Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Branża i nadzór budowlany o jakości styropianu

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 10/2016  |  16.09.2016  |  1
Branża i nadzór budowlany o jakości styropianu
Branża i nadzór budowlany o jakości styropianu

Konieczność częstych kontroli jakości produktów i podnoszenia świadomości konsumentów - to wnioski ze spotkania producentów styropianu z przedstawicielami Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, UOKiK i GUNB.

Rozmowy odbywały się w siedzibie UOKiK 7 września br. Wzięli w nich udział: prezes UOKiK Marek Niechciał, wiceprezes Urzędu Dorota Karczewska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Jacek Szer, a także przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz stowarzyszeń zrzeszających przedsiębiorców.

W rozmowach podsumowano m.in. możliwości i dotychczasowe próby samoregulacji branży. Proponowano propozycje działań, jakie należy podjąć żeby konsument otrzymywał produkt dobrej jakości. Według Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego styropian jest jednym z produktów, w którym nadzór budowlany najczęściej stwierdza nieprawidłowości.

Czytaj też: Marek Niechciał nowym prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Uczestnicy spotkania podkreślali, że w walce z nieuczciwymi producentami potrzebne jest zwiększenie świadomości konsumentów. Konieczna jest również interwencja organów państwowych – Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które mają kontrolować, czy parametry deklarowane przez producentów są zgodne z prawdą.

Widzimy potrzebę dużej aktywności GUNB w tym temacie. W ramach sieci na rzecz ochrony interesów konsumentów UOKiK będzie podejmował działania z nadzorem budowlanym w celu eliminowania niezgodnych z prawem praktyk na rynku budowlanym. Muszą one być skuteczne i przybrać większy rozmiar, tak by nieustannie podnosić świadomość konsumencką - powiedziała na zakończenie spotkania wiceprezes UOKiK Dorota Karczewska.

UOKiK zapowiedział również kolejne spotkania przedstawicieli Urzędu ze stowarzyszeniami przedsiębiorców, by poprawić jakość produktów budowlanych. 

W 2004 i 2012 r. UOkiK i GUNB podpisały porozumienia o współpracy. Zgodnie z nim na wniosek jednej ze stron, organy spotykają się w celu omówienia kwestii wpływających na usprawnienie funkcjonowania systemu nadzoru rynku wyrobów budowlanych oraz ustalenia priorytetów współdziałania na następne lata.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

W praktyce Urząd przekazuje nadzorowi budowlanemu informacje o wyrobach budowlanych potencjalnie niespełniających wymagań, które otrzymuje od konsumentów, przedsiębiorców lub ich stowarzyszeń. Może również zlecić GUNB kontrole. Innym przykładem współpracy jest przekazywanie przez wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego do Urzędu decyzji o wycofaniu niezgodnych wyrobów budowlanych z obrotu.

Źródło: UOKiK

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 10/2016

Komentarze

(1)
maniek | 19.09.2016, 08:10
kary, kary jeszcze raz kary, takie żeby się nie podnieśli. ok każdemu może się podwinąć noga, ale raz! a potem jak oszukują to niech płacą takie kary, że nie będzie im się opłacał interes. dlaczego zawsze to konsumenci mają być poszkodwani
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj sam symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Płynne membrany poliuretanowe - gdzie je stosować?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

Siła związania do podłoża przekraczająca 20 kg/cm2, wysoka odporność na niszczące czynniki eksploatacyjne...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.