Parametry akustyczne obiektów sportowych, w tym pływalni określone są w nowej polskiej normie PN-B-02151-4:2015-06 Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Cześć 4: Wymagania dotyczące warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach oraz wytyczne prowadzenia badań.
To pierwszy polski dokument określający wskazane parametry akustyczne (z wyłączeniem wskazań literaturowych). Norma przedstawia wytyczne w zakresie głównego parametru determinującego odczuwanie dźwięku w pomieszczeniu, czyli czasu pogłosu. W dokumencie wskazane są optymalne wartości czasu pogłosu w zależności od charakteru i kubatury pomieszczenia. Znajdują się tam też wskazówki, jak poprawić warunki w sali. Oprócz czasu pogłosu, należy zapewnić dobrą zrozumiałość mowy (STI). Wskaźnik ten, powyżej 60% zapewni prawidłową zrozumiałość mowy w trakcie prowadzenia zajęć sportowych.
Skuteczna walka z hałasem pogłosowym polega na wprowadzeniu do pomieszczenia powierzchni dźwiękochłonnych, w tym sufitów akustycznych z wełny skalnej. Zastąpienie twardych odbijających powierzchni, materiałami miękkimi, pochłaniającymi energię dźwięku pozwala zredukować hałas i czas pogłosu, a tym samym zwiększyć zrozumiałość mowy.
Poznaj: Nowe wymagania akustyczne dla sal wykładowych i konferencyjnych oraz w zakresie ochrony przed hałasem pogłosowym w budynkach
Redukcja czasu pogłosu - realizacje
Aqua-Zdrój w Wałbrzychu, ETC Architekci
Podstawowym założeniem przy budowie Centrum Turystyczno-Sportowego Aqua-Zdrój w Wałbrzychu było stworzenie wielofunkcyjnego, uniwersalnego obiektu sportowego o charakterze miejskim, który łączyłby w sobie funkcje sportowe, rekreacyjne i rehabilitacyjne oraz dysponował bazą noclegową. Obiekt jest integralną częścią zespołu rekreacyjnego i sportowego składającego się z terenów stadionu sportowego znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie.
Poszczególni użytkownicy obiektu nie powinni utrudniać sobie wzajemnie korzystania z różnych jego funkcji. Liczba widzów w hali widowiskowo-sportowej sięgająca 2000 osób nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie pozostałych jego części, w tym pływalni, zespołu odnowy biologicznej czy sali fitness. Układ komunikacji wewnętrznej budynku pozwala gościom hotelowym na dostęp do wszystkich jego pomieszczeń. Przewidziano również połączenie podziemne szatni piłkarskich z płytą stadionu.
Przeczytaj: Akustyka architektoniczna - warunki pogłosowe i zrozumiałość mowy
Aby rozwiązać problem hałasu pogłosowego zastosowano sufit Rockfon® Sonar®, który już wcześniej był instalowany w innych obiektach. Produkt odporny na wilgoć i stabilny wymiarowo wykorzystano w hali basenowej, gdzie miał wytłumić dźwięki i stworzyć większy komfort akustyczny użytkownikom obiektu. Ze względu na specyficzne warunki panujące w hali basenowej konstrukcja nośna sufitu wykonana została w klasie podwyższonej odporności na agresywne oddziaływanie środowiska.
Aqua Park w Lublinie, architekt Paweł Tiepłow
Te same płyty sufitowe sprawdziły się również w Aqua Parku w Lublinie. Centralną część obiektu stanowi basen olimpijski o długości 50 metrów. W skład nowoczesnego kompleksu wchodzi "strefa wody", czyli wodny plac zabaw dla dzieci, niecki z hydromasażem i urządzeniami napowietrzającymi, trzy zjeżdżalnie, dwie wanny jacuzzi, rwąca rzeka na zewnątrz obiektu i basen zewnętrzny. W nowoczesnym budynku mieści się także saunarium oraz siłownia ze strefą do treningu kardio i cross.
Na terenie basenu rekreacyjnego dominuje szklana kula. Kształt łamanego sufitu dodatkowo dobrze rozprasza światło i dźwięk. Było to możliwe dzięki zastosowaniu płyt z wełny skalnej Rockfon Sonar - materiał nie kruszy się, nie pyli i jest lekki.