Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Materiały dźwiękochłonne w obiektach sportowych

Warunki akustyczne hal sportowych
Materiały prasowe  |  14.09.2016
Płyty sufitowe Rockfon® Sonar®
Płyty sufitowe Rockfon® Sonar®
Rockfon

Sale i baseny to pomieszczenia o dużym czasie pogłosu, który sprawia, że rozchodzący się w nich dźwięk dociera zniekształcony do adresatów, a jego natężenie powoduje zmęczenie. Jak poprawić akustykę obiektów sportowych?

Parametry akustyczne obiektów sportowych, w tym pływalni określone są w nowej polskiej normie PN-B-02151-4:2015-06 Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Cześć 4: Wymagania dotyczące warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach oraz wytyczne prowadzenia badań.

To pierwszy polski dokument określający wskazane parametry akustyczne (z wyłączeniem wskazań literaturowych). Norma przedstawia wytyczne w zakresie głównego parametru determinującego odczuwanie dźwięku w pomieszczeniu, czyli czasu pogłosu. W dokumencie wskazane są optymalne wartości czasu pogłosu w zależności od charakteru i kubatury pomieszczenia. Znajdują się tam też wskazówki, jak poprawić warunki w sali. Oprócz czasu pogłosu, należy zapewnić dobrą zrozumiałość mowy (STI). Wskaźnik ten, powyżej 60% zapewni prawidłową zrozumiałość mowy w trakcie prowadzenia zajęć sportowych.

 

Największym problemem sal sportowych jest ich kubatura - głównie duże odległości między przeciwległymi ścianami oraz bardzo często brak powierzchni pochłaniających. Budowa sal wyłącznie z twardych materiałów skutkuje powstawaniem wielokrotnych odbić, niekorzystnie wzmacniających hałas pogłosowy. Wiąże się to z wydłużeniem czasu pogłosu, powoduje degradację zrozumienia mowy oraz potęguje odczucie dyskomfortu akustycznego - mówi Marcin Przybył z pracowni akustyki Ankom Akustik.

Skuteczna walka z hałasem pogłosowym polega na wprowadzeniu do pomieszczenia powierzchni dźwiękochłonnych, w tym sufitów akustycznych z wełny skalnej. Zastąpienie twardych odbijających powierzchni, materiałami miękkimi, pochłaniającymi energię dźwięku pozwala zredukować hałas i czas pogłosu, a tym samym zwiększyć zrozumiałość mowy.

Poznaj: Nowe wymagania akustyczne dla sal wykładowych i konferencyjnych oraz w zakresie ochrony przed hałasem pogłosowym w budynkach

Projektując sale, należy mieć na uwadze określanie proporcji pomieszczenia według zaleceń akustycznych. Bardzo ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie okien oraz drzwi. Warto zasięgać języka wśród akustyków, którzy określą parametry akustyczne oraz rozmieszczenie materiałów na podstawie przeprowadzonych symulacji komputerowych – pointuje Marcin Przybył.

Redukcja czasu pogłosu - realizacje

Aqua-Zdrój w Wałbrzychu, ETC Architekci

Podstawowym założeniem przy budowie Centrum Turystyczno-Sportowego Aqua-Zdrój w Wałbrzychu było stworzenie wielofunkcyjnego, uniwersalnego obiektu sportowego o charakterze miejskim, który łączyłby w sobie funkcje sportowe, rekreacyjne i rehabilitacyjne oraz dysponował bazą noclegową. Obiekt jest integralną częścią zespołu rekreacyjnego i sportowego składającego się z terenów stadionu sportowego znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie.

Poszczególni użytkownicy obiektu nie powinni utrudniać sobie wzajemnie korzystania z różnych jego funkcji. Liczba widzów w hali widowiskowo-sportowej sięgająca 2000 osób nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie pozostałych jego części, w tym pływalni, zespołu odnowy biologicznej czy sali fitness. Układ komunikacji wewnętrznej budynku pozwala gościom hotelowym na dostęp do wszystkich jego pomieszczeń. Przewidziano również połączenie podziemne szatni piłkarskich z płytą stadionu.

Przeczytaj: Akustyka architektoniczna - warunki pogłosowe i zrozumiałość mowy

Aby rozwiązać problem hałasu pogłosowego zastosowano sufit Rockfon® Sonar®, który już wcześniej był instalowany w innych obiektach. Produkt odporny na wilgoć i stabilny wymiarowo wykorzystano w hali basenowej, gdzie miał wytłumić dźwięki i stworzyć większy komfort akustyczny użytkownikom obiektu. Ze względu na specyficzne warunki panujące w hali basenowej konstrukcja nośna sufitu wykonana została w klasie podwyższonej odporności na agresywne oddziaływanie środowiska.

Aqua Park w Lublinie, architekt Paweł Tiepłow

Te same płyty sufitowe sprawdziły się również w Aqua Parku w Lublinie. Centralną część obiektu stanowi basen olimpijski o długości 50 metrów. W skład nowoczesnego kompleksu wchodzi  "strefa wody", czyli wodny plac zabaw dla dzieci, niecki z hydromasażem i urządzeniami napowietrzającymi, trzy zjeżdżalnie, dwie wanny jacuzzi, rwąca rzeka na zewnątrz obiektu i basen zewnętrzny. W nowoczesnym budynku mieści się także saunarium oraz siłownia ze strefą do treningu kardio i cross.

Na terenie basenu rekreacyjnego dominuje szklana kula. Kształt łamanego sufitu dodatkowo dobrze rozprasza światło i dźwięk. Było to możliwe dzięki zastosowaniu płyt z wełny skalnej Rockfon Sonar - materiał nie kruszy się, nie pyli i jest lekki.

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.