Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jakie budynki powstaną w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego?

Materiały prasowe  |  03.08.2016
W ostatnich latach wybudowano w Polsce wiele budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię. Warto wykorzystać te doświadczenia i uwzględnić je w Narodowym Programie Mieszkaniowym.
W ostatnich latach wybudowano w Polsce wiele budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię. Warto wykorzystać te doświadczenia i uwzględnić je w Narodowym Programie Mieszkaniowym.

W ostatnich latach wybudowano w Polsce wiele budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię. Warto wykorzystać te doświadczenia i uwzględnić je w Narodowym Programie Mieszkaniowym oraz w odniesieniu do propozycji Komisji Europejskiej, które dotyczą ograniczeń emisji gazów cieplarnianych.

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej nasz kraj do końca przyszłej dekady powinien zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych w sektorach transportu, budownictwa, rolnictwa, odpadów, użytkowania gruntów i leśnictwa o 7 proc. w porównaniu z 2005 rokiem. W przypadku budownictwa chodzi nie o proces budowania, ale o same budynki, czyli o ciepło i energię zużywane podczas ich użytkowania. 

Polska w związku ze swoim rozwojem chce zwiększać, a nie zmniejszać emisje. Rząd utrzymuje, że realizacja zobowiązań zaproponowanych przez Komisję Europejską będzie oznaczała większe koszty, bo rozwój budownictwa, rolnictwa czy transportu wiąże się ze wzrostem emisji CO2. Jednak przyjęcie celów redukcji nie oznacza, że kraj nie będzie mógł się rozwijać. Trzeba tylko połączyć rozwój z jednoczesną poprawą efektywności energetycznej i racjonalizacją zużycia energii.

Zobacz też: MIWO zgłosiło uwagi do projektu Narodowego Programu Mieszkaniowego

Trzeba postawić na skuteczne technologie w każdej z wymienionych wyżej branż. W sektorze budowlanym mniejszą emisję CO2 można z powodzeniem osiągnąć dzięki stosowaniu lepszej izolacji nowo powstających budynków oraz termomodernizacji budynków już istniejących. Szczególnie istotne jest zwrócenie uwagi na budynki jednorodzinne, gdzie mieszka połowa Polaków.

Termomodernizacja domów jednorodzinnych może być jednym z najskuteczniejszych narzędzi poprawy bilansu energetycznego kraju, ponieważ aż 70 procent budynków jednorodzinnych, czyli 26 procent ogólnej liczby mieszkań w Polsce, ma niski standard energetyczny.

Konieczność zwrócenia uwagi na wznoszenie budynków o niskimi zapotrzebowaniu na energię pojawia się w kontekście proponowanego przez rząd i znajdującego się obecnie w fazie konsultacji publicznych projektu Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego elementem składowym jest pakiet "Mieszkanie+". Program ten zapowiada działania, których wdrożenie planowane jest na lata 2016-2018, ale ich skutki z pewnością będą długoterminowe i będą miały wpływ na środowisko naturalne Polski i nasz dobrostan przez kolejne dziesiątki lat.

 

Chcemy budować tanio, ale obniżanie kosztów budowy mieszkań nie może odbywać się poprzez obniżanie standardów. Obniżanie kosztów powinno dotyczyć nie tylko samej budowy, ale łącznie uwzględniać koszty eksploatacji, tym bardziej, że w długim okresie mogą one przewyższać koszty budowy. Zmniejszeniu bieżących wydatków na mieszkanie sprzyjałoby postawienie na wymagania jakości, trwałości materiałów, technologii oraz wyższego standardu energetycznego niż w powszechnie obowiązujących przepisach. Zgodnie z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym należy budować tak, aby budynki służyły nam przez lata i by nie generować niepotrzebnych odpadów powstających na skutek ciągłych remontów" - powiedział Henryk Kwapisz, sekretarz zarządu Stowarzyszenia MIWO.

 

W Polsce mamy już przepisy, które zachęcają do racjonalnego projektowania i wykonywania domów. Obowiązujące od 2014 r. zmiany w Warunkach Technicznych wprowadziły wymagania dotyczące standardu energetycznego budynków tak, by zapewnić opłacalność wydatków ponoszonych na etapie budowy i eksploatacji budynku, a przy okazji uzyskać pozytywny efekt dla polityki klimatycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Na polskim gruncie nowelizacje w przepisach wprowadzane są etapowo. Pierwsze zmiany weszły w życie w 2014 r., kolejne zaplanowano na lata 2017 i 2021. Najważniejsze wymogi to zmniejszenie maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła dla przegród oraz wprowadzenie limitów dla wskaźnika energii pierwotnej. Po 2021 r. wszystkie nowe domy powinny być budynkami o niskim zużyciu energii. Warunki Techniczne, zmieniając wymagania dla izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych, wpływają na zmianę grubości warstwy izolacyjnej budynków.

Warto wiedzieć: Firmy stowarzyszenia MIWO to miejsca pracy i inwestycje

"Przede wszystkim budynek należy izolować dobrze, bo skuteczna izolacja pozwoli na oszczędności. To co wydamy więcej na dobrą izolację, zwróci się już po kilku sezonach grzewczych. Grubsza izolacja to koszt, który na rachunkach za energię zwróci się szybko. Oszczędności mogą być jeszcze większe, jeśli nie ograniczymy się do określonego w przepisach minimum i zastosujemy optymalną grubość ocieplenia" - dodał Henryk Kwapisz.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!


Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości. ZOBACZ »


Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Pierwszy krok do pozbycia się wilgoci »


Walka z pojawiającą się wilgocią na ścianach powinna zacząć się od... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Jak zaoszczędzić dzięki kompleksowej izolacji domu?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ciepło ucieka przez dach, ściany, okna, drzwi oraz podłogi na gruncie lub piwnicę.
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
2/2020

Aktualny numer:

Izolacje 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ludomir Duda: Warunki Techniczne muszą być zmienione
  • - Płyty fundamentowe - posadowienie i układ warstw
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.