Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

IV Forum Budowlane - Płock 2016

W ramach IV Forum Budowlanego odbyła się konferencja "Aktualne problemy naukowo-techniczne budownictwa"
W ramach IV Forum Budowlanego odbyła się konferencja "Aktualne problemy naukowo-techniczne budownictwa"

W dniach 16-17 listopada br. już po raz czwarty w murach płockiej filii Politechniki Warszawskiej odbyło się Forum Budowlane - Płock 2016.

Poprzednie edycje tego wydarzenia miały miejsce w 2010, 2012 i 2014 roku. Imprezę zorganizował Instytut Budownictwa Wydziału Budownictwa Mechaniki i Petrochemii Politechniki Warszawskiej filii w Płocku, we współpracy z Mazowiecką Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa, płockim oddziałem Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, Izbą Gospodarczą Regionu Płockiego i Towarzystwem Naukowym Płockim. Komitetowi organizacyjnemu przewodniczył dr inż. Artur Koper, a naukowemu - dr hab. inż. Roman Marcinkowski, prof. PW.

Zobacz też: XX jubileuszowa konferencja naukowo-techniczna KONTRA 2016

Swoją nową formułą, IV Forum Budowlane, znakomicie wpisało się w obchody jubileuszu 50-lecia działalności płockiej filii Politechniki Warszawskiej oraz w obchody Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Płocku. Przeprowadzono bowiem zarówno konferencję naukową pt. "Aktualne problemy naukowo-techniczne budownictwa", jak i różnorodne specjalistyczne warsztaty inżynierskie dla przyszłych i już doświadczonych inżynierów budownictwa.

W ramach części naukowej Forum, odbyło się 6 sesji specjalistycznych. Dotyczyły m.in. współczesnych problemów projektowania konstrukcyjnego i geotechnicznego, eksploatacji i diagnostyki obiektów inżynierskich, problemów organizacji procesu budowlanego i metod jego usprawniania oraz projektowania właściwości i badania materiałów budowlanych. Jedną z sesji poświęcono także analizie energetycznej, ekonomicznej i środowiskowej współczesnych materiałów termoizolacyjnych, w tym aerożeli, analizie procedur formalno-prawnych związanych z realizacją inwestycji w odnawialne źródła energii elektrycznej oraz perspektywom rozwoju biogazowni w Polsce.

W sesji otwarcia swój wykład pt. "Poprawa efektywności energetycznej budynków objętych ochroną konserwatorską" wygłosił mgr inż. Jerzy Żurawski - współzałożyciel Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska. Także prof. Tomasz Błaszczyński w prezentacji pt. "Nanotechnologia - nowe możliwości w budownictwie" tłumaczył, jak rozwój technologii w skali "nano" może przyczynić się do rozwoju technologii termoizolacyjnych.

Z kolei w referacie "Zastosowanie nasady kominowej jako metoda poprawy sprawności technicznej wentylacji grawitacyjnej", dr. hab. inż. Macieja Niedostatkiewicza i mgr. inż. Romany Antczak-Jarząbskiej, analizowano wpływ nasady kominowej na poprawę efektu kominowego w budynku mieszkalnym. Jako przyjazne środowisku prezentowano metody wznoszenia obiektów w technologii druku 3D, zaś w panujące obecnie w budownictwie trendy zrównoważonego rozwoju wpisały się referaty podejmujące tematy: rewitalizacji obiektów zabytkowych, badania zapraw budowlanych z dodatkiem surowców pochodzących z recyklingu (np. stłuczki ceramicznej), analizy kierunków rozwoju technologii recyklingu betonu, jak również analiza estetyki i funkcjonalności obiektów wykonanych z surowców wtórnych. 

Przeczytaj: VIII Konferencja dla Budownictwa

Referaty opublikowano w monografii pt. "Aktualne problemy naukowo-techniczne budownictwa". Oprócz części naukowej, podczas IV Forum Budowlanego - Płock 2016, przeprowadzono sesję promocyjną zaproszonych do współpracy firm oraz, jako warsztaty inżynierskie - dwa równoległe szkolenia specjalistyczne - firm INTERsoft i BOLIX.

Firma INTERsoft, w czasie szkolenia pn. "BIM w 90 minut", pokazała na żywo symulację powstawania projektu budowlanego opracowywanego przez architekta i projektantów branżowych w technologii informatycznej BIM, wykorzystując przy tym system ArCADia BIM i inne aplikacje specjalistyczne.

Z kolei uczestnicy szkolenia firmy BOLIX "Ocena stanu technicznego, diagnostyka i sposoby renowacji starych ociepleń ścian budynków", mogli poznać typowe i najczęściej występujące usterki dociepleń oraz diagnostykę ociepleń przed wykonaniem ich renowacji. 

Na Forum miały swoje stoiska miały też firma Schöck, WARTER Polymers oraz Stowarzyszenie "Białe murowanie".

W IV Forum Budowlanym wzięło udział łącznie ponad 200 osób. Byli wśród nich pracownicy naukowi, inżynierowie - projektanci, doktoranci i studenci. 

Patronem medialnym wydarzenia była redakcja miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Anna Krawczyńska-Piechna

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnij dach! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Dobra robota zaczyna się od dobrego materiału... ZOBACZ »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.