Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jakie budynki powstaną w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego?

Materiały prasowe  |  03.08.2016
W ostatnich latach wybudowano w Polsce wiele budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię. Warto wykorzystać te doświadczenia i uwzględnić je w Narodowym Programie Mieszkaniowym.
W ostatnich latach wybudowano w Polsce wiele budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię. Warto wykorzystać te doświadczenia i uwzględnić je w Narodowym Programie Mieszkaniowym.

W ostatnich latach wybudowano w Polsce wiele budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię. Warto wykorzystać te doświadczenia i uwzględnić je w Narodowym Programie Mieszkaniowym oraz w odniesieniu do propozycji Komisji Europejskiej, które dotyczą ograniczeń emisji gazów cieplarnianych.

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej nasz kraj do końca przyszłej dekady powinien zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych w sektorach transportu, budownictwa, rolnictwa, odpadów, użytkowania gruntów i leśnictwa o 7 proc. w porównaniu z 2005 rokiem. W przypadku budownictwa chodzi nie o proces budowania, ale o same budynki, czyli o ciepło i energię zużywane podczas ich użytkowania. 

Polska w związku ze swoim rozwojem chce zwiększać, a nie zmniejszać emisje. Rząd utrzymuje, że realizacja zobowiązań zaproponowanych przez Komisję Europejską będzie oznaczała większe koszty, bo rozwój budownictwa, rolnictwa czy transportu wiąże się ze wzrostem emisji CO2. Jednak przyjęcie celów redukcji nie oznacza, że kraj nie będzie mógł się rozwijać. Trzeba tylko połączyć rozwój z jednoczesną poprawą efektywności energetycznej i racjonalizacją zużycia energii.

Zobacz też: MIWO zgłosiło uwagi do projektu Narodowego Programu Mieszkaniowego

Trzeba postawić na skuteczne technologie w każdej z wymienionych wyżej branż. W sektorze budowlanym mniejszą emisję CO2 można z powodzeniem osiągnąć dzięki stosowaniu lepszej izolacji nowo powstających budynków oraz termomodernizacji budynków już istniejących. Szczególnie istotne jest zwrócenie uwagi na budynki jednorodzinne, gdzie mieszka połowa Polaków.

Termomodernizacja domów jednorodzinnych może być jednym z najskuteczniejszych narzędzi poprawy bilansu energetycznego kraju, ponieważ aż 70 procent budynków jednorodzinnych, czyli 26 procent ogólnej liczby mieszkań w Polsce, ma niski standard energetyczny.

Konieczność zwrócenia uwagi na wznoszenie budynków o niskimi zapotrzebowaniu na energię pojawia się w kontekście proponowanego przez rząd i znajdującego się obecnie w fazie konsultacji publicznych projektu Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego elementem składowym jest pakiet "Mieszkanie+". Program ten zapowiada działania, których wdrożenie planowane jest na lata 2016-2018, ale ich skutki z pewnością będą długoterminowe i będą miały wpływ na środowisko naturalne Polski i nasz dobrostan przez kolejne dziesiątki lat.

 

Chcemy budować tanio, ale obniżanie kosztów budowy mieszkań nie może odbywać się poprzez obniżanie standardów. Obniżanie kosztów powinno dotyczyć nie tylko samej budowy, ale łącznie uwzględniać koszty eksploatacji, tym bardziej, że w długim okresie mogą one przewyższać koszty budowy. Zmniejszeniu bieżących wydatków na mieszkanie sprzyjałoby postawienie na wymagania jakości, trwałości materiałów, technologii oraz wyższego standardu energetycznego niż w powszechnie obowiązujących przepisach. Zgodnie z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym należy budować tak, aby budynki służyły nam przez lata i by nie generować niepotrzebnych odpadów powstających na skutek ciągłych remontów" - powiedział Henryk Kwapisz, sekretarz zarządu Stowarzyszenia MIWO.

 

W Polsce mamy już przepisy, które zachęcają do racjonalnego projektowania i wykonywania domów. Obowiązujące od 2014 r. zmiany w Warunkach Technicznych wprowadziły wymagania dotyczące standardu energetycznego budynków tak, by zapewnić opłacalność wydatków ponoszonych na etapie budowy i eksploatacji budynku, a przy okazji uzyskać pozytywny efekt dla polityki klimatycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Na polskim gruncie nowelizacje w przepisach wprowadzane są etapowo. Pierwsze zmiany weszły w życie w 2014 r., kolejne zaplanowano na lata 2017 i 2021. Najważniejsze wymogi to zmniejszenie maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła dla przegród oraz wprowadzenie limitów dla wskaźnika energii pierwotnej. Po 2021 r. wszystkie nowe domy powinny być budynkami o niskim zużyciu energii. Warunki Techniczne, zmieniając wymagania dla izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych, wpływają na zmianę grubości warstwy izolacyjnej budynków.

Warto wiedzieć: Firmy stowarzyszenia MIWO to miejsca pracy i inwestycje

"Przede wszystkim budynek należy izolować dobrze, bo skuteczna izolacja pozwoli na oszczędności. To co wydamy więcej na dobrą izolację, zwróci się już po kilku sezonach grzewczych. Grubsza izolacja to koszt, który na rachunkach za energię zwróci się szybko. Oszczędności mogą być jeszcze większe, jeśli nie ograniczymy się do określonego w przepisach minimum i zastosujemy optymalną grubość ocieplenia" - dodał Henryk Kwapisz.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.