Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Zarzuty firmy Fakro wobec działań Komisji Europejskiej

Siedziba firmy Fakro
Siedziba firmy Fakro
Fakro

Jednym z fundamentalnych zadań Komisji Europejskiej jest obrona podstawowych zasad demokracji we wszystkich krajach członkowskich UE. Komisja szczególną wagę przykłada do praworządności w państwach członkowskich. Zdaje się jednak zapominać, że praworządność, to także równe, uczciwe i przejrzyste zasady, panujące na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej. Jeśli krajowe parlamenty są odpowiedzialne za praworządność na swoim terytorium, to Komisja Europejska powinna dbać o najwyższe standardy na wspólnym rynku. Zdaje się jednak, że unijni urzędnicy bardzo wybiórczo traktują swój obowiązek.

Jedną z form "niedemokratycznych" zachowań jest nadużywanie pozycji dominującej przez firmy, które mają status monopolisty. Stosują one nieuczciwe praktyki, dumpingowe ceny i dyskryminują pozostałych uczestników rynku.

Z taką sytuacją spotkała się także firma Fakro, która podczas zorganizowanej 12 lipca br. konferencji prasowej pt. "Czas stworzyć "procedurę praworządności" w stosunku do Komisji Europejskiej", wyraziła swoje rozczarowanie z powodu nierozpatrzenia przez Komisję Europejską wniesionej przez firmę skargi.

Firma Fakro zebrała dowody dotyczące praktyk nadużywania pozycji dominującej mających miejsce na europejskim rynku okien dachowych oraz poinformowała o tym Komisję Europejską juz 4 lata temu. Od tego momentu, Komisja Europejska nie podjęła żadnych decyzji, ani o odrzuceni skargi, ani o otworzeniu postępowania.

Czytaj też: Fakro z jubileuszowym wyróżnieniem Teraz Polska

Zdaniem Komisji Europejskiej rozpoczęcie analizy skargi wymagałoby znacznych zasobów i najpewniej byłoby nieproporcjonalne ze względu na ograniczone prawdopodobieństwo stwierdzenia występowania naruszenia (uzasadnienie Komisji Europejskiej z grudnia 2015 roku). Powód niewszczęcia postępowania wydaje się być mglisty.

Tymczasem klarowny jest fakt, że duńska Komisarz Vestager nie otwiera sprawy, która mogłaby skończyć się ukaraniem duńskiego koncernu z branży okien dachowych. Można to porównać do sytuacji, w której sędzia osądza we własnej sprawie.

W opinii Fakro oraz współpracujących z nim niezależnych ekspertów, prawo konkurencji może być niewygodne dla Danii, gdyż to właśnie stąd pochodzi najwięcej firm globalnych, które mają na rynku europejskim pozycje dominującą. Przykładem są chociażby takie firmy, jak Velux, Lego czy Lurpak.

"Unia Europejska ma obowiązek stania na straży ładu i sprawiedliwości na rynku wewnętrznym. Pozycja Polski i polskich firm będzie stabilna tylko wtedy, kiedy będą zagwarantowane równe szanse konkurowania. O tym może zadecydować jedynie Komisja Europejska" - mówi Ryszard Florek, prezes FAKRO.

Zespół ds. skargi, pracownicy Fakro, a także inne osoby dbające o pozycję Polski na arenie międzynarodowej, mają wrażenie, że była minister gospodarki i spraw wewnętrznych Danii, a obecna komisarz ds. konkurencji w Komisji Europejskiej celowo nie chce zająć się sprawą.

"Firma Fakro zgromadziła pokaźny materiał dowodowy liczący kilka tysięcy stron. W odpowiedzi uzyskała jednak kilkustronicowe uchylenie się od decyzji w sprawie" - dodaje Janusz Komurkiewicz, członek zarządu.

Zobacz: Fakro: 25 lat i co dalej?

Zdaniem firmy Fakro ten brak decyzyjności Komisji Europejskiej jest dowodem na naruszenie podstawowych zasad demokracji wewnątrz unijnego rynku. Zostały naruszone zasady równej konkurencji, co wpływa na destabilizację i uniemożliwia rozwój zdrowej konkurencji.

Na konferencji prasowej Fakro poświęconej kwestii skargi na działania Komisji Europejskiej obecni byli przedstawiciele firmy VELUX, którzy rozdawali oświadczenia firmy w tej sprawie. 

Źródło: Fakro

Pliki do pobrania
Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj sam symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Płynne membrany poliuretanowe - gdzie je stosować?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

Siła związania do podłoża przekraczająca 20 kg/cm2, wysoka odporność na niszczące czynniki eksploatacyjne...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.