Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

IV Forum Budowlane - Płock 2016

W ramach IV Forum Budowlanego odbyła się konferencja "Aktualne problemy naukowo-techniczne budownictwa"
W ramach IV Forum Budowlanego odbyła się konferencja "Aktualne problemy naukowo-techniczne budownictwa"

W dniach 16-17 listopada br. już po raz czwarty w murach płockiej filii Politechniki Warszawskiej odbyło się Forum Budowlane - Płock 2016.

Poprzednie edycje tego wydarzenia miały miejsce w 2010, 2012 i 2014 roku. Imprezę zorganizował Instytut Budownictwa Wydziału Budownictwa Mechaniki i Petrochemii Politechniki Warszawskiej filii w Płocku, we współpracy z Mazowiecką Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa, płockim oddziałem Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, Izbą Gospodarczą Regionu Płockiego i Towarzystwem Naukowym Płockim. Komitetowi organizacyjnemu przewodniczył dr inż. Artur Koper, a naukowemu - dr hab. inż. Roman Marcinkowski, prof. PW.

Zobacz też: XX jubileuszowa konferencja naukowo-techniczna KONTRA 2016

Swoją nową formułą, IV Forum Budowlane, znakomicie wpisało się w obchody jubileuszu 50-lecia działalności płockiej filii Politechniki Warszawskiej oraz w obchody Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Płocku. Przeprowadzono bowiem zarówno konferencję naukową pt. "Aktualne problemy naukowo-techniczne budownictwa", jak i różnorodne specjalistyczne warsztaty inżynierskie dla przyszłych i już doświadczonych inżynierów budownictwa.

W ramach części naukowej Forum, odbyło się 6 sesji specjalistycznych. Dotyczyły m.in. współczesnych problemów projektowania konstrukcyjnego i geotechnicznego, eksploatacji i diagnostyki obiektów inżynierskich, problemów organizacji procesu budowlanego i metod jego usprawniania oraz projektowania właściwości i badania materiałów budowlanych. Jedną z sesji poświęcono także analizie energetycznej, ekonomicznej i środowiskowej współczesnych materiałów termoizolacyjnych, w tym aerożeli, analizie procedur formalno-prawnych związanych z realizacją inwestycji w odnawialne źródła energii elektrycznej oraz perspektywom rozwoju biogazowni w Polsce.

W sesji otwarcia swój wykład pt. "Poprawa efektywności energetycznej budynków objętych ochroną konserwatorską" wygłosił mgr inż. Jerzy Żurawski - współzałożyciel Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska. Także prof. Tomasz Błaszczyński w prezentacji pt. "Nanotechnologia - nowe możliwości w budownictwie" tłumaczył, jak rozwój technologii w skali "nano" może przyczynić się do rozwoju technologii termoizolacyjnych.

Z kolei w referacie "Zastosowanie nasady kominowej jako metoda poprawy sprawności technicznej wentylacji grawitacyjnej", dr. hab. inż. Macieja Niedostatkiewicza i mgr. inż. Romany Antczak-Jarząbskiej, analizowano wpływ nasady kominowej na poprawę efektu kominowego w budynku mieszkalnym. Jako przyjazne środowisku prezentowano metody wznoszenia obiektów w technologii druku 3D, zaś w panujące obecnie w budownictwie trendy zrównoważonego rozwoju wpisały się referaty podejmujące tematy: rewitalizacji obiektów zabytkowych, badania zapraw budowlanych z dodatkiem surowców pochodzących z recyklingu (np. stłuczki ceramicznej), analizy kierunków rozwoju technologii recyklingu betonu, jak również analiza estetyki i funkcjonalności obiektów wykonanych z surowców wtórnych. 

Przeczytaj: VIII Konferencja dla Budownictwa

Referaty opublikowano w monografii pt. "Aktualne problemy naukowo-techniczne budownictwa". Oprócz części naukowej, podczas IV Forum Budowlanego - Płock 2016, przeprowadzono sesję promocyjną zaproszonych do współpracy firm oraz, jako warsztaty inżynierskie - dwa równoległe szkolenia specjalistyczne - firm INTERsoft i BOLIX.

Firma INTERsoft, w czasie szkolenia pn. "BIM w 90 minut", pokazała na żywo symulację powstawania projektu budowlanego opracowywanego przez architekta i projektantów branżowych w technologii informatycznej BIM, wykorzystując przy tym system ArCADia BIM i inne aplikacje specjalistyczne.

Z kolei uczestnicy szkolenia firmy BOLIX "Ocena stanu technicznego, diagnostyka i sposoby renowacji starych ociepleń ścian budynków", mogli poznać typowe i najczęściej występujące usterki dociepleń oraz diagnostykę ociepleń przed wykonaniem ich renowacji. 

Na Forum miały swoje stoiska miały też firma Schöck, WARTER Polymers oraz Stowarzyszenie "Białe murowanie".

W IV Forum Budowlanym wzięło udział łącznie ponad 200 osób. Byli wśród nich pracownicy naukowi, inżynierowie - projektanci, doktoranci i studenci. 

Patronem medialnym wydarzenia była redakcja miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Anna Krawczyńska-Piechna

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2017

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.