyce Urząd przekazuje nadzorowi budowlanemu informacje o wyrobach budowlanych potencjalnie niespełniających wymagań, które otrzymuje od konsumentów, przedsiębiorców lub ich stowarzyszeń. Może również zlecić GUNB kontrole. Innym przykładem współpracy jest przekazywanie przez wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego do Urzędu decyzji o wycofaniu niezgodnych wyrobów budowlanych z obrotu.

Źródło: UOKiK

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 10/2016

Komentarze

(1)
maniek | 19.09.2016, 08:10
kary, kary jeszcze raz kary, takie żeby się nie podnieśli. ok każdemu może się podwinąć noga, ale raz! a potem jak oszukują to niech płacą takie kary, że nie będzie im się opłacał interes. dlaczego zawsze to konsumenci mają być poszkodwani
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Wpust balkonowy prosty, skośny, ogrzewany, nieogrzewany... Dobierz odpowiedni czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.